calendar

08 11 2023

سیزدهمین همایش حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی و آرایه‌های معماری/ نخستین جلسه کمیته علمی برگزار شد

نخستین جلسه کمیته علمی، سیزدهمین همایش حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی و آرایه‌های معماری با حضور نمایندگانی از مراکز علمی ـ پژوهشی و دانشگاهی بصورت برخط برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، نخستین جلسه کمیته علمی سیزدهمین همایش حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی و آرایه‌های معماری با حضور نمایندگانی از مراکز علمی ـ پژوهشی و دانشگاهی همچون پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه سیستان و بلوچستان و پژوهشگاه اقلیم‌شناسی و علوم جوی برگزار شد.

در این نشست،  پس از خوش آمدگویی منیژه هادیان رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی و دبیر علمی همایش، گزارشی از پیشینه برگزاری این همایش از سال 1375 تاکنون توسط مسئول دبیرخانه دائمی همایش ارائه شد. سپس جزییات برنامه همایش سیزدهم معرفی و مورد بحث و تبادل نظر اعضاء قرار گرفت. موضوع محورهای همایش و شیوه‌نامه دریافت مقالات از جمله موضوعات مطروحه در این جلسه بود که اعضا نقطه نظرات خود را در این زمینه بیان کردند.

سیزدهمین همایش حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی و آرایه‌های معماری توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی با مشارکت دانشگاه هنر اسلامی تبریز و حمایت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان آذربایجان شرقی در اردیبهشت سال 1403 در تبریز برگزار خواهد شد.

 همچنین در برگزاری این همایش جمعی دیگر از مراکز پژوهشی و دانشگاهی از جمله پژوهشگاه اقلیم‌شناسی و علوم جوی، پژوهشکده بناها و بافت‌های تاریخی ـ فرهنگی، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و کمیته‌ها، و انجمن‌های خصوصی فعال در زمینه حفاظت و مرمت همچون گروه حفاظت ایکوم ایران و انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری نیز همکاری خواهند داشت.

در این همایش به بحث تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر میراث فرهنگی از طریق میزگردهای تخصصی و سخنرانی‌های کلیدی توجه ویژه خواهد شد. همچنین این همایش بخشی را برای سخنرانان خارج از کشور پیش‌بینی کرده است.

جزییات همایش از طریق وبگاه www.richt.ir/maremmat به اطلاع عموم رسانده خواهد شد.