اخبار پژوهشکده
1399/2/9 سه شنبهتوسط هنرمندان گروه هنر های سنتی صورت گرفت :
ساخت سفالینه های مشابه بدنه های خمیر سنگی
هنرمندان کارگاه سفال و سرامیک گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، موفق به ساخت بدنه هایی مشابه بدنه‏های خمیرسنگی با مواد موجود در بازار شدند .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاد رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی امروز « دوشنبه » با اعلام این خبر گفت : سفال معاصر ایران چه در حوزۀ تجاری و چه در بخش هنری از گل رس موجود در مناطق مختلف ایران تولید می شود از این رو ضرورت و نیاز بازار به استفاده از نوعی گل سفید با دمای پخت پایین (گل خمیر سنگ) مانند آن چیزی است که در دوران گذشته استفاده می‏شده .
او استفاده از گل خمیر سنگ برای ساخت سفال را یکی از مهمترین تحولات در حوزۀ سفالگری  دانست و تصریح کرد:در گذشته به این منظور  از نوعی خمیر سنگ (گل سفید) شبیه خاک ، تقریباً مانند بدنه‎های چینی دورۀ سونگ در چین برای ساخت بدنۀ استفاده می شد.
شریف زاده با اشاره به پیشینه ورود صنعت چینی به ایران و ویژگیهای منحصر بفرد بدنه‏های چینی گفت : در این زمان هنرمندان مسلمان برآن شدند که در این حوزه مشابه‏سازی کنند اما به دلیل فقدان کوره‏های پخت بالا نیاز به تغییراتی در فرمول گل بود.
رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی اظهار داشت : در نهایت ابتکار این هنرمندان منجر به ساخت گل خمیر سنگ یا بدل چینی با دمای پخت پایین شد.
شریف زاده از مزایای این گل را سفید بودن و استحکام خوب آن و دمای پخت پایین (960 الی 1000 سانتی‏گراد) نسبت به بدنه‏های سفید مختلف مثل پرسلان و چینی دانست و افزود: این گل همچنین دارای موادی است که به بدنه قابلیت ترکیب با مواد رنگی و لعاب را می‏دهد که ماحصل آن ساخت گل رنگی می‎باشد.
او در ادامه یکی از معایب این گل  را  شکل‏پذیری ضعیف و پلاستیسیتۀ پایین آن دانست که در پژوهش حاضر سعی بر دست یافتن به فرمولاسیونی با استفاده از حداقل معایب فوق شده است.
شریف زاده با بیان اینکه این پژوهش توسط محمدعلی سجادی و اکرم گلزار احمدی انجام شده تصریح کرد:بر اساس این طرح پژوهشی تاکنون 35 نمونۀ آزمایشی با مواد اولیۀ موجود در بازارساخته و بر روی آن نیز نقاشی و لعابگذاری صورت گرفته است.
وی در پایان گفت : اجرای این کار به دو صورت؛ شکل خشت (کاشی) و ساخت ظروف با روش چرخ سفالگری صورت گرفته است.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما