calendar

18 09 2022

نقد دو کتاب در حوزه مردم‌شناسی

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، در این نشست که معصومه رخشا مسئول اطلس مردم‌نگاری سرزمین و کارشناس پژوهشکده مردم‌شناسی دبیری آن را بر عهده داشت، علیرضا حسن‌زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه به بررسی و نقد رمان حوا اثر مریم نعمت طاوسی که توسط نشر مس منتشر شده پرداخت و گفت: این رمان می‌تواند با خوانش‌های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

او با بیان‌اینکه در این رمان زخم جسم یک نشانه پیش‌گو inter_sign است که در ادبیات مردم‌شناسی ما را از یک سطح از حقیقت به سطحی عمیق‌تر می‌رساند افزود: در رمان حوا نیز زخمی که بر گلوی حوا ظاهر شده ما را به زخم‌های عمیق‌تری چون زخم خیانت همسر، تنهایی قهرمان زن و فراموشی کودکی و نفس آرمانی او می‌رساند که این زخم با رنج و درد و این درد و رنج با آگاهی همراه است.

حسن‌زاده تصریح‌کرد: می‌توان خوانش‌های مختلفی از این رمان از خوانش یونگی، کافکایی و ملاصدرایی داشت.

در ادامه فریده مجیدی عضو هیئت علمی پژوهشکده مردم‌شناسی به بررسی رمان راز خانه شش‌گوش که آن نیز از سوی نشر مس منتشر شده پرداخت و گفت: تم اصلی این رمان بازگشت به خویش است و نمادپردازی این بازگشت با نمادهایی چون کودکی و طبیعت پیوند دارد.

مریم نعمت طاوسی مولف این آثار نیز در ادامه گفت: تفاوت کارشناسانی که در حوزه علوم‌میراثی کار می‌کنند و متخصص هستند با سایر رشته‌ها در این است که آنان نه تنها از علم که از هنر و ادبیات هم برای بیان نقطه نظرات خود استفاده می‌کنند.

در پایان نشست، نویسنده کتابهای حواء و راز خانه شش‌گوش به پرسش‌های شرکت کنندگان پاسخ گفت و دبیر نشست به جمع بندی پرداخت.