calendar

26 02 2023

مهندس ضرغامی در بیستمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران:

باستان‌شناسان پیوند دهنده بین تاریخ و ارزش‌های بشری هستند

مهندس ضرغامی گفت: باستان‌شناسان پیوند دهنده بین تاریخ و ارزش‌های بشری هستند و این نقش بسیار مهم است.


  وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که 7 اسفند 1401 در بیستمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران سخن می‌گفت با بیان‌اینکه باستان‌شناسی علم، دانش، فرهنگ، هنر و ترکیبی از مهمترین موضوعات و توانمندی بشری است گفت: ۱۰ سال قبل در نشستی که در مشهد برگزار شد با عنوان بزرگداشت شیخ بهایی، مهمترین ویژگی شیخ بهایی را در علوم مادی و به عنوان یک شخصیت بین‌رشته‌ای توضیح دادم که بعداً معلوم شد شخصیت او در این حوزه چقدر مورد غفلت واقع شده است.

 او باستان‌شناسی را علم چندحوزه‌ای خواند و خطاب به باستان‌شناسان اظهارکرد: شما پیونددهنده بین تاریخ و ارزش‌های بشری هستید.

ضرغامی در ادامه گفت:‌ زمانی وقتی درباره غفلت از معماری در بعد از انقلاب سخن گفتم، خیلی حمله شد که چرا این را گفتم بعد از انقلاب به معماری بی‌توجهی شد. ما باید با صراحت و بدون لکنت‌زبان در این باره صحبت کنیم. مالکیت، پول و بساز و بفروشی باعث شد از یک وجب جا استفاده کنند، برای این‌که اندکی پول بیشتر کسب کنند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه به سفر یک روزه‌ای که به بغداد برای حضور در  اجلاس کشورهای صاحب تمدن داشت اشاره کرد و از برگزاری این نشست در سال آینده در ایران خبر داد و درباره استفاده از دانش خارجی‌ها در باستان‌شناسی، گفت:‌ البته غرب با توجه به نگاه برتری‌جویی که دارد، آن را در تعاملات خود اعمال می‌کند و چیزهایی را نادیده می‌گیرد.

او سپس به سفر نیوریوک و بازید از موزه متروپولیتن اشاره کرد و افزود: بخش بزرگی از این موزه درباره ایران است، یک راوی با سوادی هم داشت که دو ساعتی آنجا بودم. در یک بخش موزه نقشه‌های بزرگ از ایران طبیعت و جغرافیای ایران را نشان می‌داد. در این نقشه‌ها خلیج فارس را با خط بزرگ نوشته بود. اوج بحث کشورهای حاشیه خلیج فارس بود. کسی که روایت می‌کرد جلوی کلمه "Persian" ایستاده بود و مانع از فیلمبرداری شد. آن‌ها تاریخ را به نمایش گذاشته‌اند، اما آن را بازگو نمی‌کنند. در برخی از فیلم‌های هالیوود هم با حساب و کتاب عمل کرده‌اند که تمدن و تاریخ ما را منحط اعلام کنند.

ضرغامی در ادامه با اشاره منابع محدود و کمیاب میراث‌فرهنگی ناملموس، اظهار کرد: در این باره بسیار تاسف می‌خورم. روی بعضی کار می‌کنم. بیش از سه هزار اثر ثبت شده است اما بعضی از این‌ها حتی یک صفحه مطلب ندارند. الان مدتی است تیمی را تعیین کرده‌ام راجع به چند موضوع مهم به من اطلاعات دهند. چند روز پیش وزیر ورزش، که متاسفانه الان در آی‌سی‌یو هستند، یک ربع درباره ویژگی‌های «چوگان»، سبک زندگی و رفتار اطلاعات دقیق و عالی داد که اصلا نمی‌دانستم.

 

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ما از روز اول سعی کردیم تعارض‌ها از بین ببریم. بعضی‌ها می‌گفتند رفتی آنجا، دو روز بعد در زبانت کوروش و داریوش نباشد! الان می‌بینند در این کشور چقدر فضیلت‌ها بود و با اتکا بر همین‌ها ایرانی‌ها اسلام را پذیرفتند. شهید مطهری می‌گوید اگر به خاطر ایرانی‌ها نبود، نه به لحاظ عده، نفرات و تجهیزات حتی قدرت ایمان، آن تعداد کم سپاه اسلام که هفت بار به ایران حمله کردند، راه دین  باز نمی‌شد. چون جامعه چند طبقه شده بود. شنیدند دینی با این مشخصات آمده است‌ این فضیلت‌ها در میراث ناملموس ماست. اولین گروهی که باید کلید این را بزند باستان‌شناسان هستند. یک عده شاقول این دین شده‌اند که اصلا آنچه معرفی می‌کنند، دین نیست.