اخبار
1398/8/18 شنبه
اتمام کاوش در پناه گاه صخره ای سُرهه / آغاز آزمایش های سن سنجی مطلق
با پایان یافتن فصل نخست کاوش در غار- پناه گاه صخره ای سُرهه، در شهرستان ساوجبلاغ، استان البرز فعالیت های مربوط به مطالعات دست افزار های سنگی و انجام آزمایش های سن سنجی مطلق در این مکان آغاز شده است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، الهام قصیدیان سرپرست هیئت باستان شناسی امروز «شنبه » با اعلام این خبر گفت : در راستای «پروژه ردیابی مسیر مهاجرت انسان نئاندرتال از شمال غرب به سوی جنوب و شرق» فصل نخست کاوش در غار- پناه گاه صخره ای سُرهه، در شهرستان ساوجبلاغ، استان البرز با مجوز پژوهشگاه به انجام رسید.
او افزود:مجموعه غار و پناهگاه های صخره ای سرهه با ارتفاع 1900 متر از سطح دریا در میان یک دره عمیق میان کوهی و در حد فاصل روستاهای سرهه و وامکوه از توابع شهرستان ساوجبلاغ واقع شده اند.
وی تصریح کرد: کاوش فصل نخست در غار- پناهگاه شماره 1 این مجموعه منجر به کشف نهشته های باستانی شامل دوران تاریخی و پارینه سنگی همراه با دست افزارهای شاخص صنعت لوالوای پارینه سنگی میانی شد.
او با بیان اینکه نهشته های ابتدایی در این مکان که همراه با سفال های دوره های تاریخی بود به صورت متوسط 50 سانتیمتر قطر دارد افزود: پس از لایه تاریخی، نهشته های از جنس واریزه های دیواره غار و فاقد مواد باستانی با عمق 80 سانتی متر پدیدار شد.
 این باستان شناس با اشاره به  نخستین نهشته های پارینه سنگی که درست در زیر لایه طبیعی نمودار گشته است ، از ویژگی های لایه های پارینه سنگی را قرارگیری آن در میان دو نهشته طبیعی با واریزه سنگی دانست که آن را از هرگونه مخلوط شدن با دوره های دیگر خصوصاً تاریخی مصون داشته است.
قصیدیان گفت :دیگر ویژگی مهم  استقراری دوره پارینه سنگی میانی وجود رسوبات سوخته به همراه خاکستر و استخوان های گیاه خواران سوخته شده است که نشان از برپایی آتش فعالیت های مربوط به تغذیه در این مکان دارد.
 به گفته این باستان شناس ، جنس دست افزارهای سنگی این پناهگاه همگی از سنگ های محلی شامل سنگ توف با رنگ ها و کیفیت های گوناگون است.
او تصریح کرد: بلافاصله پس از پایان کاوش در این مکان فعالیت های مربوط به مطالعات دست افزار های سنگی و انجام آزمایش های سن سنجی مطلق در این مکان آغاز شده است.
سرپرست هیئت باستان شناسی بر اساس مشاهدات ابتدایی مواد فرهنگی، استقرار پارینه سنگی را به زمانی بین 50 تا 100 هزار سال تخمین می زند. 
سامان حیدری گوران کاوشگر مجموعه غار و پناه گاه صخره ای باوه یوان در بخش مرکزی استان کرمانشاه و دانش آموخته دانشگاه توبینگن آلمان نیز در ادامه گفت :  وجود مجموعه غار-پناه گاه صخره ای سرهه در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا و قرارگیری آنها در یک منطقه صعب العبور که دارای تمرکز بالایی از دست افزارسنگی و استخوان است، می تواند به عنوان یک ایستگاه تخصصی شکار تابستانی حیوانات گیاه خوار بخصوصی بوده باشد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما