calendar

06 11 2022

در قالب طرح پژوهشی صورت گرفت

 بررسی مردم‌شناختی مصرف گیاهان دارویی

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، ژیلا مشیری کارشناس پژوهشکده مردم‌شناسی و مجری طرح 15 آبان 1401، با اعلام این خبر گفت: یکی از راه‏های پایدار درمان در فرهنگ ایرانی رجوع به عطاری ها است و عطاری‌ها، جایگاه مهمی در فرهنگ شفا و درمان ایرانیان دارند.

 او افزود: با توجه به این جایگاه که تا کنون حفظ شده است، این مطالعه در قالب مضامین میراث ناملموس و پزشکی مردمی در دستور کار پژوهشکده مردم شناسی قرار گرفت.

این کارشناس خاطرنشان ساخت: این تحقیق بر روی 80 عطاری در شهر زاهدان برای بررسی مصرف گیاهان دارویی از طریق عطاریها در درمان و یا پیشگیری از بیماریها انجام گرفته است.

او با بیان‌اینکه ابزار گردآوری داده‌ها، مصاحبه باز با عطاران و پرسشنامه و کسب اطلاعات از آن‌ها درباره نحوه درمان بیماری با گیاهان دارویی بوده است، افزود: براساس نتایج این تحقیق میانگین سنی افرادی که در عطاری‏ها مشغول به کار بوده‏اند، 35 سال بوده که تنها حدود 2 درصد از این افراد تحصیلات مرتبط با طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی داشته‏اند، در بقیه موارد یا این شغل از پدر به ارث برده شده یا علاقه شخصی بوده است.

مجری طرح پژوهشی بررسی مردم‌شناختی مصرف گیاهان دارویی مجری تصریح‌کرد:. شناخت، سليقه و رويكرد جوامع به مصرف گياهان دارويي و توجه به ديدگاهها و پيشنهادهاي مصرف‏كنندگان گياهان دارويي، مي‌تواند راهنماي خوبي براي برنامه‏ريزان و سياستگذاران صنعت دارويي كشور باشد.