calendar

28 05 2023

پژوهش در گورستان ارتدکس‌ها/ شناسایی 30 شخصیت تأثیر گذار دوره قاجار وپهلوی

پژوهش در «گورستان ارتدکس‌ها» به شناسایی  بیش از سی نفر از شخصیت‌های تاثیرگذار دوره قاجار و پهلوی از ملیت‌های مختلف منجر شد که براساس کتیبه سنگ قبرهای موجود، هریک از ایشان از جایگاه ویژه اجتماعی برخوردار بوده‌اند.


به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، نشست علمی« پژوهش در گورستان ارتدکس‌ها» به دبیری نادر کریمیان سردشتی عضو هیأت علمی پژوهشگاه به همت پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون با همکاری انجمن همگرایی مواریث تمدن ایرانی برگزار شد.

خسرو خوانساری کارشناس گروه متون و کتیبه‌های دوران اسلامی پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون، در این نشست با بیان گوشه‌ای از  پژوهش در گورستان ارتدکس­‌ها (محله دولاب تهران) گفت: در جنوب شرقی تهران در محله دروازه دولاب، چند گورستان تاریخی قرار دارد که متعلق به فرقه­‌های مختلف مسیحیت است.

او با بیان‌اینکه این مجموعه، شامل پنج بخش شامل قبرستان ارامنه گریگوری، ارامنه کاتولیک، ارتدکس‌ها، آشوری‌ها و مسیحیان کاتولیک رومی است تصریح‌کرد: مساحت مجموعه این گورستان­ها حدود 76000 متر مربع است که گورستان ارتدکس­ها از نظر وسعت، پس از قسمت­های ارامنه گریگوری و کاتولیک­های رومی، به عنوان سومین گورستان بزرگ مجموعه محسوب می­‌شود.

مجری طرح پژوهش در گورستان ارتدکس‌ها (محله دولاب تهران) گورستان ارتدکس­ها را یکی از آرامستان­های تاریخی تهران خواند که پیروان مسیحیت ارتدکس شرقی از سال 1894 میلادی تاکنون در آن به خاک سپرده شده‌­اند و افزود: مدفونین در این گورستان را اتباع روسیه، یونان، گرجستان و چند کشور دیگر تشکیل می­‌دهند که در میان آنها برخی از شخصیت­‌های تاثیرگذار دوره قاجار و پهلوی نیز یافت می­‌شوند.

خوانساری اظهارکرد: در این پژوهش، ضمن تحقیق در پیشینه این گورستان و سیر تاریخی آن، سرگذشت برخی از مشاهیر و افراد شاخص مدفون در آن مورد مطالعه قرار گرفته و شایان ذکر است که مطابق شمارشی که در سال 1397 شمسی به عمل آمد، در این گورستان حدود 1700 متوفی دفن شده است.

کارشناس گروه متون و کتیبه‌های دوران اسلامی پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون گفت: در این پژوهش، ابتدا درباره موقعیت جغرافیایی و پیشینه تاریخی این گورستان تحقیق شد؛ به این منظور، مطالعات کتابخانه­‌ای درباره این گورستان انجام و در پی آن جستجوی میدانی آغاز شد و به این ترتیب از مهم­ترین قبور موجود در این گورستان عکس­برداری به عمل آمد.

 

 

خوانساری با بیان‌اینکه، به­دنبال این کندوکاو، در مجموع بیش از سی نفر از شخصیت­های تاثیرگذار دوره قاجار و پهلوی از ملیت­های مختلف شناسایی شدند که براساس کتیبه سنگ قبرهای موجود، هریک از ایشان از جایگاه ویژه اجتماعی برخوردار بوده­اند خاطرنشان‌کرد: در مطالعات میدانی، ضمن بررسی و مستندسازی قبور (با اولویت قبور شاخص و مشاهیر خارجی)، خوانش دقیق آنها انجام شد.

او با بیان اینکه در ادامه پژوهش، سرگذشت مشاهیر مدفون در این گورستان، مورد تحقیق قرار گرفت و شرح احوال ایشان تهیه شد به اسامی برخی از ایشان از جمله  نیکلای مارکف، آنتوان سوروگین، مینادورا خوشتاریا، پیتر سلیمانی­پور، علی­اکبر شیدایی، خاندان جهانبانی، ژنرال­ها و افسران نظامی، و چند اسقف و کشیش کلیسای ارتدکس روس اشاره کرد و افزود: امید است در مراحل بعدی پژوهش و با دسترسی به اسناد آرشیوی، سرگذشت افراد دیگر مدفون در این گورستان نیز فراهم آید.