معرفی پیشکسوتان
.
 

عیسی هاشملو

استاد عیسی هاشملومتولد 1332 آوج قزوین هنر قالیبافی در خانواده وی رایج بود و خود به قالیبافی آشنائی کامل دارد . دراول تیر ماه سال 1351 با ورود به کارگاه زری و مخمل بافی وزارت فرهنگ وهنرکارهنری خویش را در رشته زری بافی آغاز کرد و از راهنمائی های اساتیدی چون : سیدرضا الهامی ( بافت) ، سید غدیر صفوی( نقش بندی) ، عباس طریقتی و ذبیح اله احمدی ( طراحی) و حسین سمنانی (وردچینی) ، استفاده کرد . استعداد و ذوق وی دربافت پارچه های زربفت موجب شد از همان نخست بافتهائی بی نقص و هنرمندان ارئه دهد. از آثار ایشان : پارچه زری با نقش گل شاه عباسی ، طرح نقشه الله و اکبر ( طرح استاد فرشچیان) ، آرم جمهموری اسلامی ، طرح برگ موئی با طرح استاد منصور تامسون ، جلد آلبوم با نقشه بازوبندی ، طرح گل و مرغ بازوبندی ، طرح مرغ مینا با نقشه مینیاتوری دو رو ، باطراحی استاد اسلامیان ، نقشه بازوبندی با طرح استاد منجذب و نقشه ماهی با طرح استاد طریقی است .

دانلود فیلم : عیسی هاشملو

.
 

هادی تجویدی

 استاد هادی تجویدی سوای کسب فیض از محیط خانوادگی در محضر استادان نامی عصر به آموختن نکات باریک هنر نقاشی نیز پرداخت.

بدین ترتیب که پس از تکمیل تحصیلات متداول آن عصر مدتی در محضر آقا ابراهیم نعمت اللهی متداول معروف به نقاشباشی که از هنرمندان بنام عصر خود بود و عرفان و روشن ضمیری را با هنر توام کرده بود به کسب فیض پرداخت و چنان شد که میان استاد و شاگرد دنیایی آمیخته به محبت و صمیمیت بوجود آمد و در حقیقت این استاد و شاگرد بزرگوار در زندگی هادی عنوان پیر مرشد شد و رهبر نفسانیات وی را پیدا کرد. تاثیر معاشرت و مصاحبت این نقاش روشن ضمیر تا آخر عمر در زندگی هادی باقی‌ماند چنانکه خود وی نیز تا لحظه آخر عمر زندگی جز زندگی جز به معنویات و تکمیل دانش و هنر به چیز دیگری نپرداخت.
هادی از محضر استادان دیگر مثل آقا میرزا احمد نیز تعلیم گرفت و در مکتب او با هنرمندانی دیگر نیز آشنا شد، از آن جمله در مکتب اخیر با حاج مصور الملکی نقاش معروف اصفهانی همدرس و هم مکتب بود. زیبایی شهر اصفهان و بناهای مزین به نقوش و تصاویر دل انگیز آن مکمل تعلیمات و راهنماییهای استادانش گشتند. عالی قاپو، چهل ستون، مدرسه مادرشاه، و سایر بناهای تاریخی شهر اصفهان روح هادی را به سوی کمال هنر ایرانی سوق میدادند و به همین جهت با آنکه در سال 1295 که به اتفاق استاد و برادر خود مهدی به طهران آمد و به بنا به دعوت مرحوم حکیم الملک وزیر فرهنگ وقت به سمت معلمی آبرنگ در مدرسه کمال الملک مشغول خدمت شد و فن طبیعت سازی و نقاشی واقع سازی را در محضر مرحوم کمال الملک تکمیل کرد با این همه تمایل واقعی وی نسبت به هنر تزیینی ایرانی و نقاشی به شیوه ملی هرگز ضعیف نشد و هنگامیکه در سال 1310 به امر و دستور اعلیحضرت فقید رضا شاه کبیر که گرایشی خاص به زنده کردن آیین‌ها و شیوه‌های کهن ایرانی دست داشت به مدرسه کمال الملک رشته‌های مختلف هنر ایرانی از قبیل مینیاتور، تذهیب، رشته کاشی سازی، و سایر شعب هنرهای باستانی این سرزمین اضافه گردید و استادان هریک از این رشته‌ها را از طریق مسابقه بین هنرمندان وقت انتخاب میکردند هادی تجویدی در مسابقه نقاشی ظریف ایرانی (مینیاتور) میان همه هنرمندان آن زمان حایز رتبه اول گردید و به این جهت به سمت استادی رشته مزبور انتخاب شد و این سمت را تا آخر عمر حفظ کرد و به انجام خدماتی توفیق یافت که از آن جمله تربیت شاگردانی است که هر یک امروز در طریق و شیوه خود استادانی بنامند.
آقایان علی کریمی، محمد علی زاویه، ابوطالب مقیمی، علی مطیع، زوار و شادروان عقیلی از جمله شاگردان وی بوده‌اند.
هادی تجویدی در مدت زندگی خود آثاری بدیع بوجود آورد که اکنون زینت‌بخش اکثر موزه‌های ایران و اروپا و مجموعه‌های شخصی است. چند اثر خوب وی در موزه هنرهای زیبای کشور باقیست که از آن جمله تک چهره اعلیحضرت فقید رضا شاه کبیر و همچنین یکه صورت شاهنشاه آریا مهر میباشد. قطعه نیمه کاره یوسف و یعقوب آخرین اثر وی است که به علت فرارسیدن مرگ ناگهانی وی که در تاریخ 21 اسفند هزار و سیصد و هجده اتفاق افتاد به اتمام نرسید. دیگر از آثار برگزیده وی مجلس سلطان محمود و فردوسی است که در مجموعه خانوادگی آن روانشاد نگاهداری میشود و از شاهکارهای هنر ایرانی است.
هادی تجویدی به جز نقاشی و خوشنویسی از موسیقی نیز بهره داشت و تار را نیکو می نواخت و در این فن نزد استاد غلامحسین درویش خان به تعلیم پرداخته بود. تجویدی از استادان سلف به رضای عباسی نقاش مشهور عصر صفویان ارادت خاصی داشت و به شیوه وی تمایل داشت. از هادی تجویدی پنج فرزند سه پسر و دو دختر باقیمانده که از هنر بهره‌ها دارند پسران آن مرحوم امروز به سمت استادی هنرهای زیبا در هنرستانهای مختلف هنرهای زیبای کشور مشغول تعلیم و تربیت هنر جویان می باشند.

دانلود فیلم : هادی تجویدی

.
 

محمد هادی گلریز خاتمی

استاد محمدهادی گلریز خاتمی رسال 1328 در شهرشیراز متولد شد. هنر خاتم سازی در خانواده وی قدمتی حدود 150 سال دارد. وی خاتم سازی را ازسن 14 سالگی آغاز کردو از فروردین 1347 به استخدام اداره هنرهای سنتی وزارت فرهنگ و هنر درآمد.
استادان وی قنبر علی گلریز خاتمی ، محمدخلیل گلیرز خاتمی ، محمدکریم آئین ، علی نعمت و غلامرضا روزی طلب بودند.
وی از سال 1352 در کارگاه شخصی خویش به ساخت و مرمت اشیاء خاتم پرداخت و نیز به مدت 16 سال سرپرست کارگاه خاتم سازمان میراث فرنگی بود و در پایان سال 1379 بازنشسته شد.
وی در کنار فعالیت هنری سالهاست که به آموزش هنرجویان رشته صنایع دستی در دانشگاهها و آموزشگاههای آزاد پرداخته است.
وی در تهیه و تالیف فیلم هاو کتابهای آموزش خاتم ، تهیه واژه نامه هنرخاتم سازی با موسسات بسیاری همکاری داشته است.
از جمله آثار وی که بصورت انفرادی یا گروهی ساخته است:
-        ساخت تالار خاتم مجلس شورای اسلامی
-        صندلی و میز تحریر بزرگ خاتم با طرح استاد بهادری و فرشچیان
-        رحل قرآن تمام خاتم با نقش گره
-        جعبه قرآن بزرگ با نقش گره سنتی ، اهدائی به موزه صنایع دستی اصفهان
-        تابلو معرق خاتم با نقش پنج تن
-        مرمت و بازسازی اتاق خاتم کاخ مرمر
 
آثار وی د ربسیاری از نمایشگاههای داخل و خارج از کشور شرکت داشته و همواره مورد تقدیر قرار گرفته است.
 
 

دانلود فیلم : محمد هادی گلریز خاتمی

.
 

ابراهیم قنبری مهر

استاد ابراهیم قنبری مهر درمردادماه سال 1307 درتهران متولد شد. ازدست دادن پدر درهفت سالگی و نیاز به معاش او را وادار به ترک تحصیل و شاگردی در حرفه های مختلف کرد. کاردرکارگاه نجاری چنان اورا به ذوق آورد و با علایق اوسازگارشد که در18 سالگی کارگاه شخصی خودرا دایرکرد. آشنائی با استاد ابوالحسن صبا و شاگردی ایشان موجب ارتباط بسیار نزدیک و عاطفی بین ایشان گردید. باحمایت و تشویق استاد صبا برای اولین بار به ساختن ساز پرداخت . کارگاه سازسازی اداره هنرهای زیبا به همت و حضور وی درسال 1334تاسیس شد ودرسال 1339 ازطرف این اداره برای کارآموزی درکارگاه سازسازی استاد " اتین واتلو" به کشور فرانسه اعزام شد . نتیجه استعداد درخشان و شوروعشق فراگیری ، طی شش ماه کارآموزی ، ساخت سازهایی بود که موردتقدیر بزرگترین نوازندگان قرارگرفت . " دیوید اویستراخ" ویولنیست شهیر روسی ویولنهای ساخت اورا نمونه عالی ازهنراصیل لوتری نامیده و یهودی منوهین یکی از سازهای وی را به رسم یادبود دریافت کرده است ودراجراهای تکنوازی خود به دفعات ساز وسازنده ایرانی آنرا معرفی کرده است . استاد قنبری مهر تا سال 1357 با عنوان سرپرست کارگاه ساز اداره هنرهای زیبا (وزارت فرهنگ و هنروقت ) به فعالیت هنری ِدولتیِ خود ادامه دادوبا درجه یک هنری ( دکترای هنر) به افتخار بازنشستگی نائل شد . وی درطول نیم قرن فعالیت هنری پربار خود به ساخت تمامی سازها وتکمیل برخی سازها ازجمله سنتورپرداخته و درساخت ویولن نام وآوازه ای خاص دارد . پژوهشدرزمینه سازهای باستانی وبازسازی آنها ازدیگر خدمات ارزنده ایشان در حفظ و احیای میراث فرهنگی ایران می باشد نمونه سازهای باستانی بازسازی شده توسط وی درمرکز پژوهش وآفرینش هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی نگهداری می شود.ازمهم ترین خدمات استاد پرورش شاگردان و تحویل تجربیات گرانقدر خود به آنان بوده ، شاگردانی چون استاد محمود قربانعلی ، استاد فریدون صالحی و استاد بیاض امیر عطائی .

دانلود فیلم : ابراهیم قنبری مهر

.
 

حسین قلمی

استاد حسین قلمی
متولد مهر ماه 1328 شهرستان گلپایگان – از سنین نوجوانی شیفته موسیقی سنتی و سازهای ملی بود واز همان زمان برای ساخت برخی سازها کوشش کرد. از سال 1355 با استخدام در وزارت فرهنگ وهنر و آشنائی با استاد قنبری مهر ، برای ساخت تار به مرحوم استاد محمود قربانعلی معرفی شد .
استاد قلمی ازسال 1358 کارگاه شخصی خویش را دائر نمود و هم اینک در ساخت سازهای تار ، قیچک و دوتار مهارت به سزائی دارد.

دانلود فیلم : حسین قلمی

.
 

احمد فیناستیان

استاداحمدفیناستیان درسال1316دراصفهان متولدشد.قبل ازاوچهاربرادربزرگتردرکارگاه قلمزنی استادمحمود کاشـی زاده مشغول به کاربودندو وی که کوچکترین فرزندخانـواده محسوب می شد در8سـالگی به خدمت استاددرآمدومدت 17سال نزدایشان به آموزش هنرقلمزنی پرداخت.سپس به تهران آمده و به مدت 6    سال نزداستاد احمدشکوهی ودرکارگاه ایشان به کارپرداخت.درسن24سالگی باایجادکارگاهی درخیابان ری    به کارمستقل پرداخت.درسال 1346 به توصیه وتشویق استاد دهنوی به استخدام کارگاه‌های هنری وزارت   فرهنگ  و هنر درآمد وزیر نظر ایشان به کارمشغول شد.تا سال 1353 کار به صورت گروهی اجرامی شد و طرح های استاد دهنوی درکارگاه به صورت گروهی قلمزنی می شد و از این سال به بعدکارهای ا نفرادی با هویـت فردی ایشان صورت گرفت.
جام پایه دارد و پوست باخط نقره آیه الکرسی – تابلو ملائکه با آرم جمهوری اسلامی -گلـدان برنجی با نقـش  سلجوقی ازآثارسال‌های 1362ـ 1368 ایشان است که درگنجینه هنرهای سنـتی سـازمان میـراث فـرهنــگی  نگهداری می شود.
استاد فیناستیان ازسال 1362 به آموزش این هنرپرداخت که شاگردان برجسته ای را تحویل جامعه داده‌اند. از دیگرآثار ایشان تابلوی بسم اله الرحمن الرحیم است که برسر در تالار آئینه کاخ  مرمر نصب شده است. جار110  شاخه بنام حضرت علی(ع) با نقش یاعلی که برای صحن مطهرحضرت رضا(ع) اجرا گردیده دیگر اثر ایشان است.

دانلود فیلم : احمد فیناستیان

.
 

محمد آهنگرانی فراهانی

استاد محمد آهنگرانی فراهانی در سال 1315 ، در خانواده ای کشاورز ، در روستای آهنگران شهرستان فراهان متولد شد. حدود سالهای 1320 ودرسن 4 سالگی پدر و مادرش را ازدست داد و با سرپرستی عمه اش به تهران آمدودر خیابان نواب چهارراه سالار مسکن گزید.در ده سالگی منزل یکی از اقوامش بنام حاج درویش که خود پرده خوانی می کرد، با استادحسین قوللر آغاسی که ان زمان 40 ساله و دراوج فعالیتهای هنری خود بود ، آشنا شد و دل درگرو استاد و هنرش نهاد. شوق و لذتش ازهنراستاد که مشغول مرما یک پرده بود به حدی بودکه همان زمان استدعای شاگردیش را کردو بدین ترتیب بمدت 12 سال استادحسین درخانه خود و قهوه خانة آقارسول درخیابان جمشید، سمت پدری ، استادی و سرپرستی وی را به عهده گرفت . در22 سالگی به طورمنفرد کارخودرا آغاز کردوازآن پس درقهوه خانه ها یا تکایای گوناگون وبرحسب سفارش نقاشی کرده است . آثاروی که از نظر ترکیب بندی ها ، طراحی ورنگ بسیار به آثار استادش نزدیک است با امضای " رقم محمد فراهانی " یا " رقم محمدفراهانی شاگرداستادحسین قوللرآغاسی" ، در مجموعه های شخصی و موزه ها دیده می شود. استاد درسال 1339 ازدواج کرده و دارای هفت فرزند است .

دانلود فیلم : محمد آهنگرانی فراهانی

.
 

عیسی بهادری

استاد عیسی بهادری در بین طراحان و نقشگران فرش در تمام ایران و به اعتقاد غالب صاحبنظران، هنرمند یگانه ای است که حقی غیرقابل انکار بر هنرهای سنتی ایران ، به ویژه قالی دارد. وی نه تنها با اداره و توسعه هنرستان هنرهای زیبای اصفهان که 30 سال ریاست آن را داشت موجب گسترش هنرهای سنتی شد، بلکه تنها کسی است که آموزش طراحی و نقشه کشی و بافت فرش را به روش علمی و منظم در طی مدتی طولانی هدف کار خود قرار داد. عیسی بهادری خالق فرش جاودانی بشریت، شکار چرخ و ستاره دریایی ، استاد بزرگی بود که با استفاده هنرمندانه از آموخته های خود در مدرسه کمال الملک (آناتومی و طبیعت) و هنر سنتی اصفهان، به طرزی حیرت آور از طرح و رنگهای سنتی در فرش استفاده کرد و با قدرت تخیل بی مانند و قلم ماهرانه خود برای اولین بار مفاهیمی عرفانی ونمادین را در پیچش گلها و برگها و موتیفهای سنتی پیاده کرد.فرش بشریت، شاهکار زیبایی است که فلسفه حیات تداوم زندگی را در قالب بدن مردی و زنی و بچه ای، رویا گونه نشان داده است. در این فرش ترکیب فلسفه و فن علمی و تسلط بر عناصر سنتی را به حداعجاز می توان مشاهده کرد. بیشتر صاحبنظران در مینیاتور و نقش قالی، در استادی عیسی بهادری متفق القولند. وی انسانی هنر دوست و جدی بود که علی رغم برخی اتهامات نظر قدرت طلبی و مقام خواهی مدت سی سال ریاست هنرستان هنرهای زیبای اصفهان را برهر پست و مقام دیگری ترجیح داد.
عیسی بهادری در سال1284 شمسی در یکی از بخشهای تابعه اراک به نام بزچللو در مزرعه خانوادگی به نام آقچه کهریز متولد شد. پس از خاتمه تحصیلات به تهران رفت و در مدرسه کمال الملک به کار طبیعت سازی مشغول شد.
از آنجا که وی تشنه فراگیری هنرهای ملی بود، در هر فرصتی به اصفهان می رفت و ساعتهای متمادی به کپی از روی آثار گچیری و نقاشیهای بناهای تاریخی می پرداخت. بهادری پس از اتمام هنرستان به استخدام اداره هنرهای زیبای تهران درآمد و در آنجا ضمن تدریس به خلق نقشه های فرش مشغول شد.
چون عشق و علاقه بهادری متوجه اصفهان بود، در سال 1315 سرپرستی هنرستان جدیدالتا‏‏‎ُسیس اصفهان را پذیرفت. وی برای پی ریزی و گسترش این هنرستان زحمات بسیاری کشید و در مدت 30 سال تصدی او، این هنرستان به یکی از پایگاههای حفظ و احیای هنرهای ایرانی تبدیل شد.
بهادری در خلق نقشه های ابتکاری فرش مهارتی استثنایی داشت. فرش بشریت او همراه با چند اثر ممتاز دیگر در موزه هنرهای ملی و همچنین موزه هنرهای زیبای اصفهان موجود است. وی نقاشی چیره دست بود. تابلوهایی که از آثار هنری اصفهان ساخته بسیار زیباست. یکی از تابلوهای او به نام مجلس ابن سینا در موزه لوور پاریس است. از ابتکارات قابل توجه او استفاده هنرمندانه از طرحهای گل و برگ و پرنده به جای اشکال هندسی بر روی میزهای خاتم است. وی با وجود آنکه خطاط نبود کاشی دور مسجد امام را که قسمتی از آن ریخته بود بسیار زیبا ترمیم کرد. او در کلیه رشته های منبت، موزائیک، کاشی زری، قلمزنی و غیره طرحهای نفیسی دارد که کلیه آنها ابداعی و ابتکاری اند. از کارهای ماندنی او کاشیکاری نمای هنرستان هنرهای زیبا و طرح کاشی گلدسته حرم حضرت سیدالشهدا را (که آن را بدون دریافت مزد انجام داد) می توان نام برد. گاهی نیز به ندرت برای تولید کنندگان بزرگ فرش اصفهان طرح می داد. وی در طول عمر خود به دریافت نشانهای متعددی از نمایشگاههای دنیا، دیپلم دوتور و مدال طلا از نمایشگاه جهانی بروکسل و نشان علم و هنر از فرانسه نایل شد.
عیسی بهادری عاشق هنر بود و از صفات برجسته او آن که هر چه در سینه و ذهن خود داشت با بخشندگی و علاقه در اختیار شاگردانش می گذارد. شاگردان ارزنده ای نظیر رستم شیرازی، پورصفا و فرشچیان تربیت کرد که امروز آثارهریک از آنها زینت بخش موزه های جهان است.
عیسی بهادری در سال 1345، پس از30 سال با مقام بالاتری (مدیر کلی صنایع اصفهان) از سرپرستی هنرستان کنار رفت و از آنجا که مقام اداری مورد علاقه او نبود پس از دو سال باز نشسته شد. وی در سال 1365 درغربت درگذشت و در گورستان پرلاشز پاریس به خاک سپرده شد، روانش شاد باد.      
 
 

دانلود فیلم : عیسی بهادری

.
 

مشالله عنایتی

استاد ماشاء اله عنایتی در سال 1309 در کاشان و در خانواده ای هنرمند متولد شد. هنربافندگی رانزد پدر آموخت . همچنین برادرانش در کسب مهارتهی گوناگون نقش یه سزائی داشتند. از دیگر اساتید ایشان : استاد علی خندان ، استادعلی طالبیان و استاد حسین کهال پور بوده اند.
استاد در رشته های گوناگون نساجی سنتی و همینطور قالی بافی مهارت به سزائی دارند. کار بافندگی را از سال 1320 در تهران آغازکرده اند. احیا ء دستگاه مخمل بافی سازمان میراث فرهنگی ، احیاء برخی شیوه های نساجی سنتی مانند بافت مخمل برجسته ، زری بافی سنتی به شیوه دارئی باف ، ساده و لُپه ای و آموزش و انتقال تجارب بارزش خود به شاگردان از خدمات ارزنده هنری – فرهنگی ایشان است .
آثار استاد عنایتی زینت بخش بسیاری از نمایشگاههای داخلی و خارجی بوده است.
 

دانلود فیلم : مشالله عنایتی

.
 

عمران صادق زاده

استاد صادق‌زاده متولد 1320 در تهران، از استادان معرق کار برجسته هستند. مدیر مسئول آموزشگاه هنرهای تجسمی، عضو صندوق هنرمندان ایران، مدرس دانشگاه در رشته‌های گره چینی، آزمون‌گیری آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای در رشته منبت و معرق و صنایع دستی، برخی از مشاغل و مناصب ایشان است.
استاد در سال 1346 به استخدام وزارت فرهنگ و هنر در آمدند و در رشته‌های صنایع دستی به فعالیت پرداختند که حاصل برخی از این فعالیت‌ها در موزه هنرهای ملی موجود است. ایشان در سال 1374 از سازمان میراث فرهنگی بازنشسته شدند و هم اکنون به فعالیت هنری مشغول هستند.
برخی از آثار:
منبرـ میز 18 نفره کنفرانس: موزه هنرهای ملی
میز دایره هخامنشی: موزه هنرهای ملی
تابلوی منبت و معرق طرح بیضی 6 مرغ استاد فرشچیان : کاخ موزه نیاوران
تابلوی منبت و معرق حضرت ابراهیم و ذبح حضرت اسماعیل طرح استاد اسماعیل جلایر
دعای جوشن کبیر منبت ومعرق و تذهیب و حاشیه‌بندی
منبر مسجدالنبی ستارخان دریای نو با شش پله و کار گره و معرق
میز گردش ایام دایره‌ای منبت و معرق و خط و حاشیه بندی و میناکاری.
 
 

دانلود فیلم : عمران صادق زاده

.
 

عباس بیات

استاد عباس بیات در سال 1275 شمسی در روستای باغلوجه شهرستان زنجان بدنیا آمدند و در خانواده مذهبی که پدرشان نیز روحانی بود تربیت و آموزش قرآنی و درس خود را در مکتب به مدت 20 ماه طی کردند . بعد از فوت پدر تحت سر پرستی دایی خود به نام کربلائی حاج آقا که خود از اساتید ملیله کاری خصوصاً در گوشواره ملیله معروف بود قرار گرفتند و از همان سن کودکی کار و اشتغال را در زمینۀ نقره زیر نظر استاد کربلائی حسین قلی(معروف به زرگر باشی ) ادامه دادند و در اوایل جوانی استاد کار بارزی شدند و معروفیت و استادی وی از شهر زنجان به دیگر نقاط کشور و تهران رسید . اهل کسب فرهنگ دانش خصوصاً در زمینۀ فرهنگی ، ادبیات فارسی و طب سنتی بودند به همین دلیل با علاقمندی زیاد به مطالعات فوق برنامه در این زمینه ها خصو صاً قرآن ، نهج البلاغه ، حافظ ، سعدی ، نظامی و کتب گیاهان دارویی و طب سنّتی از جمله تقویم الابدان ، حکیم مؤمن ، خوارزمشاهی را تا آخر عمر ادامه دادند و فرزندان خود را نیز با این حوزه های هنری ، فرهنگی و ادبی آشنا کردند . از چهار فرزند مرحوم استاد بیات سه پسر و یک دختر بودند ، مرحوم علی اکبر بیات نیز از دست پرورده های ایشان استاد در هنر ملیله توأم با مینا کاری ایران محسوب می شود . مرحوم محمد علی بیات نیز علاوه بر هنر ملیله کاری ، استاد بارز حکاکی روی فلز و سنگ بود که آثارش زبانزد اساتید هنر و هنردوستان بود . فرزند دیگر ایشان علی محمد بیات است که در حال حاضر در زمینۀ هنر زیورآلات طلا و نقره اشتغال داشته و هنر ملیله را نیز از پدر به ارث برده است . مرحوم استاد بیات علاوه بر سه فرزندش شاگردان مختلفی داشتند که در حال حاضر یکی از آنها به نام قربان پرداختی در زنجان کار می کند . همچنین نوه ایشان به نام الهام بیات نیز کار پدر و پدربزرگش را در این هنر اصیل ایرانی ادامه داده و در همین زمینه فعالیت می کند .
وزارت فرهنگ و هنر در سال های 49-48 به دلیل ثبت کارهای هنری ملیله در سبک و اسلوب استاد فرزند شان آقای علی محمد بیات و خودشان را دعوت به ساخت و تولید آثار نمود . که حدوداً تا سال 70-69 با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری داشتند آثار بسیار ارزشمند از خود باقی گذاشتند که در موزه هنرهای معاصر ، آستان قدس و چند موزه خارجی ماندگار شده اند . دانشگاه هنر دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا نیز برای تدریس و آموزش عملی رشتۀ فلز در رشتۀ ملیله کاری از ایشان دعوت کردند که با علاقه و گرمی فراوان با اینکه در سنی بالا بودند پذیرفتند و حدوداً 5 سال به دانشجویان رشته هنردر دو دانشگاه آموزش دادند .
درسال 5/11/67 گواهی استادی ازشورای ارزشیابی هنرمندان کشور (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ) به ایشان تقدیم شد .لازم به ذکر است ملیله کاری زنجان به نام استاد عباس بیات معروف به اسلوب دوره ساسانی بادیگر روش های موجود کشورتفاوتهایی دارد که ذیلاً به مهمترین آنها اشاره می شود :
1- همۀ آفرینش های هنری ایشان ملیله کاری کامل و مشبک بوده و از ملیله کاری دوران صفویه که روی صفحه ساده نقره یا طلا که باقلمزنی تزیین می شود متفاوت است .
2- چینش های برگ ، گل و بکارگیری نقره تابیده و دندانه ، پیچیدن برگ فرنگ ، غنچه ، جقّه کور ، جقّه چهار چشم ، برگ ساده ،… از ابداعات وی است که مثل امضا یا دست خط یک هنرمند خطاط ، شناسۀ هنرمندی استاد می باشد به عبارت دیگر کارهای ایشان با این ویژگی های هنری کاملاً قابل شناسائی است حتی اگر مهر نداشته باشد . ایشان کاسه ، بشقاب و تُنگ ملیله را یک تکه در می آورند ، سینی ملیله ایشان چهار تکه درست می شد که از ویژگی خاصی برخوردار بود .
3- طراحی اشکال و مدل ها ، نظم هندسی موجود در ترکیب نقش های هنری از اصول منحصر به فرد استاد بود که از ابداعات ایشان بشمار می رود .
در پایان اشاره می شود که استاد با قرآن مأنوس بوده و تا آخرین لحظه عمرش حفظ کردن آیات الهی را ترک نکردند . تجلّی هنر الهی در وجود هنرمتعالی اش قابل مشاهده بوده است.
 
 

دانلود فیلم : عباس بیات

.
 

مریم شیخ مهدی

استاد مریم شیخ مهدی تولد خردادماه 1329 تهران – از نوجوانی به هنر نقاشی اشنا بودفارغ التحصیل رشته نقاشی هنرستان هنرهای زیبا بهزاد و دوره دانشگاهی را در رشته دکوراسیون داخلی به پایان رسانده اند. هنر نگارگری را نزد استاد جلالی سوسن ابادی فرا گرفت و در کارگاه مینیاتور وزارت فرهنگ وهنر به فعالیت هنری پرداخت . با آشنائی با هنر مینا و بخصوص نقاشی مینا و مینای سیمی به این هنر گرایش پیداکرد و آثار مینائی وی تلفیقی است از ظرافت طرح های میناتور با تکنیک و ویژگیهای خاص هنر مینا.
استاد شیخ مهدی هنرمندان بسیاری را در رشته مینیاتور و مینا آموزش داده است و آثار وی در نمایشگاهای داخلی و خارجی بسیاری مورد توجه و تقدیر قرار گرفته است.  

دانلود فیلم : مریم شیخ مهدی

.
 

عباس جلالی سوسن آبادی

استاد عباس جلالی سوسن آبادی درسال 1313 در روستای سوسن آباد از توابع اراک چشم به جهان گشود . در پنج سالگی به تهران آمد . دراوان کودکی و همزمان با شروع تحصیل ابتدائی به تعلیم نقاشی نزد استاد فروزین پرداخت وبه سبب ذوق و نبوغ سرشارش با فاصله کوتاهی رهسپار کلاس مینیاتور استاد الطافی گردید.طی 12 سال شاگردی استاد الطافی دوره هنرستان را نیز طی کرد و پس از پایان هنرستان درسال 1335 به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمده ودر کارگاه مینیاتور به فعالیت هنری خود ادامه داد . حاصل 23 سال حضور وی دراین کارگاه آثار ارزشمند و نفیسی از طراحی ، مینا و مینیاتور است که هم اینک زینت بخش مجموعه مرکز پژوهش و آفرینش هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی است . همچنین شاگردان بسیاری طی دهها سال هنرآموخته مکتب وی می باشند که برخی از آنان امروز جانشینانی به حق و خود از مفاخر هنرایران به ویژه هنرمینیاتورهستند.
جلالی سوسن آبادی نبوغ و معلومات سرشار و درک هنری فوق لعاده اش را درخدمت بیان و به تصویر کشیدن احساساتش می گرفت . آثار متنوع او با موضوعات حماسی ، اسطوره ای ، مذهبی و عاطفی ، طراحی و ترکیب بندی کاملا" سنتی دارد، درعین حال از ویژگی های نقاشی معاصر با بینشی صحیح برخوردار است .
استاد از سال 1358 مقیم کشور آمریکا بود و همچنان به فعالیت هنری خود ادامه داد . حاصل این مرحله از زندگی ایشان نیز آثاری بی بدیل و نفیسی است که زینت بخش چندین نمایشگاه و نگارخانه خارج از کشوربوده است.
با درگذشت این هنرمند و استاد مینیاتور ستاره ای پر فروغ از آسمان هنرایران خاموش شد ولی آثار و شاگردان بنامش همچنان نام وی را بر تارک هنراین سرزمین جاودان می سازند .
 

دانلود فیلم : عباس جلالی سوسن آبادی

.
 

پرویز زابلی

استاد پرویز زابلی درسال 1296 درتهران متولد شد. پس ازاتمام تحصیلات ابتدائی و متوسطه به اخذ دیپلم ازمدرسه دارالفنون نائل شد. همزمان با سالهای تحصیل زیرنظر استاد احمدامامی درهنرستان عالی هنرهای ملی به آموزش منبت و معرق پرداخت . انجام خدمت سربازی درسالهای 19-1318 وقفه کوتاهی درفعالیت هنری اوپدید آوردوازسال 1320 به آموزش وفعالیت هنری خود باسمت استاد منبت و معرق ادامه داد. 38سال بعد درسال 1358 به اخذ درجه یک هنری معادل دکترای هنر و افتخار بازنشستگی نائل شد. فعالیت هنری درکارگاه اختصاصی و آموزش منبت به هنرجویان و دانشجویان این رشته ادامه یافت . تدریس دردانشگاه الزهرا ودانشگاه هنر بمدت 17سال ازدیگر فعالیتهای ایشان می باشد. شاخصه آثار استاد ترکیب بندیهای ظریف وخلاقانه درمنبت معرق برجسته است. آثار تلفیقی ایشان درمنبت معرق برجسته که حاصل همکاری نزدیک بااستاد ویزائیاست و نحوه منبت کردن قطعه های ظریف معرق وترکیب بندی برجسته آنها روی صفحه مسطح ، ازشیوه های ابداعی استاد محسوب می شود. ثمره نزدیک به هفت دهه فعالیت هنری استاد آثاری منحصر به فرد و استادانه دررشته منبت است که درحال حاضر زینت بخش موزه های ملی ، سعدآباد و مدیریت پژوهشهای هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی است .

دانلود فیلم : پرویز زابلی

.
 

غلامرضا روزی طلب

        استادغلامرضاروزی طلب درسال1307درشیراز متولدشد.پس ازاتمام تحصیلات ابتدائی درسال1321   به علت ذوق وعلاقه به هنرخاتم کاری که خاستگاه آن شهرشیراز بود,نزداستادمرحوم محمدملک محمدی  بکارآموزی مشغول شد.درادامه زیرنظردیگراساتیدچون علی بابویه,گلریزخاتمی وجلال مطلع به فراگیری   این هنرپرداخت.درسال1325برای تکمیل آموخته ها به تهران مهاجرت کردوابتدا نـزد مرحوم استادمحـمد   حسین صنیع خاتم وسپس درکارگاه شاگردان ایشان,حسین شفقت ومحمدباقرحکیم الهی به مـدت7 سـال   مشغول بکارشد.دراین سالها ازمحضرمرحوم استادمحمدگلریزخاتمی درشهراصفهان نیزکسب فیض نمود. 
ازسال1332به دعوت اداره کل هنرهای زیبادرکارگاه خاتم زیرنظراستادمحمودصنیع خاتـم وسـپس استاد   علی نعمت مشغول بکارشد.استادروزی طلب ازاین دوران به عنوان پربارترین دوران هنری خودیاد می کند   وتشویق استادرابهترین انگیزه برای ابداعات وطرحهای ابتکاری خویش می داند.ازسبکهای ابتکاری ایشان   یکی((خاتم های گلریز))است که امروزه به خاتمهای ((ابری یکرنگ))و((خاتمهای پرده ای))معروف است. از نمونه آثارایشان به این سبک,صندوقچه ای است که درسال1333به ملک سعودپادشاه عربستان هدیه شدو دیگری میزی است که برای دفترمحمدرضاشاه باطراحی عیسی بهادری درسال1334ساخته شده است و درنمایشگاه بروکسل موفق به دریافت مدال طلاشدودرسال1337به آیزنهاور رئیس جمهورآمریکا هدیه شد دیگرکارایشان خاتمکاری تالارمجلس شورای ملی ازسال 1347تاسالهای1350-1351است.ابتکار در طرح و تنوع دررنگ ازویژگیهای این کاراست.درخصوص اجرای این اثرازقول استادگفته شده : تـمامی ایـن اثرکار گروهی ازهنرمندان خاتم کارچون مرحوم علی نعمت,مرحوم محمودوطن دوست,ابراهیم محبتی , مـرحوم علی امیری,مرحوم رحیم چایچیان,رحیم آقاپرویزودیگر هنرمندان زبردست اداره فرهنگ وهنربوده که در مراحل مختلف خاتم کاری هریک تخصص خودرابامهارتانجام داده است.ازآثارمستقل استاد,خاتم کاری غرفه ای درحرم شاه چراغ است که این کارازنظرخلاقیت وابداع درطراحی واجراوتنوع خاتمها بی نظیراست   استادروزی طلب درسال1359ازخدمت درکارگاه خاتم وزارت فرهنگ وارشاداسلامی بازنشسته شدواز آن   پس درکارگاه شخصی خودبکارادامه دادو ازسال1363به دعوت دانشگاه هنردرکلاس های صنایع دستی به   تدریس هنرخاتم وگره چینی پرداخت.استاد تخصص وتبحرخودرادرمرحله خاتم پیچی می داند,هرچندکه   مانندتمامی هنرمندان سنتی معتقداست که هنرمندباید باکلیه مراحل کارآشنا باشدوهـنرخاتـم کـاری اسـت   گروهی ویک اثرنفیس وماندگارحاصل تخصص ومهارت تمامی کسانی است که درمراحل مختلف شرکت   داشته اند.

دانلود فیلم : غلامرضا روزی طلب

.
 

ذبیح الله احمدی

استادذبیح اله احمدی درسال 1306 درشهرستان ساوه متول شد. درسال 1323 با تحصیلات ابتدائی بعنوان کارآموز رشته زری بافی زیر نظر استاد عباسعلی حقیقی در اداره صنایع قدیمه وزارت پیشه وهنر استخدام شد.ضمن ادامه تحصیل وپایان دوره متوسطه با سمت هنرمند زری باف به کارهنری خود ادامه داد. باتاسیس وزارت فرهنگ و هنردر سال 1343 باحکم استاد زری باف ضمن آموزش هنرمندان به بافت قطعه پارچه های زربافت و مخمل نفیس باویژگیهای هنری پرداخت . قطعات بسیاری از آثار وی به سران و نمایندگان کشورهای مختلف اهداء شده است . کارنامه هنری او مملواز تشویق نامه ها و جوائزی است که به پاس فعالیت بی وقفه هنری وی بدست آمده است . درسال 1358 حکم سرپرستی کارگاه زری بافی دریافت کردودرسال 1360 با 37 سال سابقه خدمت ودرجه یک هنری (دکترای هنر) به افتخار بازنشستگی نائل شد. از ثآار زربافت استاد ذبیح اله احمدی که درحال حاضر زینت بخش گنجینه مرکزپژوهش وآفرینش هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی و موزه هنرهای ملی است می توان ازقطعه پارچه های ِ زری با طرح آرامگاه ابن سینا - طرحِ پهلوان و اژدها- طرحِ اژدها- طرح لیلی و مجنون- طرح سیمرغ و طرح طاووس ، نام برد.

دانلود فیلم : ذبیح الله احمدی

.
 

محمود دهنوی

استاد محمود دهنوی به سال1305 دراصفهان تولد یافت.پدرش بااین که فلاح بود، فرزند خود را از 7 سالگی به فرا گرفتن هنرقلمزنی تشویق کرد.محمودپس از4سال تحصیلات ابتدائی مستقیمازیرنظرآقاکریم عتیقه چی تحت تعلیم قرارگرفت ومدت سه سال نزد وی کارکرد.ابتدابرروی صفحاتی چون روی و ورشووبرنج کارمی کرد ولی چندی نگذشت که تحت تعلیم رضانایب پور درآمدوبرروی اشیای نقره کارکرد.پس از5سال تصمیم بـه دائرکردن کارگاه مستقلی گرفت ودر19سالگی به این هدف رسید.مدت 9سال درکارگاه خودبه کارقلـم زنـی پرداخت وپس ازآن باخانواده اش به تهران آمدوباراهنمائیهای استـادانی چون حسین مصورالملکی و علــی کریمی به اداره کل هنرهای زیبای کشور راه یافت.
   آثارارزنده ای ازاین هنرمندبه صورت گلدان یاجام برجای مانده که به حضورشخصیتهای برجسته ای مانند ملکه هلند-پادشاه بلژیک-امپراتوراتیوپی ورئیس جمهوراتریش هدیه شده است.همچنین ساختـههای دسـت این هنرمنددرنمایشگاه 1958بروکسل به اخذمدال نقره نائل آمده است.

دانلود فیلم : محمود دهنوی

.
 

محمد دائم کار

استاد محمد دائم کار متولد 1326 در خانواده ای هنرمند و در شهر همدان است. تحصیلات خویش را تا سال سوم متوسطه ادامه داده و در هنر تذهیب را در هنرستان کمال الملک اموخته است . از سال 1346 نقاشی روی سفال را نزد ساتیدی چون حسن علی اکبر خزینه و زنده یاد ستاد مصطفی ورزگاه در کارگاه سفال و کاشی وزارت فرهنگ و هنر آغاز کرد .وی درسال 1382 موفق به کسب درجه یک هنری گردیده است و تا این زمان شاگردان بسیاری نزد ایشان هنر نقاشی هفت رنگی روی سفال را آموخته اند. از اثار ایشان در گنجینه های گوناگون تهران نگهداری می شود. مرمت کاشی های حاشیه نمای سردر بیرونی بنیاد مستضعفان ، کاشیکاری سردر کتابخانه پارک شهر تهران ، مرمت تابلوهای کاشی نمای بیرونی ستونهای برج آزادی ، کاشیکاری سردر وزارت امور خارجه( نه شرقی نه غربی ، جمهوری اسلامی) ، طراحی و نقاشی لچک های کاشی حیاط مسجد دانشگاه صنعتی شریف از آثار ایشان است و همچنین دفعات بی شماری در نمایشگاهها و جشنواره های هنرهای سنتی وصنایع دستی مورد تشویق و تقدیر قرار گرفته اند.

دانلود فیلم : محمد دائم کار

.
 

حسن خواجه شیرانی

           استاد خواجه شیرانی ازهنرمندان بزرگ قلمزنی درسال1306درشهراصفهان متولدشد.از 8سالگی درکارگاه قلمزنی مشغول بکارشد.خدمت چنداستادازجمله استاداشرف زاده قلمزنی راکامل کردودرسال1342   به درخواست رئیس کارگاه قلمزنی اداره هنرهای زیبا استادمحمود دهنوی دعوت به کارشدوازاصفهان به    تهران عزیمت کرد.پس از22سال درسال1364 به سرپرستی کارگاه قلمزنی ونقره سازی نائل گشت وتـا   زمان بازنشستگی یعنی 1373 باهمین سمت انجام وظیفه کرد.
ازآثاراستاد, قلمزنی درهای ضریع مطهرامیرالـمومنین(ع)درنجف وامام حسین(ع) وحضرت ابوالفضل در   کربلا می باشد.همچنین تعدادی ازآثاراستـاد درموزه های اصفهان, موزه هنرهای مـلی ومیـراث فرهنگی   نگهداری میشود.استادحسن خواجه شیرانی دربسیاری ازنمایشگاههای داخل وخارج ازکشورشرکت کرده   وهم اکنون نیزفعالیت خودرا بادعوت مجددا"درسازمان میراث فرهنگی ادامه می دهد.

دانلود فیلم : حسن خواجه شیرانی

.
 

حسن علی اکبر خزینه

استاد حسن علی اکبرخزینه دراردیبهشت ماه سال 1306 دربخش 8 تهران متولد شد . درسن هفت سالگی درکارگاه کاشی سازی ونزداستاد حاج حسین خاک نگارمقدم(اقوام مادری وطراح ومجری کاشیکاری سردرباغ ملی ) به شاگردی پرداخت . پادویی ، سرندکردن خاک و لگدکردن گِل ازجمله وظایف وی دراین زمان بود. درسال 1317 توسط استاد احمدعرش نگار درمدرسه صنایع مستظرفه که کاشیکاری گنبد کاخ مرمر را به عهده داشت به شاگردی گمارده شد. بین سالهای 1320- 1326 باتعطیلی کارگاههای اداره هنرهای ملی (وزارت پیشه وهنر وقت) با ساخت و لعابکاری کاشیهای ساختمانی امرار معاش کردتااینکه درسال 1326 توسط مرحوم استاد علی کریمی ، سرپرست کارگاه کاشی اداره هنرهای ملی دعوت بکارشد. این بار انگیزه وذوق هنری وی را بانقاشی روی سفال و کاشی آشناکردو زیرنظر استاد ماشاء اله بهره مند طراحی و نقاشی آموخت . شیوه نقاشی وی نقاشی هفت رنگبه سبک صفوی و قاجاراست که تلفیق و ترکیب درطراحی نگاره ها ، موجب پدیدآمدن آثاری شاخص و بی نظیربه شیوه شخصی وی شده است .استاد خزینه تاسال 1359 درکارگاه کاشی وسفال اداره کل هنرهای سنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت دولتی خویش ادامه داد ودراین سال بادرجه یک هنری (دکترای هنر) به افتخار بازنشستگی نائل شد. کاشی کاری مسجد حضرت زینب نازی آباد- کاشیکاری محراب مسجد سیدالشهدای نازی آباد- کاشیکاری مسجدصاحب الزمان خیابان وحدت اسلامی- کاشیکاری کتابخانه پارک شهر- کاشیکاری شبکه های زیرِطاق برج آزادی- کاشیکاری نمای داخلی ساختمان باشگاه بانک مسکن (طرح شکارگاه)- مرمت کاشیکاری کاخ گلستان) - وبسیاری ازآثار نقاشی روی سفال و کاشی که زینت بخش موزه هنرهای ملی و مرکز پژوهش وآفرینش هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی وگردشگری است ازنمونه آثارایشان است .

دانلود فیلم : حسن علی اکبر خزینه

عیسی هاشملو

استاد عیسی هاشملومتولد 1332 آوج قزوین هنر قالیبافی در خانواده وی رایج بود و خود به قالیبافی آشنائی کامل دارد . دراول تیر ماه سال 1351 با ورود به کارگاه زری و مخمل بافی وزارت فرهنگ وهنرکارهنری خویش را در رشته زری بافی آغاز کرد و از راهنمائی های اساتیدی چون : سیدرضا الهامی ( بافت) ، سید غدیر صفوی( نقش بندی) ، عباس طریقتی و ذبیح اله احمدی ( طراحی) و حسین سمنانی (وردچینی) ، استفاده کرد . استعداد و ذوق وی دربافت پارچه های زربفت موجب شد از همان نخست بافتهائی بی نقص و هنرمندان ارئه دهد. از آثار ایشان : پارچه زری با نقش گل شاه عباسی ، طرح نقشه الله و اکبر ( طرح استاد فرشچیان) ، آرم جمهموری اسلامی ، طرح برگ موئی با طرح استاد منصور تامسون ، جلد آلبوم با نقشه بازوبندی ، طرح گل و مرغ بازوبندی ، طرح مرغ مینا با نقشه مینیاتوری دو رو ، باطراحی استاد اسلامیان ، نقشه بازوبندی با طرح استاد منجذب و نقشه ماهی با طرح استاد طریقی است .

دانلود فیلم : عیسی هاشملو

هادی تجویدی

 استاد هادی تجویدی سوای کسب فیض از محیط خانوادگی در محضر استادان نامی عصر به آموختن نکات باریک هنر نقاشی نیز پرداخت.

بدین ترتیب که پس از تکمیل تحصیلات متداول آن عصر مدتی در محضر آقا ابراهیم نعمت اللهی متداول معروف به نقاشباشی که از هنرمندان بنام عصر خود بود و عرفان و روشن ضمیری را با هنر توام کرده بود به کسب فیض پرداخت و چنان شد که میان استاد و شاگرد دنیایی آمیخته به محبت و صمیمیت بوجود آمد و در حقیقت این استاد و شاگرد بزرگوار در زندگی هادی عنوان پیر مرشد شد و رهبر نفسانیات وی را پیدا کرد. تاثیر معاشرت و مصاحبت این نقاش روشن ضمیر تا آخر عمر در زندگی هادی باقی‌ماند چنانکه خود وی نیز تا لحظه آخر عمر زندگی جز زندگی جز به معنویات و تکمیل دانش و هنر به چیز دیگری نپرداخت.
هادی از محضر استادان دیگر مثل آقا میرزا احمد نیز تعلیم گرفت و در مکتب او با هنرمندانی دیگر نیز آشنا شد، از آن جمله در مکتب اخیر با حاج مصور الملکی نقاش معروف اصفهانی همدرس و هم مکتب بود. زیبایی شهر اصفهان و بناهای مزین به نقوش و تصاویر دل انگیز آن مکمل تعلیمات و راهنماییهای استادانش گشتند. عالی قاپو، چهل ستون، مدرسه مادرشاه، و سایر بناهای تاریخی شهر اصفهان روح هادی را به سوی کمال هنر ایرانی سوق میدادند و به همین جهت با آنکه در سال 1295 که به اتفاق استاد و برادر خود مهدی به طهران آمد و به بنا به دعوت مرحوم حکیم الملک وزیر فرهنگ وقت به سمت معلمی آبرنگ در مدرسه کمال الملک مشغول خدمت شد و فن طبیعت سازی و نقاشی واقع سازی را در محضر مرحوم کمال الملک تکمیل کرد با این همه تمایل واقعی وی نسبت به هنر تزیینی ایرانی و نقاشی به شیوه ملی هرگز ضعیف نشد و هنگامیکه در سال 1310 به امر و دستور اعلیحضرت فقید رضا شاه کبیر که گرایشی خاص به زنده کردن آیین‌ها و شیوه‌های کهن ایرانی دست داشت به مدرسه کمال الملک رشته‌های مختلف هنر ایرانی از قبیل مینیاتور، تذهیب، رشته کاشی سازی، و سایر شعب هنرهای باستانی این سرزمین اضافه گردید و استادان هریک از این رشته‌ها را از طریق مسابقه بین هنرمندان وقت انتخاب میکردند هادی تجویدی در مسابقه نقاشی ظریف ایرانی (مینیاتور) میان همه هنرمندان آن زمان حایز رتبه اول گردید و به این جهت به سمت استادی رشته مزبور انتخاب شد و این سمت را تا آخر عمر حفظ کرد و به انجام خدماتی توفیق یافت که از آن جمله تربیت شاگردانی است که هر یک امروز در طریق و شیوه خود استادانی بنامند.
آقایان علی کریمی، محمد علی زاویه، ابوطالب مقیمی، علی مطیع، زوار و شادروان عقیلی از جمله شاگردان وی بوده‌اند.
هادی تجویدی در مدت زندگی خود آثاری بدیع بوجود آورد که اکنون زینت‌بخش اکثر موزه‌های ایران و اروپا و مجموعه‌های شخصی است. چند اثر خوب وی در موزه هنرهای زیبای کشور باقیست که از آن جمله تک چهره اعلیحضرت فقید رضا شاه کبیر و همچنین یکه صورت شاهنشاه آریا مهر میباشد. قطعه نیمه کاره یوسف و یعقوب آخرین اثر وی است که به علت فرارسیدن مرگ ناگهانی وی که در تاریخ 21 اسفند هزار و سیصد و هجده اتفاق افتاد به اتمام نرسید. دیگر از آثار برگزیده وی مجلس سلطان محمود و فردوسی است که در مجموعه خانوادگی آن روانشاد نگاهداری میشود و از شاهکارهای هنر ایرانی است.
هادی تجویدی به جز نقاشی و خوشنویسی از موسیقی نیز بهره داشت و تار را نیکو می نواخت و در این فن نزد استاد غلامحسین درویش خان به تعلیم پرداخته بود. تجویدی از استادان سلف به رضای عباسی نقاش مشهور عصر صفویان ارادت خاصی داشت و به شیوه وی تمایل داشت. از هادی تجویدی پنج فرزند سه پسر و دو دختر باقیمانده که از هنر بهره‌ها دارند پسران آن مرحوم امروز به سمت استادی هنرهای زیبا در هنرستانهای مختلف هنرهای زیبای کشور مشغول تعلیم و تربیت هنر جویان می باشند.

دانلود فیلم : هادی تجویدی

محمد هادی گلریز خاتمی

استاد محمدهادی گلریز خاتمی رسال 1328 در شهرشیراز متولد شد. هنر خاتم سازی در خانواده وی قدمتی حدود 150 سال دارد. وی خاتم سازی را ازسن 14 سالگی آغاز کردو از فروردین 1347 به استخدام اداره هنرهای سنتی وزارت فرهنگ و هنر درآمد.
استادان وی قنبر علی گلریز خاتمی ، محمدخلیل گلیرز خاتمی ، محمدکریم آئین ، علی نعمت و غلامرضا روزی طلب بودند.
وی از سال 1352 در کارگاه شخصی خویش به ساخت و مرمت اشیاء خاتم پرداخت و نیز به مدت 16 سال سرپرست کارگاه خاتم سازمان میراث فرنگی بود و در پایان سال 1379 بازنشسته شد.
وی در کنار فعالیت هنری سالهاست که به آموزش هنرجویان رشته صنایع دستی در دانشگاهها و آموزشگاههای آزاد پرداخته است.
وی در تهیه و تالیف فیلم هاو کتابهای آموزش خاتم ، تهیه واژه نامه هنرخاتم سازی با موسسات بسیاری همکاری داشته است.
از جمله آثار وی که بصورت انفرادی یا گروهی ساخته است:
-        ساخت تالار خاتم مجلس شورای اسلامی
-        صندلی و میز تحریر بزرگ خاتم با طرح استاد بهادری و فرشچیان
-        رحل قرآن تمام خاتم با نقش گره
-        جعبه قرآن بزرگ با نقش گره سنتی ، اهدائی به موزه صنایع دستی اصفهان
-        تابلو معرق خاتم با نقش پنج تن
-        مرمت و بازسازی اتاق خاتم کاخ مرمر
 
آثار وی د ربسیاری از نمایشگاههای داخل و خارج از کشور شرکت داشته و همواره مورد تقدیر قرار گرفته است.
 
 

دانلود فیلم : محمد هادی گلریز خاتمی

ابراهیم قنبری مهر

استاد ابراهیم قنبری مهر درمردادماه سال 1307 درتهران متولد شد. ازدست دادن پدر درهفت سالگی و نیاز به معاش او را وادار به ترک تحصیل و شاگردی در حرفه های مختلف کرد. کاردرکارگاه نجاری چنان اورا به ذوق آورد و با علایق اوسازگارشد که در18 سالگی کارگاه شخصی خودرا دایرکرد. آشنائی با استاد ابوالحسن صبا و شاگردی ایشان موجب ارتباط بسیار نزدیک و عاطفی بین ایشان گردید. باحمایت و تشویق استاد صبا برای اولین بار به ساختن ساز پرداخت . کارگاه سازسازی اداره هنرهای زیبا به همت و حضور وی درسال 1334تاسیس شد ودرسال 1339 ازطرف این اداره برای کارآموزی درکارگاه سازسازی استاد " اتین واتلو" به کشور فرانسه اعزام شد . نتیجه استعداد درخشان و شوروعشق فراگیری ، طی شش ماه کارآموزی ، ساخت سازهایی بود که موردتقدیر بزرگترین نوازندگان قرارگرفت . " دیوید اویستراخ" ویولنیست شهیر روسی ویولنهای ساخت اورا نمونه عالی ازهنراصیل لوتری نامیده و یهودی منوهین یکی از سازهای وی را به رسم یادبود دریافت کرده است ودراجراهای تکنوازی خود به دفعات ساز وسازنده ایرانی آنرا معرفی کرده است . استاد قنبری مهر تا سال 1357 با عنوان سرپرست کارگاه ساز اداره هنرهای زیبا (وزارت فرهنگ و هنروقت ) به فعالیت هنری ِدولتیِ خود ادامه دادوبا درجه یک هنری ( دکترای هنر) به افتخار بازنشستگی نائل شد . وی درطول نیم قرن فعالیت هنری پربار خود به ساخت تمامی سازها وتکمیل برخی سازها ازجمله سنتورپرداخته و درساخت ویولن نام وآوازه ای خاص دارد . پژوهشدرزمینه سازهای باستانی وبازسازی آنها ازدیگر خدمات ارزنده ایشان در حفظ و احیای میراث فرهنگی ایران می باشد نمونه سازهای باستانی بازسازی شده توسط وی درمرکز پژوهش وآفرینش هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی نگهداری می شود.ازمهم ترین خدمات استاد پرورش شاگردان و تحویل تجربیات گرانقدر خود به آنان بوده ، شاگردانی چون استاد محمود قربانعلی ، استاد فریدون صالحی و استاد بیاض امیر عطائی .

دانلود فیلم : ابراهیم قنبری مهر

حسین قلمی

استاد حسین قلمی
متولد مهر ماه 1328 شهرستان گلپایگان – از سنین نوجوانی شیفته موسیقی سنتی و سازهای ملی بود واز همان زمان برای ساخت برخی سازها کوشش کرد. از سال 1355 با استخدام در وزارت فرهنگ وهنر و آشنائی با استاد قنبری مهر ، برای ساخت تار به مرحوم استاد محمود قربانعلی معرفی شد .
استاد قلمی ازسال 1358 کارگاه شخصی خویش را دائر نمود و هم اینک در ساخت سازهای تار ، قیچک و دوتار مهارت به سزائی دارد.

دانلود فیلم : حسین قلمی

احمد فیناستیان

استاداحمدفیناستیان درسال1316دراصفهان متولدشد.قبل ازاوچهاربرادربزرگتردرکارگاه قلمزنی استادمحمود کاشـی زاده مشغول به کاربودندو وی که کوچکترین فرزندخانـواده محسوب می شد در8سـالگی به خدمت استاددرآمدومدت 17سال نزدایشان به آموزش هنرقلمزنی پرداخت.سپس به تهران آمده و به مدت 6    سال نزداستاد احمدشکوهی ودرکارگاه ایشان به کارپرداخت.درسن24سالگی باایجادکارگاهی درخیابان ری    به کارمستقل پرداخت.درسال 1346 به توصیه وتشویق استاد دهنوی به استخدام کارگاه‌های هنری وزارت   فرهنگ  و هنر درآمد وزیر نظر ایشان به کارمشغول شد.تا سال 1353 کار به صورت گروهی اجرامی شد و طرح های استاد دهنوی درکارگاه به صورت گروهی قلمزنی می شد و از این سال به بعدکارهای ا نفرادی با هویـت فردی ایشان صورت گرفت.
جام پایه دارد و پوست باخط نقره آیه الکرسی – تابلو ملائکه با آرم جمهوری اسلامی -گلـدان برنجی با نقـش  سلجوقی ازآثارسال‌های 1362ـ 1368 ایشان است که درگنجینه هنرهای سنـتی سـازمان میـراث فـرهنــگی  نگهداری می شود.
استاد فیناستیان ازسال 1362 به آموزش این هنرپرداخت که شاگردان برجسته ای را تحویل جامعه داده‌اند. از دیگرآثار ایشان تابلوی بسم اله الرحمن الرحیم است که برسر در تالار آئینه کاخ  مرمر نصب شده است. جار110  شاخه بنام حضرت علی(ع) با نقش یاعلی که برای صحن مطهرحضرت رضا(ع) اجرا گردیده دیگر اثر ایشان است.

دانلود فیلم : احمد فیناستیان

محمد آهنگرانی فراهانی

استاد محمد آهنگرانی فراهانی در سال 1315 ، در خانواده ای کشاورز ، در روستای آهنگران شهرستان فراهان متولد شد. حدود سالهای 1320 ودرسن 4 سالگی پدر و مادرش را ازدست داد و با سرپرستی عمه اش به تهران آمدودر خیابان نواب چهارراه سالار مسکن گزید.در ده سالگی منزل یکی از اقوامش بنام حاج درویش که خود پرده خوانی می کرد، با استادحسین قوللر آغاسی که ان زمان 40 ساله و دراوج فعالیتهای هنری خود بود ، آشنا شد و دل درگرو استاد و هنرش نهاد. شوق و لذتش ازهنراستاد که مشغول مرما یک پرده بود به حدی بودکه همان زمان استدعای شاگردیش را کردو بدین ترتیب بمدت 12 سال استادحسین درخانه خود و قهوه خانة آقارسول درخیابان جمشید، سمت پدری ، استادی و سرپرستی وی را به عهده گرفت . در22 سالگی به طورمنفرد کارخودرا آغاز کردوازآن پس درقهوه خانه ها یا تکایای گوناگون وبرحسب سفارش نقاشی کرده است . آثاروی که از نظر ترکیب بندی ها ، طراحی ورنگ بسیار به آثار استادش نزدیک است با امضای " رقم محمد فراهانی " یا " رقم محمدفراهانی شاگرداستادحسین قوللرآغاسی" ، در مجموعه های شخصی و موزه ها دیده می شود. استاد درسال 1339 ازدواج کرده و دارای هفت فرزند است .

دانلود فیلم : محمد آهنگرانی فراهانی

عیسی بهادری

استاد عیسی بهادری در بین طراحان و نقشگران فرش در تمام ایران و به اعتقاد غالب صاحبنظران، هنرمند یگانه ای است که حقی غیرقابل انکار بر هنرهای سنتی ایران ، به ویژه قالی دارد. وی نه تنها با اداره و توسعه هنرستان هنرهای زیبای اصفهان که 30 سال ریاست آن را داشت موجب گسترش هنرهای سنتی شد، بلکه تنها کسی است که آموزش طراحی و نقشه کشی و بافت فرش را به روش علمی و منظم در طی مدتی طولانی هدف کار خود قرار داد. عیسی بهادری خالق فرش جاودانی بشریت، شکار چرخ و ستاره دریایی ، استاد بزرگی بود که با استفاده هنرمندانه از آموخته های خود در مدرسه کمال الملک (آناتومی و طبیعت) و هنر سنتی اصفهان، به طرزی حیرت آور از طرح و رنگهای سنتی در فرش استفاده کرد و با قدرت تخیل بی مانند و قلم ماهرانه خود برای اولین بار مفاهیمی عرفانی ونمادین را در پیچش گلها و برگها و موتیفهای سنتی پیاده کرد.فرش بشریت، شاهکار زیبایی است که فلسفه حیات تداوم زندگی را در قالب بدن مردی و زنی و بچه ای، رویا گونه نشان داده است. در این فرش ترکیب فلسفه و فن علمی و تسلط بر عناصر سنتی را به حداعجاز می توان مشاهده کرد. بیشتر صاحبنظران در مینیاتور و نقش قالی، در استادی عیسی بهادری متفق القولند. وی انسانی هنر دوست و جدی بود که علی رغم برخی اتهامات نظر قدرت طلبی و مقام خواهی مدت سی سال ریاست هنرستان هنرهای زیبای اصفهان را برهر پست و مقام دیگری ترجیح داد.
عیسی بهادری در سال1284 شمسی در یکی از بخشهای تابعه اراک به نام بزچللو در مزرعه خانوادگی به نام آقچه کهریز متولد شد. پس از خاتمه تحصیلات به تهران رفت و در مدرسه کمال الملک به کار طبیعت سازی مشغول شد.
از آنجا که وی تشنه فراگیری هنرهای ملی بود، در هر فرصتی به اصفهان می رفت و ساعتهای متمادی به کپی از روی آثار گچیری و نقاشیهای بناهای تاریخی می پرداخت. بهادری پس از اتمام هنرستان به استخدام اداره هنرهای زیبای تهران درآمد و در آنجا ضمن تدریس به خلق نقشه های فرش مشغول شد.
چون عشق و علاقه بهادری متوجه اصفهان بود، در سال 1315 سرپرستی هنرستان جدیدالتا‏‏‎ُسیس اصفهان را پذیرفت. وی برای پی ریزی و گسترش این هنرستان زحمات بسیاری کشید و در مدت 30 سال تصدی او، این هنرستان به یکی از پایگاههای حفظ و احیای هنرهای ایرانی تبدیل شد.
بهادری در خلق نقشه های ابتکاری فرش مهارتی استثنایی داشت. فرش بشریت او همراه با چند اثر ممتاز دیگر در موزه هنرهای ملی و همچنین موزه هنرهای زیبای اصفهان موجود است. وی نقاشی چیره دست بود. تابلوهایی که از آثار هنری اصفهان ساخته بسیار زیباست. یکی از تابلوهای او به نام مجلس ابن سینا در موزه لوور پاریس است. از ابتکارات قابل توجه او استفاده هنرمندانه از طرحهای گل و برگ و پرنده به جای اشکال هندسی بر روی میزهای خاتم است. وی با وجود آنکه خطاط نبود کاشی دور مسجد امام را که قسمتی از آن ریخته بود بسیار زیبا ترمیم کرد. او در کلیه رشته های منبت، موزائیک، کاشی زری، قلمزنی و غیره طرحهای نفیسی دارد که کلیه آنها ابداعی و ابتکاری اند. از کارهای ماندنی او کاشیکاری نمای هنرستان هنرهای زیبا و طرح کاشی گلدسته حرم حضرت سیدالشهدا را (که آن را بدون دریافت مزد انجام داد) می توان نام برد. گاهی نیز به ندرت برای تولید کنندگان بزرگ فرش اصفهان طرح می داد. وی در طول عمر خود به دریافت نشانهای متعددی از نمایشگاههای دنیا، دیپلم دوتور و مدال طلا از نمایشگاه جهانی بروکسل و نشان علم و هنر از فرانسه نایل شد.
عیسی بهادری عاشق هنر بود و از صفات برجسته او آن که هر چه در سینه و ذهن خود داشت با بخشندگی و علاقه در اختیار شاگردانش می گذارد. شاگردان ارزنده ای نظیر رستم شیرازی، پورصفا و فرشچیان تربیت کرد که امروز آثارهریک از آنها زینت بخش موزه های جهان است.
عیسی بهادری در سال 1345، پس از30 سال با مقام بالاتری (مدیر کلی صنایع اصفهان) از سرپرستی هنرستان کنار رفت و از آنجا که مقام اداری مورد علاقه او نبود پس از دو سال باز نشسته شد. وی در سال 1365 درغربت درگذشت و در گورستان پرلاشز پاریس به خاک سپرده شد، روانش شاد باد.      
 
 

دانلود فیلم : عیسی بهادری

مشالله عنایتی

استاد ماشاء اله عنایتی در سال 1309 در کاشان و در خانواده ای هنرمند متولد شد. هنربافندگی رانزد پدر آموخت . همچنین برادرانش در کسب مهارتهی گوناگون نقش یه سزائی داشتند. از دیگر اساتید ایشان : استاد علی خندان ، استادعلی طالبیان و استاد حسین کهال پور بوده اند.
استاد در رشته های گوناگون نساجی سنتی و همینطور قالی بافی مهارت به سزائی دارند. کار بافندگی را از سال 1320 در تهران آغازکرده اند. احیا ء دستگاه مخمل بافی سازمان میراث فرهنگی ، احیاء برخی شیوه های نساجی سنتی مانند بافت مخمل برجسته ، زری بافی سنتی به شیوه دارئی باف ، ساده و لُپه ای و آموزش و انتقال تجارب بارزش خود به شاگردان از خدمات ارزنده هنری – فرهنگی ایشان است .
آثار استاد عنایتی زینت بخش بسیاری از نمایشگاههای داخلی و خارجی بوده است.
 

دانلود فیلم : مشالله عنایتی

عمران صادق زاده

استاد صادق‌زاده متولد 1320 در تهران، از استادان معرق کار برجسته هستند. مدیر مسئول آموزشگاه هنرهای تجسمی، عضو صندوق هنرمندان ایران، مدرس دانشگاه در رشته‌های گره چینی، آزمون‌گیری آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای در رشته منبت و معرق و صنایع دستی، برخی از مشاغل و مناصب ایشان است.
استاد در سال 1346 به استخدام وزارت فرهنگ و هنر در آمدند و در رشته‌های صنایع دستی به فعالیت پرداختند که حاصل برخی از این فعالیت‌ها در موزه هنرهای ملی موجود است. ایشان در سال 1374 از سازمان میراث فرهنگی بازنشسته شدند و هم اکنون به فعالیت هنری مشغول هستند.
برخی از آثار:
منبرـ میز 18 نفره کنفرانس: موزه هنرهای ملی
میز دایره هخامنشی: موزه هنرهای ملی
تابلوی منبت و معرق طرح بیضی 6 مرغ استاد فرشچیان : کاخ موزه نیاوران
تابلوی منبت و معرق حضرت ابراهیم و ذبح حضرت اسماعیل طرح استاد اسماعیل جلایر
دعای جوشن کبیر منبت ومعرق و تذهیب و حاشیه‌بندی
منبر مسجدالنبی ستارخان دریای نو با شش پله و کار گره و معرق
میز گردش ایام دایره‌ای منبت و معرق و خط و حاشیه بندی و میناکاری.
 
 

دانلود فیلم : عمران صادق زاده

عباس بیات

استاد عباس بیات در سال 1275 شمسی در روستای باغلوجه شهرستان زنجان بدنیا آمدند و در خانواده مذهبی که پدرشان نیز روحانی بود تربیت و آموزش قرآنی و درس خود را در مکتب به مدت 20 ماه طی کردند . بعد از فوت پدر تحت سر پرستی دایی خود به نام کربلائی حاج آقا که خود از اساتید ملیله کاری خصوصاً در گوشواره ملیله معروف بود قرار گرفتند و از همان سن کودکی کار و اشتغال را در زمینۀ نقره زیر نظر استاد کربلائی حسین قلی(معروف به زرگر باشی ) ادامه دادند و در اوایل جوانی استاد کار بارزی شدند و معروفیت و استادی وی از شهر زنجان به دیگر نقاط کشور و تهران رسید . اهل کسب فرهنگ دانش خصوصاً در زمینۀ فرهنگی ، ادبیات فارسی و طب سنتی بودند به همین دلیل با علاقمندی زیاد به مطالعات فوق برنامه در این زمینه ها خصو صاً قرآن ، نهج البلاغه ، حافظ ، سعدی ، نظامی و کتب گیاهان دارویی و طب سنّتی از جمله تقویم الابدان ، حکیم مؤمن ، خوارزمشاهی را تا آخر عمر ادامه دادند و فرزندان خود را نیز با این حوزه های هنری ، فرهنگی و ادبی آشنا کردند . از چهار فرزند مرحوم استاد بیات سه پسر و یک دختر بودند ، مرحوم علی اکبر بیات نیز از دست پرورده های ایشان استاد در هنر ملیله توأم با مینا کاری ایران محسوب می شود . مرحوم محمد علی بیات نیز علاوه بر هنر ملیله کاری ، استاد بارز حکاکی روی فلز و سنگ بود که آثارش زبانزد اساتید هنر و هنردوستان بود . فرزند دیگر ایشان علی محمد بیات است که در حال حاضر در زمینۀ هنر زیورآلات طلا و نقره اشتغال داشته و هنر ملیله را نیز از پدر به ارث برده است . مرحوم استاد بیات علاوه بر سه فرزندش شاگردان مختلفی داشتند که در حال حاضر یکی از آنها به نام قربان پرداختی در زنجان کار می کند . همچنین نوه ایشان به نام الهام بیات نیز کار پدر و پدربزرگش را در این هنر اصیل ایرانی ادامه داده و در همین زمینه فعالیت می کند .
وزارت فرهنگ و هنر در سال های 49-48 به دلیل ثبت کارهای هنری ملیله در سبک و اسلوب استاد فرزند شان آقای علی محمد بیات و خودشان را دعوت به ساخت و تولید آثار نمود . که حدوداً تا سال 70-69 با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری داشتند آثار بسیار ارزشمند از خود باقی گذاشتند که در موزه هنرهای معاصر ، آستان قدس و چند موزه خارجی ماندگار شده اند . دانشگاه هنر دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا نیز برای تدریس و آموزش عملی رشتۀ فلز در رشتۀ ملیله کاری از ایشان دعوت کردند که با علاقه و گرمی فراوان با اینکه در سنی بالا بودند پذیرفتند و حدوداً 5 سال به دانشجویان رشته هنردر دو دانشگاه آموزش دادند .
درسال 5/11/67 گواهی استادی ازشورای ارزشیابی هنرمندان کشور (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ) به ایشان تقدیم شد .لازم به ذکر است ملیله کاری زنجان به نام استاد عباس بیات معروف به اسلوب دوره ساسانی بادیگر روش های موجود کشورتفاوتهایی دارد که ذیلاً به مهمترین آنها اشاره می شود :
1- همۀ آفرینش های هنری ایشان ملیله کاری کامل و مشبک بوده و از ملیله کاری دوران صفویه که روی صفحه ساده نقره یا طلا که باقلمزنی تزیین می شود متفاوت است .
2- چینش های برگ ، گل و بکارگیری نقره تابیده و دندانه ، پیچیدن برگ فرنگ ، غنچه ، جقّه کور ، جقّه چهار چشم ، برگ ساده ،… از ابداعات وی است که مثل امضا یا دست خط یک هنرمند خطاط ، شناسۀ هنرمندی استاد می باشد به عبارت دیگر کارهای ایشان با این ویژگی های هنری کاملاً قابل شناسائی است حتی اگر مهر نداشته باشد . ایشان کاسه ، بشقاب و تُنگ ملیله را یک تکه در می آورند ، سینی ملیله ایشان چهار تکه درست می شد که از ویژگی خاصی برخوردار بود .
3- طراحی اشکال و مدل ها ، نظم هندسی موجود در ترکیب نقش های هنری از اصول منحصر به فرد استاد بود که از ابداعات ایشان بشمار می رود .
در پایان اشاره می شود که استاد با قرآن مأنوس بوده و تا آخرین لحظه عمرش حفظ کردن آیات الهی را ترک نکردند . تجلّی هنر الهی در وجود هنرمتعالی اش قابل مشاهده بوده است.
 
 

دانلود فیلم : عباس بیات

مریم شیخ مهدی

استاد مریم شیخ مهدی تولد خردادماه 1329 تهران – از نوجوانی به هنر نقاشی اشنا بودفارغ التحصیل رشته نقاشی هنرستان هنرهای زیبا بهزاد و دوره دانشگاهی را در رشته دکوراسیون داخلی به پایان رسانده اند. هنر نگارگری را نزد استاد جلالی سوسن ابادی فرا گرفت و در کارگاه مینیاتور وزارت فرهنگ وهنر به فعالیت هنری پرداخت . با آشنائی با هنر مینا و بخصوص نقاشی مینا و مینای سیمی به این هنر گرایش پیداکرد و آثار مینائی وی تلفیقی است از ظرافت طرح های میناتور با تکنیک و ویژگیهای خاص هنر مینا.
استاد شیخ مهدی هنرمندان بسیاری را در رشته مینیاتور و مینا آموزش داده است و آثار وی در نمایشگاهای داخلی و خارجی بسیاری مورد توجه و تقدیر قرار گرفته است.  

دانلود فیلم : مریم شیخ مهدی

عباس جلالی سوسن آبادی

استاد عباس جلالی سوسن آبادی درسال 1313 در روستای سوسن آباد از توابع اراک چشم به جهان گشود . در پنج سالگی به تهران آمد . دراوان کودکی و همزمان با شروع تحصیل ابتدائی به تعلیم نقاشی نزد استاد فروزین پرداخت وبه سبب ذوق و نبوغ سرشارش با فاصله کوتاهی رهسپار کلاس مینیاتور استاد الطافی گردید.طی 12 سال شاگردی استاد الطافی دوره هنرستان را نیز طی کرد و پس از پایان هنرستان درسال 1335 به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمده ودر کارگاه مینیاتور به فعالیت هنری خود ادامه داد . حاصل 23 سال حضور وی دراین کارگاه آثار ارزشمند و نفیسی از طراحی ، مینا و مینیاتور است که هم اینک زینت بخش مجموعه مرکز پژوهش و آفرینش هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی است . همچنین شاگردان بسیاری طی دهها سال هنرآموخته مکتب وی می باشند که برخی از آنان امروز جانشینانی به حق و خود از مفاخر هنرایران به ویژه هنرمینیاتورهستند.
جلالی سوسن آبادی نبوغ و معلومات سرشار و درک هنری فوق لعاده اش را درخدمت بیان و به تصویر کشیدن احساساتش می گرفت . آثار متنوع او با موضوعات حماسی ، اسطوره ای ، مذهبی و عاطفی ، طراحی و ترکیب بندی کاملا" سنتی دارد، درعین حال از ویژگی های نقاشی معاصر با بینشی صحیح برخوردار است .
استاد از سال 1358 مقیم کشور آمریکا بود و همچنان به فعالیت هنری خود ادامه داد . حاصل این مرحله از زندگی ایشان نیز آثاری بی بدیل و نفیسی است که زینت بخش چندین نمایشگاه و نگارخانه خارج از کشوربوده است.
با درگذشت این هنرمند و استاد مینیاتور ستاره ای پر فروغ از آسمان هنرایران خاموش شد ولی آثار و شاگردان بنامش همچنان نام وی را بر تارک هنراین سرزمین جاودان می سازند .
 

دانلود فیلم : عباس جلالی سوسن آبادی

پرویز زابلی

استاد پرویز زابلی درسال 1296 درتهران متولد شد. پس ازاتمام تحصیلات ابتدائی و متوسطه به اخذ دیپلم ازمدرسه دارالفنون نائل شد. همزمان با سالهای تحصیل زیرنظر استاد احمدامامی درهنرستان عالی هنرهای ملی به آموزش منبت و معرق پرداخت . انجام خدمت سربازی درسالهای 19-1318 وقفه کوتاهی درفعالیت هنری اوپدید آوردوازسال 1320 به آموزش وفعالیت هنری خود باسمت استاد منبت و معرق ادامه داد. 38سال بعد درسال 1358 به اخذ درجه یک هنری معادل دکترای هنر و افتخار بازنشستگی نائل شد. فعالیت هنری درکارگاه اختصاصی و آموزش منبت به هنرجویان و دانشجویان این رشته ادامه یافت . تدریس دردانشگاه الزهرا ودانشگاه هنر بمدت 17سال ازدیگر فعالیتهای ایشان می باشد. شاخصه آثار استاد ترکیب بندیهای ظریف وخلاقانه درمنبت معرق برجسته است. آثار تلفیقی ایشان درمنبت معرق برجسته که حاصل همکاری نزدیک بااستاد ویزائیاست و نحوه منبت کردن قطعه های ظریف معرق وترکیب بندی برجسته آنها روی صفحه مسطح ، ازشیوه های ابداعی استاد محسوب می شود. ثمره نزدیک به هفت دهه فعالیت هنری استاد آثاری منحصر به فرد و استادانه دررشته منبت است که درحال حاضر زینت بخش موزه های ملی ، سعدآباد و مدیریت پژوهشهای هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی است .

دانلود فیلم : پرویز زابلی

غلامرضا روزی طلب

        استادغلامرضاروزی طلب درسال1307درشیراز متولدشد.پس ازاتمام تحصیلات ابتدائی درسال1321   به علت ذوق وعلاقه به هنرخاتم کاری که خاستگاه آن شهرشیراز بود,نزداستادمرحوم محمدملک محمدی  بکارآموزی مشغول شد.درادامه زیرنظردیگراساتیدچون علی بابویه,گلریزخاتمی وجلال مطلع به فراگیری   این هنرپرداخت.درسال1325برای تکمیل آموخته ها به تهران مهاجرت کردوابتدا نـزد مرحوم استادمحـمد   حسین صنیع خاتم وسپس درکارگاه شاگردان ایشان,حسین شفقت ومحمدباقرحکیم الهی به مـدت7 سـال   مشغول بکارشد.دراین سالها ازمحضرمرحوم استادمحمدگلریزخاتمی درشهراصفهان نیزکسب فیض نمود. 
ازسال1332به دعوت اداره کل هنرهای زیبادرکارگاه خاتم زیرنظراستادمحمودصنیع خاتـم وسـپس استاد   علی نعمت مشغول بکارشد.استادروزی طلب ازاین دوران به عنوان پربارترین دوران هنری خودیاد می کند   وتشویق استادرابهترین انگیزه برای ابداعات وطرحهای ابتکاری خویش می داند.ازسبکهای ابتکاری ایشان   یکی((خاتم های گلریز))است که امروزه به خاتمهای ((ابری یکرنگ))و((خاتمهای پرده ای))معروف است. از نمونه آثارایشان به این سبک,صندوقچه ای است که درسال1333به ملک سعودپادشاه عربستان هدیه شدو دیگری میزی است که برای دفترمحمدرضاشاه باطراحی عیسی بهادری درسال1334ساخته شده است و درنمایشگاه بروکسل موفق به دریافت مدال طلاشدودرسال1337به آیزنهاور رئیس جمهورآمریکا هدیه شد دیگرکارایشان خاتمکاری تالارمجلس شورای ملی ازسال 1347تاسالهای1350-1351است.ابتکار در طرح و تنوع دررنگ ازویژگیهای این کاراست.درخصوص اجرای این اثرازقول استادگفته شده : تـمامی ایـن اثرکار گروهی ازهنرمندان خاتم کارچون مرحوم علی نعمت,مرحوم محمودوطن دوست,ابراهیم محبتی , مـرحوم علی امیری,مرحوم رحیم چایچیان,رحیم آقاپرویزودیگر هنرمندان زبردست اداره فرهنگ وهنربوده که در مراحل مختلف خاتم کاری هریک تخصص خودرابامهارتانجام داده است.ازآثارمستقل استاد,خاتم کاری غرفه ای درحرم شاه چراغ است که این کارازنظرخلاقیت وابداع درطراحی واجراوتنوع خاتمها بی نظیراست   استادروزی طلب درسال1359ازخدمت درکارگاه خاتم وزارت فرهنگ وارشاداسلامی بازنشسته شدواز آن   پس درکارگاه شخصی خودبکارادامه دادو ازسال1363به دعوت دانشگاه هنردرکلاس های صنایع دستی به   تدریس هنرخاتم وگره چینی پرداخت.استاد تخصص وتبحرخودرادرمرحله خاتم پیچی می داند,هرچندکه   مانندتمامی هنرمندان سنتی معتقداست که هنرمندباید باکلیه مراحل کارآشنا باشدوهـنرخاتـم کـاری اسـت   گروهی ویک اثرنفیس وماندگارحاصل تخصص ومهارت تمامی کسانی است که درمراحل مختلف شرکت   داشته اند.

دانلود فیلم : غلامرضا روزی طلب

ذبیح الله احمدی

استادذبیح اله احمدی درسال 1306 درشهرستان ساوه متول شد. درسال 1323 با تحصیلات ابتدائی بعنوان کارآموز رشته زری بافی زیر نظر استاد عباسعلی حقیقی در اداره صنایع قدیمه وزارت پیشه وهنر استخدام شد.ضمن ادامه تحصیل وپایان دوره متوسطه با سمت هنرمند زری باف به کارهنری خود ادامه داد. باتاسیس وزارت فرهنگ و هنردر سال 1343 باحکم استاد زری باف ضمن آموزش هنرمندان به بافت قطعه پارچه های زربافت و مخمل نفیس باویژگیهای هنری پرداخت . قطعات بسیاری از آثار وی به سران و نمایندگان کشورهای مختلف اهداء شده است . کارنامه هنری او مملواز تشویق نامه ها و جوائزی است که به پاس فعالیت بی وقفه هنری وی بدست آمده است . درسال 1358 حکم سرپرستی کارگاه زری بافی دریافت کردودرسال 1360 با 37 سال سابقه خدمت ودرجه یک هنری (دکترای هنر) به افتخار بازنشستگی نائل شد. از ثآار زربافت استاد ذبیح اله احمدی که درحال حاضر زینت بخش گنجینه مرکزپژوهش وآفرینش هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی و موزه هنرهای ملی است می توان ازقطعه پارچه های ِ زری با طرح آرامگاه ابن سینا - طرحِ پهلوان و اژدها- طرحِ اژدها- طرح لیلی و مجنون- طرح سیمرغ و طرح طاووس ، نام برد.

دانلود فیلم : ذبیح الله احمدی

محمود دهنوی

استاد محمود دهنوی به سال1305 دراصفهان تولد یافت.پدرش بااین که فلاح بود، فرزند خود را از 7 سالگی به فرا گرفتن هنرقلمزنی تشویق کرد.محمودپس از4سال تحصیلات ابتدائی مستقیمازیرنظرآقاکریم عتیقه چی تحت تعلیم قرارگرفت ومدت سه سال نزد وی کارکرد.ابتدابرروی صفحاتی چون روی و ورشووبرنج کارمی کرد ولی چندی نگذشت که تحت تعلیم رضانایب پور درآمدوبرروی اشیای نقره کارکرد.پس از5سال تصمیم بـه دائرکردن کارگاه مستقلی گرفت ودر19سالگی به این هدف رسید.مدت 9سال درکارگاه خودبه کارقلـم زنـی پرداخت وپس ازآن باخانواده اش به تهران آمدوباراهنمائیهای استـادانی چون حسین مصورالملکی و علــی کریمی به اداره کل هنرهای زیبای کشور راه یافت.
   آثارارزنده ای ازاین هنرمندبه صورت گلدان یاجام برجای مانده که به حضورشخصیتهای برجسته ای مانند ملکه هلند-پادشاه بلژیک-امپراتوراتیوپی ورئیس جمهوراتریش هدیه شده است.همچنین ساختـههای دسـت این هنرمنددرنمایشگاه 1958بروکسل به اخذمدال نقره نائل آمده است.

دانلود فیلم : محمود دهنوی

محمد دائم کار

استاد محمد دائم کار متولد 1326 در خانواده ای هنرمند و در شهر همدان است. تحصیلات خویش را تا سال سوم متوسطه ادامه داده و در هنر تذهیب را در هنرستان کمال الملک اموخته است . از سال 1346 نقاشی روی سفال را نزد ساتیدی چون حسن علی اکبر خزینه و زنده یاد ستاد مصطفی ورزگاه در کارگاه سفال و کاشی وزارت فرهنگ و هنر آغاز کرد .وی درسال 1382 موفق به کسب درجه یک هنری گردیده است و تا این زمان شاگردان بسیاری نزد ایشان هنر نقاشی هفت رنگی روی سفال را آموخته اند. از اثار ایشان در گنجینه های گوناگون تهران نگهداری می شود. مرمت کاشی های حاشیه نمای سردر بیرونی بنیاد مستضعفان ، کاشیکاری سردر کتابخانه پارک شهر تهران ، مرمت تابلوهای کاشی نمای بیرونی ستونهای برج آزادی ، کاشیکاری سردر وزارت امور خارجه( نه شرقی نه غربی ، جمهوری اسلامی) ، طراحی و نقاشی لچک های کاشی حیاط مسجد دانشگاه صنعتی شریف از آثار ایشان است و همچنین دفعات بی شماری در نمایشگاهها و جشنواره های هنرهای سنتی وصنایع دستی مورد تشویق و تقدیر قرار گرفته اند.

دانلود فیلم : محمد دائم کار

حسن خواجه شیرانی

           استاد خواجه شیرانی ازهنرمندان بزرگ قلمزنی درسال1306درشهراصفهان متولدشد.از 8سالگی درکارگاه قلمزنی مشغول بکارشد.خدمت چنداستادازجمله استاداشرف زاده قلمزنی راکامل کردودرسال1342   به درخواست رئیس کارگاه قلمزنی اداره هنرهای زیبا استادمحمود دهنوی دعوت به کارشدوازاصفهان به    تهران عزیمت کرد.پس از22سال درسال1364 به سرپرستی کارگاه قلمزنی ونقره سازی نائل گشت وتـا   زمان بازنشستگی یعنی 1373 باهمین سمت انجام وظیفه کرد.
ازآثاراستاد, قلمزنی درهای ضریع مطهرامیرالـمومنین(ع)درنجف وامام حسین(ع) وحضرت ابوالفضل در   کربلا می باشد.همچنین تعدادی ازآثاراستـاد درموزه های اصفهان, موزه هنرهای مـلی ومیـراث فرهنگی   نگهداری میشود.استادحسن خواجه شیرانی دربسیاری ازنمایشگاههای داخل وخارج ازکشورشرکت کرده   وهم اکنون نیزفعالیت خودرا بادعوت مجددا"درسازمان میراث فرهنگی ادامه می دهد.

دانلود فیلم : حسن خواجه شیرانی

حسن علی اکبر خزینه

استاد حسن علی اکبرخزینه دراردیبهشت ماه سال 1306 دربخش 8 تهران متولد شد . درسن هفت سالگی درکارگاه کاشی سازی ونزداستاد حاج حسین خاک نگارمقدم(اقوام مادری وطراح ومجری کاشیکاری سردرباغ ملی ) به شاگردی پرداخت . پادویی ، سرندکردن خاک و لگدکردن گِل ازجمله وظایف وی دراین زمان بود. درسال 1317 توسط استاد احمدعرش نگار درمدرسه صنایع مستظرفه که کاشیکاری گنبد کاخ مرمر را به عهده داشت به شاگردی گمارده شد. بین سالهای 1320- 1326 باتعطیلی کارگاههای اداره هنرهای ملی (وزارت پیشه وهنر وقت) با ساخت و لعابکاری کاشیهای ساختمانی امرار معاش کردتااینکه درسال 1326 توسط مرحوم استاد علی کریمی ، سرپرست کارگاه کاشی اداره هنرهای ملی دعوت بکارشد. این بار انگیزه وذوق هنری وی را بانقاشی روی سفال و کاشی آشناکردو زیرنظر استاد ماشاء اله بهره مند طراحی و نقاشی آموخت . شیوه نقاشی وی نقاشی هفت رنگبه سبک صفوی و قاجاراست که تلفیق و ترکیب درطراحی نگاره ها ، موجب پدیدآمدن آثاری شاخص و بی نظیربه شیوه شخصی وی شده است .استاد خزینه تاسال 1359 درکارگاه کاشی وسفال اداره کل هنرهای سنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت دولتی خویش ادامه داد ودراین سال بادرجه یک هنری (دکترای هنر) به افتخار بازنشستگی نائل شد. کاشی کاری مسجد حضرت زینب نازی آباد- کاشیکاری محراب مسجد سیدالشهدای نازی آباد- کاشیکاری مسجدصاحب الزمان خیابان وحدت اسلامی- کاشیکاری کتابخانه پارک شهر- کاشیکاری شبکه های زیرِطاق برج آزادی- کاشیکاری نمای داخلی ساختمان باشگاه بانک مسکن (طرح شکارگاه)- مرمت کاشیکاری کاخ گلستان) - وبسیاری ازآثار نقاشی روی سفال و کاشی که زینت بخش موزه هنرهای ملی و مرکز پژوهش وآفرینش هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی وگردشگری است ازنمونه آثارایشان است .

دانلود فیلم : حسن علی اکبر خزینه

12>>>
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما