صفحه اصلی
منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
اخبار
اخبار
اطلاعيه‌ها
تقويم
جستجو
درباره ما
رویدادهای مهم
لوگوی پژوهشگاه
لوگوی زبان شناسی
مجله
منو
ورود كاربران
اخبار
1396/9/25 شنبه مراحل بسیار سخت و پیچیده تهیه پرونده چوگان مرتضی رضوانفر، عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مسوول تهیه پرونده چوگان پس از ثبت جهانی این میراث ناملموس ایران،تهیه ان را دارای مراحل بسیار سخت و پیچیده توصیف کرد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رضوانفر، مسئول تهیه پرونده چوگان که در کارنامه خود مدیریت 6 پرونده ثبت جهانی از 13 پرونده ثبت شده ایران را دارد،درباره مراحل تهیه پرونده چوگان و نقش دستگاه ها امروز شنبه گفت: تهیه پرونده به عهده گروه های غیردولتی و افراد خاص مانند اجرا کنندگان و حاملان چوگان بوده است و دستگاه های دولتی در انتهای کار وارد شده و نقش جنبی داشته اند.
به گفته وی، حتی هزینه های اصلی تهیه پرونده سنگین چوگان توسط مهندس حمزه ایلخانی زاده، کارآفرین و رئیس باشگاه چوگان البرز و چند تن از داوطلبان پرداخت شده است.
او با اشاره به مراحل بسیار سخت و پیچیده تهیه پرونده چوگان که نزدیک به 3 سال از 92 تا 95 طول کشید، گفت: همه هیات های چوگان و انجمن های مربوطه، مورد مشورت قرار گرفتند و تقسیم وظایف صورت گرفت تا کار گروهی شکل گیرد.
وی افزود: در پرونده چوگان به تفاوتها در اجرا، آموزش و ترویج اعم از بخش بازی چوگان و حوزه موسیقی و روایتگری توجه شد تا جامعیت پیدا کند. همچنین گستره چوگان در ادبیات، هنرهای سنتی، اساطیر، هویت جمعی و غیره با بیان تفاوتها و جلوه های مختلف در کشور مستند و ارایه شد.

رضوانفر یکی از بزرگترین مشکلات کار، تعدد و گستردگی عناصر مربوط به چوگان در وجوه مختلف زندگی و فضای کشور دانست.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه اظهار داشت: پرونده چوگان پس از 20 ماه مراحل بررسی و همچنین بر اساس 5 معیار ثبت جهانی، دارای شرایط ثبت، معرفی شد تا در اجلاس کره، تصمیم نهایی درباره آن گرفته شود.
او این امر را اتفاقی بسیار ارزشمند دانست چرا که طبق نظر کمیته ارزیاب، ایران جزو 22 کشوری است که پرونده اش قابلیت ثبت پیدا کرده و در این میان، 12 پرونده که مربوط به 18 کشور است برگشت خورده است.
رضوانفر که پیش از این ریاست پژوهشکده مردم شناسی را عهده دار بوده است، در توضیح دلایل قبول شدن چوگان برای معرفی به اجلاس کمیته بین الدول گفت: چوگان یک عنصر فرهنگی است که قویا با تاریخ و هویت اجرا کنندگان آن مرتبط است. این عنصر به صورت گسترده ای در ادبیات، نقالی، قصه گویی، ضرب المثلها، نقاشی مینیاتور، صنایع دستی و تزئینات معماری حضور داشته و جزء با ارزشی از جهان بینی و سمبلیسم اجرا کنندگان آن است.
وی در ادامه افزود: چوگان به عنوان عنصری که سلامتی روح و جسم را به همراه دارد دارای ارزشهای متنوعی از جمله هویت و شان اجتماعی چوگان به عنوان یک بازی فاخر، ایجاد ارتباط میان طبیعت، انسان و اسب خصوصا در پاسخ به نیاز بشر شهرنشین است.
او مفرح بودن و کارکردهای شادی آفرین بازی و هنرهای جنبی آن و همچنین ایجاد حس تعلق اجرا کنندگان به یک جامعه و تاریخ، همچنین حضور زن و مرد و اعضای خانواده و ایجاد روابط بین نسلی در یک رقابت سالم و چندین خصوصیت ارزشمند دیگر را از ارزش های چوگان دانست.

گفتنی است در دوازدهمین نشست کمیته بین دول یونسکو برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس که پنجشنبه گذشته در کره جنوبی برگزار شد، " چوگان بازی سوار بر اسب همراه با روایتگری و موسیقی" و " هنر ساختن و نواختن کمانچه" به ثبت رسید.
در این مراسم محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی و فرهاد نظری ، مدیر کل ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مرتضی رضوانفر، مسوول تهیه پرونده چوگان و عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از ایران حضور داشتند.
 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما