اسلایدر
1398/7/1 دوشنبه
کشف قدیمی ترین شواهد حضور انسان در خوزستان
یک باستان شناس اعلام کرد :
با پایان نخستین فصل کاوش و شناسایی لایه های فرهنگی استقراری انسان در دورۀ پارینه سنگی، باستان شناسان دریافتند که سابقۀ حضور انسان در غار پبده خوزستان حداقل به دورۀ پارینه سنگی جدید و حوالی 30 هزار سال پیش بازمی گردد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حامد وحدتی نسب سرپرست هیأت باستان شناسی و استاد دانشگاه تربیت مدرس امروز «دوشنبه » با اعلام این خبر گفت : نخستین فصل از کاوشهای باستان شناسی در غار پبده واقع در 24 کیلومتری شمال شهرستان لالی در خوزستان پایان یافت.
او تصریح کرد :غار پیده از زمره معروفترین محوطه های پیش از تاریخ خوزستان است و عمده معروفیت آن مدیون کاوشهای رومن گیرشمن در سال 1949 است.
وی افزود:متاسفانه گیرشمن هیچگاه نسبت به انتشار نتایج کار خود در این غار اقدامی شایسته به عمل نیاورد و گزارش مکتوب وی تنها در حد چند تصویر نامفهموم و دو پاراگراف کلی است که در آن سن تخمینی استقرار انسان در این محوطه را حدود 15 هزار سال پیش برآورد کرده، بعدتر، علی اکبر سرفراز در این غار گمانه ای را کاوش کرد و خبر از کشف بقایای انسانی داد که آن نیز هرگز چاپ نشد.
این باستان شناس اظهار داشت :موقعیت استراتژیک این غار و همچنین خلاء اطلاعاتی دربارۀ دوران پارینه سنگی در خوزستان از زمره مهمترین دلایل شروع فصل نخست کاوش در این محوطه بوده است.
او خاطرنشان کرد : هرچند خوزستان از منظر مطالعات دوران آغاز شهرنشینی و دوران تاریخی از پیشروترین استانهای کشور بوده و هست، اما درخصوص باستان شناسی پارینه سنگی جز معدود بررسی های میدانی هیچ کاوش روشمندی در آن انجام نپذیرفته است.
سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: نخستین هدف از این کاوش رهگیری عمق استقرارهای انسانی با احداث گمانه های آزمایشی و نقشه برداری محیط غار بود.
وحدتی نسب گفت : با پایان نخستین فصل و شناسایی لایه های فرهنگی استقراری انسان در دورۀ پارینه سنگی، مشخص شد که سابقۀ حضور انسان در این غار حداقل به دورۀ پارینه سنگی جدید و حوالی 30 هزار سال پیش بازمی گردد.
او در پایان با بیان اینکه کاوش در این غار با مجوزپژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و  پشتیبانی آزمایشگاهی انستیتو مکس پلانک در آلمان انجام شده تصریح کرد: قرار است این موسسه در انجام آزمایش هایی همچون سن یابی مطلق، آنالیزهای ایزوتوپی، جانورباستان شناسی، گرده شناسی، رسوب شناسی و DNA باستانی خاک، گروه کاوش را یاری رساند.

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محفوظ می باشد

www.?????.ir