اخبار پژوهشکده
1398/11/27 يكشنبهدر گروه هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت
ساخت قاب آیینه قاجاری / الهام از مدلهای تاریخی و تلفیق آن با هنر امروز
قاب آیینه قاجاری با الهام از هنر قاجار در کارگاه معرق گروه پژوهشی هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به منظور احیای این هنر طراحی و ساخته شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید عبدالمجید شریف زاده رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه امروز «شنبه » با اعلام این خبر گفت : این قاب آیینه منحصر به فرد توسط افسانه اسلیمی هنرمند رشتۀ معرق طراحی و ساخته شده است .
او با بیان اینکه تنوع فرم و تزئین در ساخت قاب آیینه از گذشتۀ دور در این هنر مورد توجه بوده افزود : نمونه‏های ارزنده‏ای از قاب آیینه‏های چوبی، پاپیه ماشه، دردار و بدون در که با نقاشی تزئین شده مصداق بارزی از توجه دورۀ قاجار به آیینه وقاب آیینه است.
شریف زاده خاطر نشان ساخت : نمونۀ ساخته شده احیای یک اثر قاجاری است به گونه‏ای که این اثر هنری نمونه‏ای بی‏بدیل از اصل اثر باشد.
وی این قاب آیینه را در نوع خود بی نظیر دانست  و گفت :این اثر در ابعاد 55در80 با استفاده از چوبهای آبنوس، گردو، افرا، اقاقیا و عناب ساخته شده است.
به گفته شریف زاده ، طرح معرق انتخابی اجرا شده روی درهای آیینه از طرح درخت زندگی یکی از کاشی‏های تصویری حمام ابراهیم خان ظهیرالدوله الهام گرفته شده که بصورت محرابی با گلهای نسترن ، پرندگان و دو شیر طراحی شده است .
رییس گروه هنر های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در پایان با بیان اینکه احیای این قاب آیینۀ قاجاری مدلی برای اثبات به روز بودن هنر قدیمی در این زمان است تصریح کرد که با الهام از مدلهای تاریخی و تلفیق آن با هنر امروز  می توان زیبایی اثر را دو چندان کرد.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما