calendar

12 12 2022

طراحی تمبر یادبود و البسه با تصویر و نشان مُهر و گِل مُهرهای مکشوفه از تپه قِلاکتی

تمبر و البسه، با تصویر و نشان؛ مُهر و گِل مُهرهای مکشوفه از تپه قِلاکتی گِل محله سرخ رود، شهرستان محمودآباد، استان مازندران طراحی و در معرض دید عموم قرار گرفت.


به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری،میثم فلاح باستان‌شناس و سرپرست کاوش‌های تپه قلاکتی گل محله سرخ رود 21 آذر 1401با اعلام این خبر گفت:خروجی یک کاوش باستان‌شناسی را می توان از دو منظر بسیار مهم دید؛ یکی نشر مقاله، کتاب و یا ارائه آن در یک همایش یا نشست علمی برای جامعه آکادمیک این حوزه و یا حوزه‌های وابسته که امری‌است اجتناب ناپذیر است که می‌بایست انجام شود و دومی که به نظر نگارنده در برخی موارد جایگاه و نگاه بالاتری می‌توان نسبت به اولی داشت، عمومیت بخشیدن و تزریق نتایج کار به خود جامعه است، یعنی اینکه می‌توان با اطلاع‌رسانی صحیح و منطقی، به تعاریف باستان‌شناسی، هویت، مواریث فرهنگی و پاسداشت آن اشاره کرد.

او افزود: در این گذر، روندی که در این چند سال پیش گرفتیم، این بوده که با مردم جامعه در دو محور مسئولین شهرستانی و مردمان بومی و ساکن منطقه به گفتمان و شرح باستان‌شناسی بپردازیم، امری که تا بدین روز در منطقه حوزه پژوهش خویش (مرکز مازندران – شامل شهرهای سرخ‌رود، محمودآباد و آمل) نسبتاً موفق بوده است.

این باستان‌شناس تصریح‌کرد: در ادامه این سناریو، به مناسبت بزرگداشت هفته مازندران، همایش و بزرگداشتی علمی – فرهنگی – هنری در شهر سرخ رود، شهرستان محمودآباد با حضور پژوهشگران و اندیشمندان، هنرمندان، مسئولین استان و شهرستان و مردمان منطقه برگزار و دو اتفاق خوب در آن رقم خورد.

او در تشریح دو اتفاق که در تاریخ میراثی و هویتی این سرزمین به تقویم نشست گفت: یکی رونمایی از تمبر با تصویری از مُهر (نقش خرگوش) و گل‌مهرهای (نقوش گاو ورزا و قوچ) مکشوفه از تپه قلاکتی (متعلق به دوران ساسانی)که این امر را می توان به نوعی از معدود و انگشت شمار اتفاقات تاریخ باستان‌شناسی ایران دانست که بعنوان یک مسئله هویتی در جهان نشو و نما می‌یابد.

فلاح با بیان‌اینکه تمبرها اصولاً بیانگر شاخصه‌های اصیل فرهنگی یک ملت و سرزمین و خاک در جهان هستند خاطرنشان‌کرد: از این رو، چاپ تمبر از آثار تاریخی تپه قلاکتی که ماحصل یک کاوش باستان شناسی است، اتفاقی مبارک در تقویم تاریخ ایران است.

او گفت: و دیگری رونمایی از البسه زن و مرد با طرح و دوخت تلفیقی مدرن و سنتی (کلاسیک)، با تصویری از مُهر (با نقش خرگوش) و گل مهرهای (با نقوش گاو ورزا و قوچ) مکشوفه از تپه قلاکتی و متعلق به دوران ساسانی که با الهام از سنت دوخت دوران ساسانی همچون ملیله دوزی، سوزن دوزی و تکه دوزی با نمد اجرا شده است.

این باستان‌شناس افزود: نکته مهم در این البسه به کار گرفتن پارچه‌هایی همگن با رنگ مهر و گل مهر (در طیفی از سفید، شیری، قهوه‌ای و نسکافه‌ای) و به کارگیری نمادهایی همچون کنگره و خطوط پهلوی ساسانی در حاشیه این آنهاست.

فلاح با اشاره به استقبال بی‌نظیر از این لباس‌ها گفت: فرجام اینکه سعی بر آن داریم تا خروجی های یک پژوهش باستان شناسی را با رعایت همه جوانب در چهارچوبی علمی در بستر جامعه فراهم آوریم و این مواریث ارزشمند ایران زمین را به مردم معرفی کنیم.