calendar

29 11 2022

تحلیل انتقادی محتوای (خام) پرونده‌های ملی ثبت میراث‌ناملموس در پژوهشکده مردم‌شناسی

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگی، مریم نعمت‌طاوسی مجری طرح وعضو هیأت علمی پژوهشکده مردم‌شناسی 8 آذر 1401 با اعلام این خبر گفت: این پژوهش که با همکاری علیرضا حسن‌زاده عضو هیأت علمی پژوهشکده مردم شناسی صورت گرفت به بررسی تطبیقیِ ساختاری محتوای پرونده خام ثبت ملی میراث‌ناملموس در ایران و پرونده‌های ثبت ملی خام جهانی پرداخته است.

مجری طرح افزود: طبق گزارش کنوانسیون 2003 یونسکو مصادیق میراث ناملموس شامل سنت‏های شفاهی، خاطرات، محمل‏های زبان مانند قصه‏ها، لالایی‏ها، هنرهای نمایشی (اجرایی) سنتی یا آیین‏های سنتی، نظام دانش سنتی و ارزش‏ها و فوت و فن‏هایی می‏شود که گرایش به پاسداری از آن برای انتقال به نسل های بعدی داریم.

اواهداف اصلی این کنوانسیون را پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس، حصول اطمینان از احترام به میراث ناملموس و بالا بردن سطح اگاهی نسبت به اهمیت آن و زمینه سازی برای همکاری‌های بین‏المللی در راستای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس عنوان کرد.

نعمت‌طاووسی با بیان‌اینکه در نخستین گام مقرر شد تا کشورهایی که بدین کنوانسیون پیوستند سیاهه عناصر میراث‌ناملموس خود را تهیه و سپس اقدام به تدوین و ثبت این عناصر در سطح جهانی کنند افزود: در همین راستا ایران، برای گرداوری اطلاعات لازم سیاهه ملی، پرونده خامی را تدوین کرد که محتوای خام این پرونده دچار کاستی هایی است.

 مجری طرح اظهارکرد: این کاستی‌ها موجب شده اطلاعات گردآوری شده، ناقص و متکی بر اطلاعات کتابخانه‌ای، ناموفق در ارائه راهکارهای پاسدارانه موفق و پیوندی کم‌رنگ با محتوای درخواستی با پرونده‌های ثبت جهانی باشد.

این عضو هیأت علمی پژوهشکده مردم‌شناسی گفت: در این پژوهش، پس از بررسی ساختاری محتوای پرونده ثبت ملی، روشن شد که نه تنها موارد درخواستی طرح شده در پرونده ثبت ملی همخوان با نیازهای پرونده‌های خام ثبت جهانی نیست بلکه در مقیاسی بزرگتر می‌توان گفت مشخص نیست که اکثر پرسش های مطرح شده در پرونده به طور دقیق در راستای چه هدفی طرح شده‌اند.

او خاطرنشان‌کرد: از سویی دیگر بسیاری از جزییات مهم مانند ضرورت ارائه یک تعریف مرتبط با حوزه‌ای که عنصر میراثی مورد نظر به آن تعلق دارد، نبود راهنما در متن و دستورالعمل مشخص برای تهیه عکس و فیلم نادیده گرفته شده است و ازهمه مهمتر آن که اکثر پرونده‏های ملی بدون همکاری اجتماعات، گروه‌ها و افراد ذی‌ربط تهیه شده اند.

نعمت‌طاووسی در پایان با بیان‌اینکه این پژوهش پس از بیان کاستی‏های محتوای خام پرونده‌های ثبت ملی، پیشنهاداتی برای بازنگری در فرمت جدید، در بخش‏های مختلف آن ارائه کرده گفت: در این طرح تقویم رخدادهای میراث‌ناملموس کشور نیز استخراج و ارائه شده است.