calendar

17 12 2022

دارابی در مراسم افتتاحیه هفته پژوهش تأکید کرد:

پژوهشگاه قوه عاقله و‌ مرکز راهبردی و استراتژیک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

میراث‌فرهنگی را باید به مثابه فرهنگ عمومی تلقی کنیم و پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به مثابه چراغ روشن علم‌و‌ اندیشه باید قلمرو ایران فرهنگی بزرگ را پرتو افشانی کند و امروزه در دیپلماسی عمومی به شدت به این مهم نیاز داریم.


 

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، علی دارابی قائم‌مقام‌ وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و معاون میراث‌فرهنگی کشور که 26 آذر 1401 در مراسم آغاز هفته پژوهش سخن می‌گفت با تبریک هفته پژوهش و گرامیداشت مقام علم، فناوری و تحقیق تصریح‌کرد: نامگذاری یک هفته به نام پژوهش و فناوری بیانگر توجه جدی به موضوع علم و دانش در جامعه است.

او با اشاره به تأکید‌های گذشته‌اش به رابطه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری با حوزه اجرایی و فراهم کردن پیوست‌های علمی توسط این مرکز برای انجام ماموریت‌ها، پژوهشگاه را قوه‌عاقله و‌ مرکز پژوهش، علم و فناوری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی عنوان کرد و‌ گفت: در گام نخست باید نظام مسائلمان را احصا کنیم و با اتکا به پژوهشگاه بر مشکلات فائق آییم. 

دارابی رابطه میراث‌فرهنگی و توسعه پایدار را مبتنی بر پژوهش دانست و گفت: میراث‌فرهنگی را باید به مثابه فرهنگ عمومی تلقی کنیم و پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به مثابه چراغ روشن علم‌و‌ اندیشه باید قلمرو ایران فرهنگی بزرگ را پرتو افشانی کند و امروزه در دیپلماسی عمومی به شدت به این مهم نیاز داریم.

معاون میراث‌فرهنگی کشور با بیان اینکه در تمامی مجامع و بالاترین سطوح تصمیم‌گیری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری دارای جایگاه ویژه‌ای است، افزود: تدوین برنامه ملی گردشگری یکی از مهم‌ترین مواردی است که پژوهشگاه می‌تواند نقش مهمی ایفا کند و ماموریت‌هایی به همکاران در پژوهشگاه داده شده است.

او با بیان این مطلب که باید رابطه معناداری بین پژوهش‌های انجام شده و برنامه‌ها وجود داشته باشد، افزود: یکی از مشکلاتی که در نظام برنامه‌ریزی وجود دارد مربوط به نظام اجرایی است که باید به مثابه یک‌ کل و سیستم واحد عمل کنیم و پژوهشگاه با اندکی فاصله در حوزه اجرا ما را راهبری کند. 

معاون میراث‌فرهنگی کشور در ادامه به ثبت جهانی چهار عنصر میراث‌فرهنگی ناملموس کشور در هفدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس یونسکو اشاره کرد و در این باره گفت: این اتفاق و ثبت یلدا به‌عنوان عنصر جهانی موفقیت بزرگی برای حوزه میراث‌فرهنگی و کشور است. ایران با ثبت این چهار اثر موفق شد تعداد اثار ناملموس ثبت جهانی را به ۲۱ اثر برساند و با یک رتبه صعود به رتبه ششم دست پیدا کند.

دارابی با اشاره به برنامه‌ریزی ده ساله میراث‌فرهنگی در حوزه ثبت جهانی آثار گفت: آثار ثبت جهانی در تعدادی از استان‌ها متمرکز شده‌اند آیا دیگر استان‌ها عنصری برای ثبت ندارند؟ باید طرح جامعی داشته باشیم و‌ تمامی کشور را مطالعه و‌ نیازسنجی کنیم و نقش پژوهشگاه در این راه مهم است.

قائم‌مقام‌وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: برنامه‌های توسعه نسخه شفابخش برای تمامی کشورها نیست، باید شرایط بومی، زیرساخت‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی در نظر گرفته شود و بر اساس آن به توسعه پایدار رسید. 

او با اشاره به اهمیت شبکه‌سازی پژوهش، افزود: باید ظرفیت‌های دولتی و غیر دولتی و خدمات هر یک شناسایی شود و با شبکه‌سازی از تمامی ظرفیت‌ها برای برنامه‌ریزی‌ها استفاده کنیم، همچنین از دست ندادن زمان و ساماندهی داده‌های موجود باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور با تاکید بر داشتن جایگاه ویژه در نظام‌ توسعه‌ای کشور، افزود: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و به تبع آن پژوهشگاه رکن مهمی در نظام توسعه و برنامه‌ریزی کشور دارد و برای توسعه پایدار باید پژوهش‌ها و مقاله‌های انجام شده در احکام ‌و تبصره‌ها به‌عنوان پیشران توسعه در نظر گرفته شود.

دارابی با اشاره به اینکه برنامه سند چشم‌انداز ده ساله وزارت‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در افق ۱۴۱۱ در حال تدوین نهایی است، بیان کرد: پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری باید در این سند سهم و‌ جایگاه خود را تعریف کند و مقالات این مرکز باید گره‌ای از این مشکلات بردارد و افق‌های تازه‌ای را باز کند و با درنظر گرفتن نیازهای متنوع سه حوزه اولویت و نیازها را احصا و نظام وظایف را مشخص و سهم خود را مشخص کند.

او در پایان تصریح‌کرد: در هم تنیدگی و رابطه معنادار بین پژوهشگاه و‌ وزارت میراث‌فرهنگی در این نکته نهفته است و پژوهشگاه به‌عنوان قوه عاقله و‌ مرکز راهبردی و استراتژیک وزارتخانه شناخته می‌شود.

در ادامه مراسم افتتاحیه هفته پژوهش و فناوری، از تازه‌ترین انتشارت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری شامل سند حفاظت از باغ‌های تاریخی ، فرمانروایی خدنگ‌ها، اطلس میراث‌فرهنگی جزایر ایرانی خلیج فارس ، پارتیان ، راهنمایی پژوهش‌های شیمیایی و غیر شیمیایی کنترل آفات در مراکز فرهنگی ، سند راهبردی حفاظت آثار تاریخی، رایت منصور، معیاری ثبت میراث معماری معاصر ایران ، سنگ قبرهای دوره اسلامی ، فرهنگ سفالگری پیش از تاریخ دشت قزوین ، تپه سگز آباد و پارینه سنگی ایران رونمایی و نمایشگاه آثار هنرهای سنتی با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور افتتاح شد.