calendar

12 03 2023

بررسی فیزیکوشیمیایی سرباره‌های استان یزد به منظور رهیافتی به کانه‌های استحصالی

بررسی فیزیکوشیمیایی سرباره‌های استان یزد به منظور رهیافتی به کانه‌های استحصالی (شهرستان خاتم) در پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی به انجام رسید.


به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، امین الله کمالی عضو هیأت علمی پژوهشگاه و مجری طرح 21 اسفند 1401 با اعلام این خبر گفت: مطالعات زمین‌شناسی و پتروگرافی بر روي سرباره‌هاي قديمي ذوب فلز در پاره‌اي موارد نشانگر وجود كاني‌هاي ارزشمند ديگري در رگه اصلي معدني است.

او افزود: هجده محوطۀ ذوب فلز از طریق فراوانی سرباره‌های فلزی در شهرستان خاتم شناسایی و از این رو هجده سربارۀ فلزی به صورت تصادفی از سطح محوطه‌ها انتخاب شد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، اظهارکرد: پس از انجام پتروگرافی  مشخص شد که غالب سرباره‌های فلز آهن(کانه‌های فلزی، وستیت، مارکاسیت، هماتیت و مگنتیت) است و تنها دو مورد از آنها سرباره مس هستند.

کمالی با بیان‌اینکه محوطه‌هایی که ذوب فلز در آن‌ها انجام شده بود با توجه به سفال‌های آن‌ها متعلق به دوره‌های تاریخی و اسلامی فرض شدند افزود: در تعدادی از معادن منطقه ماده معدنی غالب مگنتیت و هماتیت بوده و در تعداد دیگر نیز ماده معدنی غالب هماتیت و به مقدار کمتر مگنتیت بوده که شواهد این کانی‌های اولیه در سرباره‌ها دیده می‌شود.