اخبار
نشست علمی شب افسانه برگزار شد


پژوهشگران و صاحبنظران حوزه علوم انسانی و مردم شناسی در «نشست علمی شب افسانه» موضوعات مرتبط با شب یلدا را به بحث نهادند .

به گزارش «امروز » روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در این نشست نخست سیداحمد محیط طباطبائی مشاور سرپرست پژوهشگاه در خصوص فلسفه امید در آیین یلدا سخن گفت و تقدم شب به روز را نشانه نگاه مثبت ایرانیان به پیروزی خیر و روشنایی دانست.
زهره زرشناس استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز در ادامه به مرور ریشه شناختی و زبان شناختی واژه یلدا پرداخته و آن را ریشه سریانی دانسته و از اهمیت این آیین در ایران باستان سخن گفت و از جمله به اشکال آن در دوره اشکانیان پرداخت.
علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی نیز  یلدا را یکی از نمونه های موفق میراث میان نسلی دانست و این موضوع را در سه بخش آیین قصه گوئی، جایگاه سفره یلدا و فالگیری در یلدا به بحث نهاد.
فرزانه گشتاسب عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دیگر سخنران این نشست با مرور زبان شناختی بر ریشه های یلدا به مقایسه این آیین با آیین های مشابه در فرهنگ و دین زرتشتی پرداخت و جایگاه سفره در یلدا در مقایسه با گهنبارها را به بحث نهاد.
سپس مهرداد ملک زاده مدیر پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با توجه به اهمیت قصه در شب یلدا در مورد ریشه های تاریخی قصه های پریان در ایران سخن گفت  و تعاملات فرهنگی و تاریخی اقوام ایرانی را در پهنه شکل گیری قصه های پریان مورد بحث قرار داد.
 محمد نجاری کارشناس مرکز اسناد آسیا نیز آیین چله زری در همدان را موضوع سخنرانی خویش قرار داد و گزارش مردم نگاری از آیین یاد شده ارائه داد.
در پایان عبدالمهدی مستکین دبیر نشست به بیان حکمت های شب یلدا پرداخت و با مروری بر اشعار شاعران بزرگ ایران چون حافظ، عطار، فردوسی، مولانا از اهمیت یلدا و مفهوم امید و خودشناسی در آن سخن گفت.
گفتنی است ، این نشست که به مناسبت آیین یلدا از طرف پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با همکاری پژوهشکده مردم شناسی برگزار شد با موسیقی و  قرائت اشعار حافظ همراه بود.

 
امتیاز دهی
 
 

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما