calendar

24 12 2022

فراخوان همایش «چشم‌انداز منطقه‌ای میراث راه ابریشم، هم‌زیستی فرهنگ‌ها»

همایش «چشم‌انداز منطقه‌ای میراث راه ابریشم، هم‌زیستی فرهنگ‌ها» به همت پژوهشکدۀ ابنیه و بافت‌های فرهنگی-تاریخی 11بهمن 1401، در راستای فعالیت پایگاه پژوهشی راه ابریشم برگزارمی‌شود.


به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، راه ابریشم محدودۀ گسترده‌ای از سرزمین‌ها و فرهنگ‌ها، از شرق تا غرب را شامل می‌شود که به‌واسطۀ روابط دور و دراز تاریخی، برخوردار از اشتراکات فرهنگی و تمدنی شده‌اند و میراث بازمانده از همسایگی‌ها، هم‌زبانی‌ها، تبادلات و مراودات انسانی، در شناخت ظرفیت مفهوم و گسترۀ راه ابریشم قابل مطالعه و بازاندیشی است.

این راه که از شرق دور آغاز شده، با گذار از فلات ایران به سرزمین‌های غربی متصل می‌شد، از میان دشت‌ها، صحراها کوه‌ها، جنگل، دریا و رودخانه‌هایی می‌گذشت. در دامن این طبیعت متنوع، شهرها، روستاها، سکونت‌گاه‌های موقت، منزلگاه‌های کاروانی و استحکامات قرار داشتند که به فراخور موقعیت، در تعامل با این رویدادها و جریان حیاتی این راه تاریخی واقع می‌شدند.

راه ابریشم جز اینکه می‌تواند از راه مشاهده و تفکر در میراث و مصادیق فرهنگی و تاریخی نگاه به گذشته را تعمق بخشد، امروز نیز نقش تعیین کننده و استراتژیک در گسترش روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کشورهای واقع در حوزۀ راه خواهد داشت.

ازاینرو  از همۀ دانشوران، عالمان، پژوهشگران، دانشجویان و علاقمندان دعوت می‌شود، با ارائۀ آثار علمی، در قالب مقاله، در این همایش شرکت کنند.

مفهوم راه ابریشم و عوامل اثرگذار در شکل‌گیری زیرساخت‌های آن، هم‌زیستی فرهنگ‌ها در راه ابریشم و چشم‌انداز پیشِ‌رو در روابط منطقه‌ای در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ...، میراث شهرها، روستاها، مناظر فرهنگی و میراث‌طبیعی واقع در حوزۀ راه ابریشم، میراث معماری، بویژه مستحدثات بین‌راهی در حاشیۀ راه ابریشم، پژوهش‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسی و باستان‌سنجیِ مواد فرهنگی در مناطق حوزۀ راه ابریشم، میراث‌فرهنگی ناملموس(مردم‌شناسی، زبان و گویش، هنر و صناعت و ...)، تجارب حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی ، فناوری‌های نو در شناسایی و ثبت آثار، محورهای همایش«چشم‌انداز منطقه‌ای میراث راه ابریشم، هم‌زیستی فرهنگ‌ها» را تشکیل می‌دهند.

مهلت ارسال اصل مقاله 30 دی ماه 1401 است و علاقمندان می‌توانند مقالات خود را به ایمیل silkroad@richt.ir ارسال و برای اطلاع از شرایط به سایت دبیرخانه همایش به آدرس silkroad.richt.ir (نشانی دبیرخانه: تهران، خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر، روبروی موزۀ ملی ایران، پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری) مراجعه و یا با شماره تلفن‌های02166758760 و 60-02166736452 داخلی(312) تماس بگیرند.