calendar

18 11 2023

تسریع در فرآیند پژوهش یکی از اولویت‌های بیست‌گانه‌ پژوهشگاه/ بنیان‌گذاری نشر کتاب درست و با کیفیت

مصطفی ‌ده‌پهلوان تسریع در فرآیند پژوهش را یکی اولویت‌های بیست‌گانه‌ در پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری خواند و تصریح‌کرد: در نشست‌های هم‌اندیشی با ناشران می‌توانیم نشر کتاب درست و با کیفیت را در پژوهشگاه بنیان‌گذاری کنیم.


 به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، مراسم بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی با حضور ناشران، پیشکسوتان، اندیشمندان و پژوهشگران حوزه میراث‌فرهنگی در پژوهشگاه برگزار و نمایشگاه تخصصی ناشران حوزه  میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور قریب به پنجاه ناشر این حوزه افتتاح شد.

مصطفی ‌ده‌پهلوان رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در این مراسم با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی خواستار برگزاری نشست هم‌اندیشی با ناشران حوزه میراث‌فرهنگی شد و گفت: شاید نتوانیم تمامی مشکلات این حوزه را برطرف کنیم ولی حداقل می‌توانیم در اینگونه نشست‌ها از مشکلاتی که دامن‌گیر کتاب و کتابداری در حوزه میراث‌فرهنگی شده مطلع شویم و بتوانیم کم کم با جمع‌آوری سرمایه‌های اندک، نشر کتاب درست و با کیفیت را در پژوهشگاه بنیان‌گذاری کنیم.

او با تأکید بر انتشار به‌موقع و باکیفیت تمامی گزارش‌های باستان‌شناسی که در دهه‌های گذشته در پژوهشگاه انجام گرفته گفت: در فضای دانشگاهی همواره غبطه می‌خوردیم که چرا به گزارش فلان باستان‌شناس پیشکسوت دسترسی نداریم و زمانیکه موضوعات پژوهشی را در سطوح مختلف، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، دکتری و ... به دانشجویان معرفی می‌کنیم آنها در مراجعه برای دسترسی آزاد با مشکل مواجه هستند.

ده‌پهلوان در ادامه با اشاره به مشکلات و موانع موجود بر سر راه یک پژوهشگر برای دسترسی به کتاب‌ها و منابع، با درود به آرتور هوتن سکه‌شناس امریکایی که نزدیک به 20جلد کتاب سکه‌شناسی را بصورت رایگان در اختیار پژوهشگران ایرانی قرار داده تصریح‌کرد: متأسفانه هنوز مراکز و نهادهای بین‌المللی در حوزه میراث‌فرهنگی هستند که کتابخانه ندارند و این عدم دسترسی به منابع در عصر آیتی بد است.

ده‌پهلوان افزود: پروفسور پیر بریان برای بنده ایمیل زدند؛ ازآنجایی که شما مدیر موزه مقدم بوده‌اید و با آنجا مراوداتی دارید تقاضا دارم کتاب کوروش شجاع‌الدین شفا را که در کتابخانه آن موزه موجود است را برایم اسکن و ارسال کنید، سال 1388کتابخانه موزه مقدم را تحت کنگره فهرست نویسی و آن را تحت کتابخانه‌های دانشگاه تهران قابل جستجو کردیم تا همه دانشجویان بتوانند هر کتابی را که می‌خواهند جستجوو پیدا کنند.ای کاش توان این را داشتم که کل کتابخانه موزه مقدم را دیجیتال و تحت وب کنم که دیگر کسی نخواهد به من ایمیل بزند.

او یکی از اولویت‌های بیست‌گانه‌اش در پژوهشگاه را تسریع در فرآیند پژوهش عنوان کرد و گفت:در موزه‌ای در انگلیس به مدت 30 روز پژوهش می‌کردم و توانستم صرف زمان 15 دقیقه به سکه‌هایی که نیاز داشتم برسم، بعد از یک هفته مقاله‌ام را نوشتم و برای چاپ ارسال کردم ، آیا این امر در ایران امکان‌پذیر بود؟ این در حالی‌است که در موزه ملی ایران 6سال طول کشید تا به من اجازه دهند سکه‌های سلوکی این موزه را تازه ببینم .

رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری با اشاره به مشکلاتی که در فرآیند نشر کتاب وجود دارد گفت: امیدوارم تا زمانیکه در پژوهشگاه هستم بتوانم بنیان خوبی را بگذارم و با کسب بودجه مناسب انتشارات خوب را در دستور کار قرار دهیم.

ده‌پهلوان با مهم خواندن حوزه کودک و نوجوان به فعالیت‌هایی که در باغ موزه نگارستان زمان حضور مرحوم توران میرهادی و در موسسه تاریخ ادبیات کودکی در برپایی نمایشگاه صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: اعتقاد دارم که اگر بتوانیم در حوزه میراث‌فرهنگی کودکان و نوجوانان را خوب پرورش دهیم حفاظت از میراث‌فرهنگی این سرزمین تضمین شده است و امیدوارم که با همکاری دوستان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ما نیز بتوانیم در پژوهشگاه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، در حوزه کودک و نوجوان نقش آفرینی کنیم .

ولی تیموری رییس مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری با خیر مقدم به شرکت کنندگان دراین مراسم و تبریک هفته کتاب و کتابخوانی ابراز امیدواری کرد با اجرای برنامه‌های خوب در حوزه کتاب و ترویخ فرهنگ کتابخوانی روزهای بهتری را در این حوزه شاهد باشیم.

او، هدف از برگزاری این برنامه را ایجاد تعامل بین اصحاب نشر و فعالان بخش خصوصی عنوان کرد و افزود: حوزه انتشارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بسیار تخصصی است که متأسفانه مهجور مانده و باید این ارتباطات زودتر از این شکل می‌گرفت.

او افزود:خلاء منابع در حوزه تدریس و پژوهش وجود دارد و نیاز است که فرهنگ کتاب‌نویسی ارتقاء یابد.

برزو سریزدی در ادامه با اشاره به سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: در دوره‌های پیشین فعالیت‌ها اجرایی‌تر بود و اقدامات گسترده‌تری صورت می‌گرفت اما در دوره‌های اخیر فضا بیشتر به سمت بحث و گفتگو رفته است.

او با مثبت ارزیابی کردن حضور ناشران تخصصی در حوزه میراث‌فرهنگی در بخش بزرگسال گفت: کودکی دوران بسیار مهمی است که در آموزش نقش بسزایی دارد و چه خوب است اگر می‌خواهیم در این حوزه فعالیت کنیم در بخش کودک و نوجوان باشد زیرا که آموزش در این دوران نهادینه خواهد شد.

سریزدی در ادامه پیشنهاد خرید کتاب از ناشران حوزه میراث‌فرهنگی در بخش کودک و برگزاری جشنواره در حوزه کتاب کودک با عنوان میراث‌فرهنگی را ارائه داد.

در ادامه سید علی‌اصغر شریعت‌زاده مدیر انتشرات پازینه، کتاب را یک ابزار قدرتمند خواند و گفت: هدف میراث‌فرهنگی بقاء و ماندگاری هویت است ولی متأسفانه میراث‌فرهنگی در حوزه کتاب غایب است و نه تنها از این ابزار استفاده نکرده بلکه جای بهره‌برداری از آن را برای دیگران باز گذاشته است.

او پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری را محل تولید علم و معرفت دانست که باید برای هویت فرهنگی برنامه‌ریزی کند و تصریح‌کرد: تولید کتب باید بر پایه پژوهش‌های علمی صورت گیرد.

محمد‌رضا میری مدیر انتشارت میری نیز با اشاره به اینکه رگ حیاتی هر مرکز علمی انتشارت آن نهاد و در واقع حاصل و نتیجه تمام فعالیت‌های آن است تصریح‌کرد: در جایی که انتشاراتی نداشته باشیم نمی‌توانیم ادعا کنیم که فعالیتی صورت گرفته است.

او با تأکید بر اینکه باید نتیجه گزارش‌های باستان‌شناسی بموقع و درست منتشر شوند تصریح کرد: لازم است پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در حفظ بقاء خود در حوزه انتشارات، زبان دوم را در رأس اولویت‌های این حوزه  قرار دهد .

در ادامه این مراسم عقیل سیستانی پژوهشگر و مولف دایره المعارف 5 جلدی دستبافته داری استان کرمان کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران، تجلیل شد.