calendar

31 01 2023

ارسال 40مقاله به همایش«چشم‌انداز منطقه‌ای میراث راه ابریشم، همزیستی فرهنگ‌ها»

دبیرخانه همایش«چشم‌انداز منطقه‌ای میراث راه ابریشم، همزیستی فرهنگ‌ها» 40 مقاله منطبق بر محورهای اعلام شده دریافت کرد.


به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، ذات‌الله نیکزاد دبیر همایش و عضو هیأت علمی پژوهشگاه ، این مطلب را 11 بهمن 1401، در همایش چشم‌انداز منطقه‌ای میراث راه ابریشم، همزیستی فرهنگ‌ها مطرح کرد وگفت: این همایش که با رویکرد منطقه‌ای و با نگاه به هم‌زیستی فرهنگ‌ها به راه افتاده‌ با هدف گردآمدن پژوهش‌های صاحب‌نظران و دانشوران حوزه‌های گوناگون دانش و یادآوری موضوع راه ابریشم برای فعالیت‌های علمی آینده طرح‌ریزی شده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری افزود: با اینکه زمان کوتاهی از فراخوان تا برگزاری همایش وجود داشت، مقاله‌های گوناگونی در حوزه‌های تخصصی مرتبط با محورهای همایش، توسط نویسندگان به دبیرخانه ارسال شد و پژوهشکده‌های پژوهشگاه نیز به فراخور موضوع با این همایش همکاری کردند.

او با بیان اینکه، تا 15اسفند فرصت تکمیل مقاله وجود دارد و شرایط آن از طریق وبگاه همایش اطلاع‌رسانی خواهد شد تصریح‌کرد:40 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که این میزان نشان می‌دهد جامعه علمی ایران در حال اندیشه است و نیاز جامعه را برطرف می‌کند.

راه‌ها ؛ عامل تبادل فرهنگها در مقیاس ملی و بین‌المللی‌اند

در ادامه این علیرضا انیسی معاون پژوهشی و عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری گفت: راه ابریشم از آنجایی مهم است که تنها یک راه نیست و توسعه و گسترش تمدن‌ها و فرهنگ‌‌ها مدیون پدیده‌ای به نام راه و دسترسی هستند.

او با بیان اینکه راه‌ها  تنها در زمینه تجاری کاربرد ندارد و عامل تبادل فرهنگها در مقیاس ملی و بین‌المللی‌اند افزود: باید به میراث این راه در حوزه تاریخ، مردم‌شناسی و... توجه کرد و یکی از مراکزی که می‌تواند در این حوزه فعالیت کند پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری است که اقدامات خوبی را رقم زده است.

انیسی خاطرنشان‌کرد: راه ابریشم به آن دلیل دارای اهمیت است که می‌تواند روابط و همکاری‌های ما را با همسایگانمان ادامه و تداوم بخشد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در پایان ابراز امیدواری کرد بتوانیم این همایش را در سال آینده بصورت بین‌المللی برگزار کرده و نشان دهیم که جایگاه ایران در تبادلات فرهنگی در گذشته تا چه اندازه قوی بوده و نیاکان ما تلاش کردند که این جایگاه را مستحکم نگه دارند .