تازه ترین اخبار
مراسم بزرگداشت استاد محمد حسین باجلان فرخی در مراسم بزرگداشت یک مردم شناس پیشکسوت مطرح شد:
باجلان فرخی یک ایرانی و اندیشمند تمام عیار است

باجلان فرخی یک ایرانی و اندیشمند تمام عیار است که در اساطیر چین، ژاپن و داستان ها و افسانه های لرستان متبلور شده است، او مرد دنیای مجازی بیهوده نیست.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پوپک عظیم پور، عضو هیات علمی دانشکده هنر این مطلب را در نشست نکوداشت استاد محمد حسین باجلان فرخی به مناسبت روز مردم شناسی مطرح کرد.
وی  تاکید کرد: غنای علمی و روحانی باجلان فرخی، از تک تک واژه های تحقیقاتش عیان می شود.
او مهربانی، استغنا، تواضع و نجابت را از صفت های باجلان فرخی دانست و به نثر صاف و صریح، انتخاب واژه ها، تحقیقات لرشناسی وی اشاره کرد و گفت: این در حالی است که باجلان فرخی گرفتار خودخواهی و منیتی که امروزه بسیاری دچارش هستند، نشد.
عظیم پور در ادامه به وجود فقط 3 عکس و اطلاعات مختصر و اندکی از باجلان فرخی در فضای مجازی و گوگل اشاره کرد و افزود: باجلان فرخی در اساطیر چین، ژاپن و داستان ها و افسانه های لرستان متبلور شده است، او مرد دنیای مجازی بیهوده نیست.
وی اظهار داشت : باجلان فرخی در رادیو و تلویزیون نیست که دروغ را چند وجهی به خورد ما می دهد بلکه او در سطر به سطر ترجمه ها، تحقیق ها و اشعارش وجود دارد و همین امر باعث می شود که باجلان فرخی همچنان مانا و بزرگ باشد.
او در انتها، باجلان فرخی را یک ایرانی و اندیشمند تمام عیار دانست.

                                                                            نگاهی به ارتباط تاریخی ایران و چین
در ادامه مراسم ع. پاشایی ، نویسنده و مترجم به بیان خاطراتی از باجلان فرخی پرداخت و از مشکلات فراوانی که در گذشته بر سر راه تحقیق و ترجمه و تهیه کتاب ها وجود داشت، سخن گفت.
او همچنین به ارتباط گسترده ایران و چین اشاره کرد و گفت: بیشترین ارتباط ما در جهان از گذشته با چین بوده است، اگرچه امروز محصولات بی کیفیت از چین می خریم اما در گذشته بهترین چیزها را از آنها خریداری می کردیم.
وی با اشاره به تاثیر نگاه و شعر چینی روی ایران گفت: امروز اطلاعات ما از چین نسبت به گذشته خیلی کمتر است این در حالی است که چینی ها در گذشته مدام با ما در ارتباط بودند.
این نویسنده در ادامه به تاثیر چین در ادبیات ادیان اشاره کرد و گفت: اشارات و کنایه های فراوانی در فرهنگ ایرانی از چین وارد شده است و بسیاری از قصیده ها و رباعی ها و حتی اندیشه ها و غذاها و اسامی ما تحت تاثیر این کشور بوده است.
پاشایی از قرن اول تا سوم هجری به عنوان درخشان ترین دوره فرهنگ چینی و اسلامی به دلیل اقتصاد درخشان در جاده ابریشم نام برد.

                                                                    باجلان فرخی پولدار نیست اما ثروتمند است
عبدالکریم جربزه دار، مدیر نشر اساطیر دیگر سخنران این نشست با اشاره به حدود 40 سال دوستی و ارادت نسبت به باجلان فرخی به ذکر خاطره هایی از این استاد پیشکسوت  پرداخت.
او با اشاره به اصالت لری، استاد باجلان فرخی گفت: اقامت در پایتخت باعث نشده او اصالت لری خود را فراموش کند.
وی در ادامه استاد باجلان فرخی را انسانی باصفا دانست  و گفت: هرچقدر امروز جامعه به سمت بی هویتی و لجام گسیختگی پیش می رود، استاد باجلان فرخی بیشتر در لاک صفای خود فرد می رود.
او افزود: باجلان فرخی انسان پولداری نیست اما او بسیار ثروتمند است چون استغنا دارد.

                                                                                               یک کنشگر فعال
محمد اسدیان، مردم شناس، شاعر و پژوهشگر دیگر سخنران این مراسم نیز به بیان خاطره های از باجلان فرخی پرداخت و گفت: توان علمی و فرهنگی باجلان فرخی بسیار متنوع و عمیق و ژرف است و به همین دلیل  شاهد طیف وسیعی از ترجمه ها و تالیفات از این استاد پیشکسوت هستیم.
وی در ادامه مجموعه اساطیر را دایره المعارف اساطیر جهان دانست و گفت: باجلان کنشگری فعال در میدان های مختلفی است که در عین   تفاوت، از یکدیگر پشتیبانی می کنند.
او با اشاره به تاثیر باجلان فرخی در جامعه ایرانی افزود: مجموعه آثار او نشانگر این دیدگاه است که حقیقت برای یکتا بودن به کثرت آگاهی نیاز دارد و حقیقت در تلاقی آگاهی های بسیار زاده می شود و از همین رو یکسویگی و توهم فهم راه به جایی نمی برد.

                                                                       مقبره ابوریحان بیرونی تبدیل به مخروبه شده است
در پایان مراسم باجلان فرخی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: همه ما از اضطراب هستی به چنین حالت هایی پناه می بریم تا به زندگی معنا و مفهوم بدهیم، به همین دلیل اگر مثلا کار نوشتن برای ما و کار هنر برای دیگران نباشد زندگی شکل نمی گیرد.
او با اشاره به زادروز ابوریحان بیرونی در 14 شهریور ماه گفت: ابوریحان بیرونی در زمینه مردم شناسی کار بسیار بزرگی را آغاز کرد اما متاسفانه امروز آرامگاه این دانشمند بزرگ در افغانستان به مخروبه تبدیل شده است.
او در ادامه از مسولان خواست برای مرمت این آرامگاه ارزشمند اقدام کنند تا این مقبره به عنوان یک یادگار ارزشمند برای آیندگان حفظ شود.

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما