اخبار پژوهشکده
1399/11/18 شنبهدر مراسم اختتامیه دوازدهمین نمایشگاه «نگاره‌های چوبی »
ساز «مُراژ» رونمایی شد
همزمان با اختتامیه دوازدهمین نمایشگاه «نگاره‌های چوبی » که با همکاری گروه هنرهای سنتی و صناعی هیما و گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد از ساز «مُراژ» ابداع استاد محمدرضا ایلدارژاله رونمایی شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیدعبدالمجید شریف زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی دراین مراسم که در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد، گفت: هنرهای سنتی هنر ماندگار در زمان است اما صنایع دستی محصولات کاربردی در زمان معاصر به شمار می روند و خلاقیت و منحصر به فرد بودن از جمله ویژگی های هنرهای سنتی است.
وی در ادامه با بیان اینکه گروه هنرهای سنتی میراث فرهنگی سال ها در صدد حفظ و احیای هنرهای سنتی در حوزه های مختلف از جمله موسیقی، هنرهای نمایش آیینی، معماری و دیگر هنرهای وابسته است، افزود: انجام پژوهش در حوزه هنرهای سنتی نیز از جمله فعالیت‌های این گروه پژوهشی است.
شریف زاده با اشاره به اینکه بسیاری از هنرهای سنتی کشور در حال نابودی است خاطرنشان کرد: تلاش داریم با برگزاری این قبیل نمایشگاه ها به حفظ و احیا و معرفی این هنرها کمک کنیم.
وی برگزاری ۱۲ دوره نمایشگاه نگاره های چوبی را در این راستا ارزیابی کرد و گفت: هنرهای وابسته به چوب تنوع زیادی دارد و دلیل گستردگی این  هنر در ایران نیز، سابقه تاریخ طولانی کشور و همچنین در دسترس بودن آن از ابتدای تاریخ است.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص دوازدهمین دوره نمایشگاه نگاره های چوبی گفت: در این دوره ۲۲۰ اثر از ۱۷۰ هنرمند عرضه شده است که در پایان این دوره نیز نفرات برتر اعلام می شوند.
وی در خصوص رونمایی از ساز ابداعی مراژ گفت: سازسازی نیز یکی از هنرهای سنتی مرتبط با چوب است و در طی سال های متمادی تحول بزرگی در خصوص ساز سازی نداشته ایم و امیدواریم با ایجاد و ساخت این سازهای جدید تحول در این حوزه ایجاد شود.
او افزود: ابداع سازهای جدید می تواند، ضمن حفظ اصالت هنرهای سنتی، صدای تازه ای از سازهای سنتی به گوش برساند.
در ادامه محمدرضا ایلدارژاله مبدع ساز مراژ با اشاره به اینکه سال ها به کار تعمیرات ساز پرداخته گفت: ۴ هزار و ۴۲۶ ساز را تعمیر کردم و اشراف کاملی بر عیب ها و ایرادهای سازها دارم که سعی کردم با ابداع این سازها آن ایرادها را حذف و رفع کنم.
وی در خصوص انگیزه ابداع سازهای جدید گفت: من دلسوز وطن و کشورم هستم و علاقمندم با سراییدن شعر و ابداع ساز، با صداهای جدید، ایران  و فرهنگ ایرانی را به جهانیان نشان دهم.
رییس اکو در ایران نیز در این مراسم با اشاره به همه گیری ویروس کرونا در سراسر جهان و به ویژه ایران، گفت:فرهنگ و هنر برای زندگی امید بخش و برگزاری مراسم فرهنگی نیاز این روزهای جوامع است.
سرور بختی در ادامه با اشاره به حضور استاد ژاله در این مراسم و تجلیل از هنر وی افزود: هنر بی نظیر استاد ژاله طراوت بخش است و از آن لذت می بریم.
او تاکید کرد: دنیا و آیندگان باید بدانند و به خوبی درک کنند که این منطقه از خاک کره زمین از چه گوهر ارزشمند ،  بی نظیر و چشمگیری برخوردار است.
گفتنی است، دوازدهمین نمایشگاه «نگاره‌ های چوب »با همکاری گروه هنرهای سنتی و صناعی هیما و گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزاری شد و در آن 219  اثر از ۱۳۰ هنرمند در رشته های معرق، منبت، مشبک، خاتم سازی، گره چینی، نازک کاری، ساز سازی، خراطی، سوخت نگاری وحجم های چوبی به نمایش در آمد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما