اخبار پژوهشکده
1399/2/31 چهارشنبهتوسط پژوهشگران گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه صورت گرفت
بررسی شیوه ‏های رنگرزی سنتی خامۀ قالی
شیوه‏های رنگرزی سنتی خامۀ قالی با استفاده از مواد رنگزای طبیعی در گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مورد مطالعه و مستندنگاری قرار گرفت.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاده رییس گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه امروز «چهارشنبه » با اعلام این خبر گفت : این پژوهش توسط سروناز قانعان  کارشناس پژوهشی گروه هنرهای سنتی انجام شد .
او افزود:در این پژوهش با توجه به اهمیت استفاده از رنگزاهای طبیعی در رشته های مختلف هنرهای سنتی به ویژه قالی‏بافی، قرمزدانه به عنوان مهم ترین مادۀ رنگزای طبیعی با منشأ حیوانی که از گذشته های بسیار دور در ایران کاربرد داشته مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.
وی  خاطرنشان کرد :ازآنجا که مواد رنگزای موجود در قرمزدانه پلی ژنتیک هستند بنابراین با استفاده از دندانه های مختلف می توان طیف وسیعی از انواع صورتی، قرمز، زرشکی، بنفش و ... را از آن بدست آورد.
شریف زاده در تشریح مراحل انجام این پژوهش گفت :با مطالعۀ میدانی در مناطقی نظیر کرمان، شهرکرد، کرج، کاشان و یزد، کارگاههای رنگرزی سنتی این مراکز شناسایی و روشهای رنگرزی با استفاده از قرمزدانه ثبت شد.
همچنین با توجه به مطالعات پیشین صورت گرفته، روشهای رنگرزی رایج با استفاده از این ماده رنگزا در استانهایی نظیر اصفهان، کردستان، همدان، زنجان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مرکزی، آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و ... نیز مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.
 شریف زاده با ابراز تأسف از اینکه امروزه تعداد کارگاه هایی که در سطح کشور تنها از مواد رنگزای طبیعی جهت رنگرزی استفاده می کنند روز به روز کاهش می یابد تصریح کرد: از طرف دیگر با توجه به اینکه قرمزدانه در داخل کشور تولید نمی شود، به علت قیمت بالای ارز استفاده از این مادۀ رنگی ارزشمند در کارگاه های رنگرزی سنتی نیز بسیار کم شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد :مشاهدات حاکی از تنوع بسیار زیاد روشهای رنگرزی با قرمزدانه در مناطق مختلف کشور است که در این پژوهش به بررسی هر یک پرداخته شده است .
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما