اخبار پژوهشکده
1399/2/14 يكشنبهتوسط هنرمندان گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه انجام شد :
ساخت میز معرق هشت گوش با طرح گل و برگ قاجاری
میز معرق «هشت گوش با پایه های محرابی و طرح گل و برگ قاجاری » با هدف حفظ و اشاعه این هنر ارزشمند توسط هنرمندان کارگاه چوب گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ساخته شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سیدعبدالمجید شریف زاده رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی امروز «یکشنبه » با اعلام این خبر گفت : این میز با عنوان «میز بهشتی» توسط افسانه اسلیمی اصفهان هنر مند این گروه ساخته شده است.
او با بیان اینکه اساس این طرح برگرفته از گل وبرگهای قاجاری بوده که در هم تلفیق شده اند افزود:  رنگهای اصلی انتخابی در این طرح بر اساس نقاشیهای پاپیه ماشه قاجاری است.
وی اظهار داشت :این صفحه میز هشت گوش بر روی دروازه های محرابی قرار می گیرد و هشت پایه که برای آن طراحی شده هر کدام محرابی را همراه دارد.
شریف زاده تصریح کرد : مبنای کار وانتخاب این طرح میز و پایه بر اساس خلاقیت در تولید نوع اثر بوده و رنگ بندی برگها وگلها در تکنیک خاص برش الوار هاست که در نوع خود اولین است .
رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی اظهار داشت : به این نوع معرق ونوع رنگ بندی معرق نقش بندی گفته میشود زیرا نقش آفرینی در گل وبرگها به گونه ای است که بر اساس جیدمان دو یا چند قطعه چوب وبدست آوردن نقش رگ برگها انجام گرفته.
شریف زاده در پایان خاطرنشان کرد : در ساخت این اثر از چوبهای اقاقیا ،کرات، توسکا، عناب، نارنج ، کرات و گردو استفاده شده است .
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما