calendar

31 05 2023

بازدید کارگروه موزه‌های خصوصی ایکوم ایران از نمایشگاه «مراقبت از مجموعه‌های موزه‌ای»

در ادامه بازدیدهای انجام شده از نمایشگاه« مراقبت از مجموعه‌های موزه ای» در موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران گروهی از موزه‌داران خصوصی نیز از این نمایشگاه بازدید کردند.


به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، در جریان این بازدید، مسئول کارگروه موزه‌های خصوصی و غارموزه وزیری، مسئول موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان و کارشناسان این مراکز با پیشینه مراقبت از آثار و عوامل آسیب‌رسان و شیوه‌های مراقبت از آنها و اهداف برگزاری این نمایشگاه آشنا شدند.

در ادامه،  بازدیدکنندگان مشکلات و چالش‌های مراقبت از مجموعه‌های خود را مطرح و خواستار همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی با موزه‌های خصوصی، برگزاری برنامه‌های آموزشی و ارائه دستاوردهای نمایشگاه در قالب کتاب راهنما در روند همکاری‌های علمی فی مابین بودند.

2 عنوان بروشور «نگهداری از محصولات عکاسی در خانه» و «نگهداری سنگ‌های بهادار در خانه»  که توسط همکاران پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی تهیه شده بود در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفت.

نمايشگاه« مراقبت از مجموعه‌های موزه‌ای» برای عموم مردم شامل بازديدکنندگان موزه، مجموعه‌داران، کارکنان موزه‌ها، دانش‌آموزان، دانشجويان و ساير علاقمندان طراحی شده است و هدف از برگزاری آن فرهنگ‌سازی و ارتقاء سطح آگاهي مردم و ساير دست اندرکاران مجموعه‌های موزه‌ای نسبت به بخشی از اقدامات حفاظتی يعنی مراقبت از اشياء فرهنگی و تاريخی است که در موزه‌ها صورت می‌گيرد.

نمايشگاه« مراقبت از مجموعه‌های موزه‌ای» به مناسبت هفته میراث‌فرهنگی با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سالن نمايشگاه‌های موقت موزه دوران اسلامی، موزه ملی ايران، برقرار و بازدید از آن برای علاقمندان آزاد است.