مدیریت مرکز مشاوره و ارائه خدمات تخصصی

اهمیت و جایگاه مشاوره در توسعه بکارگیری فناوری‌های نوین و کاربردی­سازی دست‌آوردهای پژوهشی در دوران معاصر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. مشاوره در موضوعات و زمینه‌های مختلف علمی برای اهداف گوناگون انجام می‌شود. لذا مشاوره این مرکز به جهت راهنمایی صاحبان کسب ‌و کار و مسئولین بخش میراث‌فرهنگی و گردشگری در نحوه استفاده از فناوری‌های نوین و کاربردی سازی پژوهش‌ها برای رسیدن به اهداف پژوهشی، کاربردی، اجرایی و سازمانی متمرکز می‌باشد. علاوه بر این در ارتباط با حوزه میراث‌فرهنگی در بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی ممکن است برخی نهادها و سازمان­ها جهت رسیدگی و پیگیری مسائل و موارد مرتبط با میراث ‌فرهنگی و گردشگری بخش خود نیازمند خدمات مشاوره تخصصی در حوزه‌های مختلف پژوهشی و کاربردی باشند که مرکز مشاوره مسئولیت انجام امور فوق را عهده‌دار خواهد بود. افزون بر موارد فوق، مرکز مشاوره وظیفه ارائه خدمات مشاوره­ای در مقیاس فرابخشی میراث ‌فرهنگی یعنی پیشینه تاریخی و فرهنگی تمامی زمینه‌های علمی، پژوهشی، کار و فعالیت در عرصه‌های ملی و محلی را به شرح زیر عهده‌دار  است. معاونت فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه پس از بررسی بر روی ابعاد مختلف تشکیل مرکز سیاست پژوهی و آینده پژوهی  و در راستای وظایف و تکالیف در نیمه سال 98 اقدام به تشکیل میز مشاوره و ارائه خدمات تخصصی در این معاونت نمود. در راستای تشکیل مرکز تفاهم هایی با ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و وزرات دادگستری انجام و زمینه های حضور کارشناسان معتبر در مرکز مشاوره و ارائه خدمات تخصصی را محیا نموده است. این مرکز ضمن ارائه ی مشاوره در زمینه های مختلف میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی/ هنرهای ملی (سنتی) در حوزه های توسعه فناوری و فناوری های هویت ساز و حقوق مالکیت فکری، صنعتی، هنری،کارآفرینی و کسب و کار، برند سازی و ... آماده ارائه خدمات به متقاضیان کارآفرینی و کسب و کار در حوزه های سه گانه می باشد.

 

شرح وظایف مرکز مشاوره و ارائه خدمات تخصصی

 • ارائه مشاوره به نهادهای بالادستی و همچنین خدمات گیرنده در تدوین اسناد و برنامه­ها.
 • ارائه خدمات فنی و مشاوره ای به ذی­نفعان بالادستی و همتراز.
 • تدوین استانداردها و نظامات ناظر بر فعالیت نهادها و واحدهاي بخشی و فرابخشی.
 • ارائه مجوز­های لازم جهت فعالیت شرکت­های دانش­بنیان فعال در بخش و فرابخش.
 • انجام اقدامات لازم به منظور ارتقاء کمی و کیفی امکانات و تجهیزات فنی و آزمایشگاهی پژوهشگاه و توسعه آن­ها.
 • ارائه راهنمایی های لازم به موسسات و واحدهای مستقر در پژوهشگاه و هماهنگ کردن فعالیت­های آنان.
 • تلاش براي ارتقاء خدمات فني و تخصصي ازطريق صدور گواهينامه­هاي معتبر براي آزمايشگاه­ها و كارگاه­هاي تخصصي.
 • تدوين و  بروز رسانی  تعرفه ارائه خدمات فني و تخصصي.  
 • تهیه و تدوین پیش نویس آئین نامه ها و دستورالعمل­های لازم در مورد چگونگی بهره گیری از امکانات و تجهیزات فنی و آزمایشگاهی پژوهشگاه جهت طرح و تصویب در مراجع ذیربط.
 • تهیه و تدوین برنامه­های لازم برای راهبری، نگهداری و تعمیرات تجهیزات فنی و آزمایشگاهی پژوهشگاه و انجام نظارت­های لازم در این زمینه بمنظور بروز رساني تجهیزات مزبور برای استفاده واحدها و موسسات مستقر در پژوهشگاه.
 • برقراری ارتباط با مراکز علمی و پژوهشی در جهت جذب کمکهای فنی و تخصصی آنها در راستای تأمین نیازهای فني وتخصصي واحدها و موسسات مستقر در پژوهشگاه.
 • انجام برنامه­ریزی­های آموزشی و ارائه خدمات آموزشی متناسب با نیازهای واحدها و موسسات مستقر در پژوهشگاه در جهت ارتقاء دانش و تقویت مهارت­های تخصصی آنها در زمینه پژوهشهای فناورانه ، نوآورانه و کاربردی سازی دستاوردهای پژوهشی .

ارائه خدمات شبکه شامل سخت افزار و نرم­افزار به موسسات مستقر در پژوهشگاه.


 

 مرکز مشاوره و ارائه خدمات تخصصی