اخبار
«شب نوروز، گفتمان صلح» امروز برگزار می شود


«شب نوروز، گفتمان صلح» امروز برگزار می شود
مجله بخارا با همکاری پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، ، ایکوم، یونیمای ایران و خانه اندیشمندان علوم انسانی«نشست شب نوروز، گفتمان صلح» را «امروز »برگزار می کند.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، با توجه به جایگاه برجسته و بی همانند نوروز در ترویج گفتمان، میراث و آموزه صلح، نشست «نوروز، گفتمان صلح» با سخنرانی سیداحمد محیط طباطبایی، هارونیشایایی، اردشیر صالح پور، مهرداد ملک زاده، علیرضا حسن زاده و علی دهباشی برگزار خواهد شد.
 این نشست که سه شنبه بیست ویکم اسفند ماه از ساعت 17 تا 30: 19 در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود با نمایش چند فیلم مستند کوتاه و عکس های نوروزی نیز همراه خواهد بود.


با وجود گوناگونی اقوام ،هویت ایرانی همواره برپایه اشتراکات استوار است


عضو هیئت علمی گروه مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی ،ایران را جامعه ای چند قومی دانست و افزود: با وجود اینکه اقوام ایرانی سرگذشتها وریشه های گوناگونی دارند اما هویت ایرانی آنها همواره برپایه اشتراکات و نه افتراقات قومی استوار بوده است.

.

به گزارش خبرنگار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حسین میرزائی که در نشست علمی همایش «آیین ، صلح و تنوع فرهنگی »سخن می گفت ، با اشاره به مقاله «قوم مداری انسانشناختی و همزیستی مسالمت آمیز در بطن فرهنگهای ایرانی» ، یکی از اساسی ترین مفاهیم مورد بحث در انسان شناسی را قوم مداری دانست که ریشه بسیاری ازجنگها و اختلافات خونین در دوره های مختلف بوده است.
به گفته این پژوهشگر ، قوم مداری، نوعی رویکرد فرهنگی است که بر پایه آن اعضای یـک قوم، ارزشها، هنجارها و شیوه زندگی قوم خود را برتر از دیگر اقوام می دانند.
او با اشاره به این نکته که قوم مداری کم و بیش در نزد همه اقوام ایرانی دیده می شود تصریح کرد : این ویژگی از یک طرف موجب سستی پیوندهای همزیستانه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از طرف دیگر سبب تشدید روابط خصمانه در بین اقوام می شود و مانع شکل گیری تنوع هویت قومی در چرخه روابط میان قومی می شود.
عضو هیئت علمی گروه مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی ایران را جامعه ای چند قومی دانست و افزود: با وجود اینکه اقوام ایرانی سرگذشتها وریشه های گوناگونی دارند اما هویت ایرانی آنها همواره برپایه اشتراکات و نه افتراقات قومی استوار بوده است.
وی افزود :لازمه  چنین اشتراکی این است که عصبیتهای قومی مهار شود و تعلق به گروه قومی درسایه تعلق به جامعه ایرانی قرار بگیرد.
این پژوهشگر با طرح این پرسش که آیا می توان چنین الگوهایی را در بین اقوام ایرانی شناسایی کردو آیا رابطه قوم مدارنه بر رابطه مسالمت آمیز در بین اقوام ایرانی برتری دارد؟ تصریح کرد :به نظر می رسد با تقویت ویژگیهای فرهنگی مشترک می توان بسترفکری الزم جهت ایجادو تقویت پیوندهای میان قومی و در نتیجه تقویت همبستگی ملی و فرهنگ زندگی مسالمت آمیز را فراهم آورد.
                                                                                                         ترس وحدت بخش
مریم کیان عضو هیأت علمی پژوهشگاه دیگر سخنران این نشست با بیان گوشه ای از مقاله «ترس وحدت بخش در اجرای آیین جرعه فشانی»گفت :برگزاری آئین‌های مذهبی قربانی و جرعه فشانی خون قربانی علاوه بر آن که از دوران پیش از تاریخ تا به امروز، در ایران رواج داشته در سرتاسر جهان به عنوان رسم دیرین آیینی برگزار می‌شود.
او گفت : به نظر می رسد انسانها به منظور پایان دادن به خشم نیروهای قدرتمند طبیعی و یا ترسهای متافیزیکی که برای آنها ناشناخته و تهدیدی برای زندگی شان بود و ترس قومی را برمی انگیخت، موجودات زنده را  برای برقراری صلح و آرامش با نیروهای شر طبیعی، قربانی می کردند و مردم در اجرای این مراسم آیینی با هم به اجماع نظر می رسیدند.
این پژوهشگر بیان کرد :ایرانیان در دوران مهرپرستی، در مراسم آیینی، جانوری را قربانی و گوشت قربانی را میان شرکت کنندگان تقسیم و خون قربان را به ایزدان آسمانی تقدیم می کردند، بعدها جرعه فشانی جایگزین اهدای خون قربانی شد و در طی زمان با اندک تغییراتی در فرهنگ ایرانیان باقی ماند.
کیان با بیان اینکه آیین جرعه فشانی در ایران، ریشه در اسطوره قربانی کردن گاو میترایی دارد تصریح کرد : در روایات و متون کهن ایرانی آمده که میترا پس از قربانی کردن گاو، سهم خود از خون گاو (فره اهورامزدا) را به روی زمین می‌پاشد و از آن نوروز و رستاخیز طبیعت پدید می‌آید. 
                                                                                             آیین مشترک در جشن تیرگان و شب یلدا
«چَک و دوله به عنوان آیین مشترک در جشن تیرگان و شب یلدا »عنوان مقاله ای بود که در ادامه این نشست توسط آزاده پشوتنی زاده استادیار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ارایه شد .
این پژوهشگر با بیان اینکه در تمام ایران، آیینهایی از گذشته به یادگار مانده است که برخی از آنها در فرهنگ عامه مردم با اجرای مراسم خاصی ظهور می یابند تصریح کرد : از جمله مراسم «چَک و دوله» که مراسمی برای بزرگداشت باران و آب بوده و هنگامه برگزاری آن به دهم تیر ماه خورشیدی برابر با جشن تیرگان است .
وی با اشاره به این نکته که این جشن در روایتهای گوناگون به عنوان بزرگترین روز سال بوده و دارای ریشه های اُسطوره ایست افزود : این جشن برابر با میانه  جشن آفرینش زرتشتیان/ گهنبار میدیوشهم گاه (آفرینش آب) برگزار می شود.
وی اظهار داشت : در تیرگان که یکی از بزرگترین جشنهای ایران باستان است و آن را مربوط به زمان حکومت منوچهر پیشدادی می دانند؛ افراسیاب تورانی بر منوچهر در طبرستان پیروزی یافت و تعیین مرز را بر عهده تیری که از کمان آرش رها شد، گذاردند.
او تصریح کرد :روایت دیگر آن را به زمان ساسانیان و پادشاهی فیروز پس از هفت سال خشکسالی منصوب می دارد.
این پژوهشگر با بیان اینکه مراسم چک و دوله علاوه بر جشن تیرگان در بلندترین شب سال، شب چله/ یلدا نیز اجرا می شود گفت :اشتراک یک مراسم، بنام «چَک و دوله» در بزرگترین شب و روز سال، دارای اهمیت است و در این نوشتار بدان پرداخته خواهد شد.

                                                                                                     آیین های مزار مولانا و فرهنگ مدارا
سمیه کریمی دیگر سخنران این نشست نیز به گوشه ای از مقاله «از ادبیات تا آیین: مولانا، این شب عروس و فرهنگ مدارا»اشاره کرد و افزود :سخنرانی حاضر از میان ابعاد متعددی  که می توانند با محوریت و موضوع مولانا جلال الدین مطرح باشد به موضوع زیارت،  آیین های مزار مولانا و فرهنگ مدارا توجه داشته است.
او با بیان اینکه میدان پژوهش و حوزه فرهنگی مورد بررسی در این تحقیق انسان شناختی، قونیه  و مزار عارف نامی قرن هفتم، مولوی رومی است تصریح کرد : در این ارائه تمرکز بحث به آیین ها و مراسم بزرگداشت مولانا در روزهای پایانی آذرماه هر سال است که با هماهنگی های مسئولان شهر قونیه و با حضور زائران از فرهنگ های متفاوت در قونیه برگزار می شود.
او افزود : مبنای یافته های  سخنرانی حاضر بر اساس پژوهش میدانی در آذرماه 1396 درشهرقونیه است که در آن با رویکردی اتنوگرافیک، آیین های موسوم به "شب عروس" مولانا بررسی و به موضوعاتی چون مفهوم مدارا در مباحث مدرن، در متون دینی، کلام مولانا و عرفا، و تقویت فرهنگ و تجربه مدارا در  بستر آیین هایی چون شب عروس اشاره خواهد شد.


جایگاه مادران و کودکان در ادبیات داستانی جنگ


جایگاه مادران و کودکان در ادبیات داستانی جنگ
ادبیات داستانی جنگ در ایران با ترسیم موقعیت مادران، زنان و کودکان بازمانده از جنگ ایران و عراق، به بازآفرینی تاثیر جنگ بر خانواده ها پرداخته است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، مریم عاملی رضایی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی این مطلب رادر نشست علمی «همایش آیین ، صلح و تنوع فرهنگی » مطرح کرد .
او با اشاره به جایگاه مادران و کودکان در ادبیات داستانی جنگ،  ادبیات، تمدن و هنر را محصول صلح و آرامش دانست و تصریح کرد : فضای جنگ و خونریزی عموما فضایی مردانه تصویر می شود که زنان را راهی به آن نیست.
او با بیان اینکه  گرچه زنان به جبهه های جنگ راه ندارند، بیشترین کسانی که از جنگ آسیب می بینند، بی تردید زنان و کودکانندگفت :مادرانی که فرزندان خود را در جنگ از دست می دهند، زنانی که بی سرپرست می شوند، فرزندانی که از مهر پدر محروم می شوند، خانواده هایی که از هم می پاشند، زنانی که با جانبازان زندگی می کنند و... برخی از پیامدهای جنگ بر زنان و کودکان است.
این پژوهشگر افزود :ادبیات داستانی جنگ در ایران با ترسیم موقعیت مادران، زنان و کودکان بازمانده از جنگ ایران و عراق، به بازآفرینی تاثیر جنگ بر خانواده ها پرداخته است.

مکانیسم های آیینی-شعایری فرهنگ های محلی

«مکانیسم های آیینی-شعایری فرهنگ های محلی در فرایند صلح سازی با تاکید بر  بعد فرهنگی صلح  در مقایسه با بعد لیبرالی-سیاسی» عنوان مقاله ای بود که توسط سید قاسم حسنی عضو هیات علمی مردم شناسی دانشگاه مازندران مطرح شد .
او گفت: پاول لیدریچ و کوین اوروچ از متقدمان  اهمیت نقش  فرهنگ های محلی بر فرایند صلح در بررسی هایی که انجام داده بودند تاکید می کردند که فرهنگ های محلی می توانند نقش تعیین کننده ای در فرایند صلح سازی داشته باشند و باعث مناسبات مسالمت آمیز بین گروه های اجتماعی گردند.
وی افزود : با توجه به این که ایران کشوری برخوردار از سرمایه فرهنگ های متنوع محلی است می توان نمونه های زیادی را دید گه چگونه مردم در سطح محلی از فرهنگ برای ایجاد مصالحه استفاده می کنند. این پژوهشگر اظهار داشت :عناصر بی شماری از نمادهاف شعایر و رسوم و مناسک منبع و مخزنی هستند که تنوع فرهنگی در ایران در طی زمان توانسته تمرین با هم بودن را در خود پرورش دهد و تعاملات اجتماعی شان را از طریق شهایر و آیین ها تنظیم کند.

فرهنگ صلح در بستر تجربه زیسته زنانه

مژگان دستوری مدیرعامل مؤسسه منشور فرهنگ صلح دیگر سخنران این نشست نیز با بیان بخشی از مقاله اش با عنوان «فرهنگ صلح در بستر تجربه زیسته زنانه » گفت : ایدۀفرهنگ صلح ابتدادر «کنفرانس بین¬المللی صلح دراذهان انسانها»درجولای۱۹۸۹دریاماسوخرو،ساحل عاج برای یونسکو مطرح شدکه طی آن با توسعه مفهومی صلح،  پارادیم جدیدی از امنیت ایجاد شد که طی صلح نه دیگر یک مفهوم حقوقی -سیاسی بلکه مفهومی فرهنگی و به وسعت تمامی ابعاد زندگی انسانی تعریف شد.
 او با بیان اینکه در پارادایم جدید دیگر صلح به معنای نبود جنگ نیست تصریح کرد : بلکه صلح در مقابل خشونت قرار می¬گیرد.

فرهنگ مدارا و صلح در داستان هزار و یک شب

«فرهنگ مدارا و صلح در داستان بنیادین هزار و یک شب» دیگر مقاله ای بود که توسط  فرانک جهانگرد استادیار- عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ارایه شد .
 او با بیان اینکه داستان بنیادین هزار و یکشب، فرهنگ صلح و مدارا را با داستان گویی و کشش و تاثیر داستان نشان می دهد تصریح کرد : نخست شهریار در پی آن است که در هر داستان چه روی می دهد و پایان داستان چه خواهد شد.
این پژوهشگر بیان کرد : اندک اندک محتوای داستان های شهرزاد بر شهریار تاثیر می گذارد و وی را ناخودآگاه به صلح و آشتی رهنمون می شود.

سیندخت نخستین سفیر صلح

الهام ملک زاده عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دیگر سخنران این نشست به بیان گوشه ای از مقاله اش با عنوان «سیندخت نخستین سفیر صلح»  پرداخت و گفت :سیندخت همسر مهراب پادشاه کابل و مادر رودابه نخستین زن سفیر سیاستمداری است که عملکرد همراه با خرد و تدبیر وی به زیبایی در شاهنامه به تصویر کشیده شده است.
او افزود : زیرکی، اعتدال در رفتار و چاره اندیشی مدبرانه وی نه تنها مانع شعله ور شدن آتش جنگ میان ایران و پادشاه کابل شد ، بلکه از مرگ حتمی خود و دخترش که به واسطۀ عشق ممنوعه اش با زال پهلوان ایرانی، مورد خشم پدر واقع شده بود جلوگیری کرد .


نقش آیین های فرهنگی و قومی در نهادینه شدن صلح در جامعه


نقش آیین های فرهنگی و قومی در نهادینه شدن صلح در جامعه
یک پژوهشگر حوزه مردم شناسی با بیان اینکه هر ملتی به آیین‌های دینی و فرهنگی خود زنده است ، یکی از ظرفیت‌های مهم جشن‌ها و آیین‌های فرهنگی و قومی را نقش آنها در نهادینه شدن همزیستی و صلح و آرامش در جامعه دانست.

.

به گزارش خبرنگارپژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، موبد پدرام سروش پور که در نشست علمی همایش «آیین ، صلح و تنوع فرهنگی» سخن می گفت با بیان این مطلب به بیان گوشه ای از مقاله اش با عنوان «نقش زنده‌نگه داشتن جشن‌ها و آیین‌های ملی و فرهنگی در نهادینه شدن صلح در جامعه» پرداخت.
او با اشاره به اینکه هر ملتی به آیین‌های دینی و فرهنگی خود زنده است تصریح کرد :آیین‌هایی که از یکسو برپایه فلسفه‌ها و باورهای دینی شکل گرفته و از سوی دیگر تجربه‌های یک ملت را در به کاربردن این مفاهیم در زندگی و جامعه دارا هستند.
او افزود :در ایرانی با یکی از کهن‌ترین تمدن‌ها و فرهنگ‌های بشری ارزش این سنت‌ها خیلی بیشتر بوده و به جرات می‌توان گفت که این گنجینه‌های معنوی نه فقط متعلق به ایرانیان بلکه متعلق به  جهان بشری هستند.
این پژوهشگر گفت : طی چند دهه گذشته اگر چه آیین‌های دینی با صرف بودجه مناسب حمایت شده و حتی در بین اقلیتهای دینی نیز به تبعیت از جامعه کل رواج کافی را داشته‌اند اما در مورد جشن‌ها و سایر آیین‌های فرهنگی کم‌توجهی بی‌سابقه‌ای صورت گرفته که متاسفانه در حال حاضر درگیر نتایج آن هستیم که به این سادگی ها جبران پذیر نیست .
 این پژوهشگر تصریح کرد :جشن‌های ملی همچون مهرگان، سده، تیرگان و همچنین بسیاری از آیین‌های قومی که در روستاها، عشایر و شهرهای کوچک رواج داشته تحت تاثیر بزرگ و پرهزینه برگزار شدن آیین‌های مذهبی بسیار کمرنگ شده و خیلی از آنها از بین رفته‌اند.
وی گفت : این درحالی است که دین و فرهنگ همواره مکمل یکدیگر بوده و هیچگاه در مقابل هم قرار نگرفته و نخواهند گرفت .
سروش پور  اظهار داشت : یکی از ظرفیت‌های مهم جشن‌ها و آیین‌های فرهنگی و قومی نقش آنها در نهادینه شدن همزیستی و صلح و آرامش در جامعه است که در این نوشتار سعی شده نخست با برشمردن برتری‌های این آیین‌ها و تاثیراتشان در جامعه، نقش آنها در گسترش صلح شناسایی و سپس چند مورد از این مراسم که تاریخی ایرانی، زرتشتی دارند بررسی شوند.

پیشینه اسطوره ئی آیین ها ی باستانی

محمد حسین باجلان فرخی دیگر سخنران این نشست علمی به بیان گوشه ای از مقاله «پیشینه اسطوره ئی آیین های باستانی در رویکرد به شادخویی و صلح » پرداخت و گفت :پیشینه اسطوره ئی آیین های ایرانی در جشن ها و سوگواری های آیینی کهن پدیدار و برآیند دگرگونی های معیشتی و رویدادهای تاریخی اجتماعی مردمان فلات ایرن در گذر زمان در جهت رویکرد به آرامش و صلح و گریز از خشونت شکل یافته است .
او افزود :در نگرش کلی و فراسوی روایت های گوناگون در تعریف آیین که در متن این نوشته از شماری از آنان یاد می شود آیین چون سنتی فرهنگی یادمان باور های کهن و با اعمال نمادین بسیاری از جشن ها و سوگواری های باستانی و نیز پسا اسلامی را در بر می گیرد


آئین وحدت، صلح و تنوع فرهنگی

هارون یشایائی دیگر سخنران این نشست به بیان بخشی از مقاله اش با عنوان « آئین وحدت، صلح و تنوع فرهنگی» پرداخت و گفت : در جهان امروز کسانی پیدا می شوند، گرفتار و زندانی در تعصبات جنون آمیز که چاشنی جلیقه های انتحاری خود را در هر کجا بتوانند می کِشند و بی رحمانه آدم کُشی می کنند.
او اظهار داشت  : در جهانی که سلطه گران نظامی و سیاسی بمب های خانمان برانداز خود را از بمب افکن های پیشرفته در گوشه و کنار جهان بر خانه های مسکونی مردم می ریزند...! در جهانی که سیاستمداران حیله گر برای تامین منافع ناحق خود با هر گونه ترفند، تهدید و تحریم زندگی مردم جهان را با نا امیدی، ترس و نگرانی می گذرانند...! در چنین شرایطی با هزار گونه نابسامانی دیگر چگونه می توان از صلح و تنوع فرهنگ ها و وحدت با مردم جهان سخن گفت.
وی با طرح این پرسش که با این همه، انسان مگر می تواند انسان بودن خود را فراموش کند و تسلیم آنچه شود که بعضی انسان های صاحب قدرت بر او روا می دارند؟تصریح کرد : بدیهی است انسان به عنوان انسان هرگز تسلیم نخواهد شد.

فرهنگ خمیرمایه تشکل و انسجام و پویایی جامعه

ناصر تکمیل همایون دیگر سخنران این نشست در ادامه با اشاره به این نکته که فرهنگ خمیرمایه تشکل و انسجام و پویایی جامعه در فراگرد زمانی است تصریح کرد : رشته های تنیده در آن پاره فرهنگ هایی هستند که ساکنان مناطق چندگانه و قومیت ها و صاحبان آیین ها و باورمندی های گوناگون حیات تاریخی و اجتماعی آنان را در یک نظام کلی و منظم مشروعیت و باورمندی می بخشند .
او گفت : ظهور پاره فرهنگها و کارایی آنها به حکم طبیعت و خصیصه های انسانی، از اصل تخریبی تضاد به دور است و در نمای کلی جامعه و تجلیات فرهنگی، همواره وحدت و دینامیسم همسویی را در مسیر تاریخ به نمایش درمی آورد.
این پژوهشگر گفت :روشنتر اینکه در یک جامعه کل (ملت) همواره وحدت فرهنگی در دامان تکثر فرهنگی رشد و پویایی می یابد و فرهنگ های کل بشر (ملتها) در حالت سلامت جامعه ها و استقلال سنجیده و دوربودن از سلطه گری و سلطه پذیری هماهنگی و سازگاری دموکراتیک پیدا می کنند .


تنوع فرهنگی درایران ، بر خلاف کانادا ، امریکا و استرالیا منشا درون سرزمینی دارد


بهشتی در همایش «آیین ، صلح و تنوع فرهنگی»:
تنوع فرهنگی درایران ، بر خلاف کانادا ، امریکا و استرالیا منشا درون سرزمینی دارد
بهشتی تنوع فرهنگی در ایران را دارای منشا درون سرزمینی دانست و گفت : امروزه تنوع فرهنگی در ایران با کانادا ، امریکا و استرالیا مقایسه می شود در حالیکه تنوع فرهنگی در آنها ناشی از مهاجرت فرهنگ ها از نقاط مختلف جهان بوده و هیچ یک منشا درون سرزمینی ندارند.

.

به گزارش خبرنگار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید محمد بهشتی که «امروز » در مراسم افتتاحیه همایش «آیین ،صلح و تنوع فرهنگی» سخن می گفت با اشاره به مفهوم آیین تصریح کرد : فرهنگ فی نفسه امری بی صورت و بسیط است اما در چیزهایی آشکار می شود که گویی به مثابه آیینه هایی روبروی فرهنگ گرفته شده اند  .
او گفت : زمانیکه سخن از آیین می گوییم ؛ آیین به مثابه یک مظهر فرهنگی و از آن جهت که به صفت آیینه گی چیزی را در خود منعکس می کند مورد توجه است که آن چیز همان فرهنگ است .
وی خاطرنشان کرد :البته می توانیم به آیین ها ، هنر ها و هر آنچه مظهریت فرهنگی دارند بدون در نظرگرفتن مظهریت فرهنگی بنگریم ،مانند اینکه به آیینه نگاه کنیم و صفت آیینگی را در آن مد نظر قرار ندهیم و تنها در مورد قاب ، شیشه ، مواد و ... سخن بگوییم .
بهشتی با بیان اینکه عموما در مورد آنچه مظاهر فرهنگی اند کمتر به صفت آیینه گی توجه می کنیم  افزود : در پژوهشکده مردم شناسی به لحاظ نوع مضامین و موضوعاتی که در این حوزه مطرح می شود توجه به جنبه آیینه گی بسیار اهمیت دارد .
این پیشکسوت میراث فرهنگی با اشاره به مفهوم تنوع فرهنگی ، ایران را به لحاظ اقلیمی و طبیعی بسیار متنوع دانست و تصریح کرد : ما به دلیل اینکه در این سرزمین زندگی می کنیم تفاوت های فاحش طبیعی آن را امری بدیهی می دانیم این در حالی است که در اروپا چند هزار کیلومتر باید مصافت طی کرد تا به اقلیم دیگر رسید که این مقدار در ایران چند ده کیلومتر است .
او با اشاره به تنوع اقلیمی در ایران، فرهنگ را عبارت از دانایی حاصل از تعامل تاریخی انسان با محیط برای حل و فصل معمای زیستی اش دانست و گفت :به فرض این تعامل در یک نقطه ای با محیط  ایجاد شد اینجاست که باید گفت تعامل دریک نقطه به درد نقطه دیگر نمی خورد زیرا معادلات گوناگونی در این زمینه وجود دارد ؛ از این رو ما درایران دارای تنوع فرهنگی هستیم .
بهشتی با بیان اینکه تنوع فرهنگی در ایران منشا درون سرزمینی دارد تصریح کرد :امروزه تنوع فرهنگی در ایران با کانادا ، امریکا و استرالیا مقایسه می شود در حالیکه تنوع فرهنگی در آنها ناشی از مهاجرت فرهنگ ها از نقاط مختلف جهان بوده و هیچ یک منشا درون سرزمینی ندارند.
او تصریح کرد : تنوع فرهنگی در ایران با سایر کشورهای جهان متفاوت است .
وی در ادامه به تاریخ طولانی زیست در سرزمین ایران اشاره کرد و گفت : این تاریخ طولانی کمک کرده که اهل این سرزمین از یک تاریخ مشترک برخوردار باشند به نحوی که آذربایجان ، خراسان و ... تاریخی جدا ندارند و اگر مغولهابه ایران حمله کردند احساس ما این بود که به همه ایران حمله شده زیرا که یک تاریخ و سرگذشت واحد داریم .
بهشتی با بیان اینکه ما سرگذشت واحدی داریم که باعث شده سرنوشت واحدی پیدا کنیم  تصریح کرد :سرنوشت واحد همان کهن الگوهایی هستند که بر تمامی رفتارهای فرهنگی ما سایه افکنده است .
او گفت : شاهنامه تنها مربوط به طوس و خراسان نیست بلکه هر گوشه از سرزمین ایران رد پای آن وجود دارد .
وی افزود : وجود سرگذشت ،سرنوشت و فرهنگ واحد باعث شده تا تنوع فرهنگی در ایران اندام واره باشد یعنی در مورد یک موجود واحد سخن می گوییم که اعضای مختلفی دارد .
به گفته بهشتی ، تنوع فرهنگی حاصل این است که ما برای حل و فصل معادلات زیستی وارد محیطی شده ایم که آنجا باید راه حل های خودمان را برای حل معادله یافته و از آنجایی که یک تاریخ و فرهنگ داریم باید نقش عمومی را هم بپذیریم و در سطح ملی یفای نقش کنیم .
او با بیان اینکه تنوع فرهنگی در لحظه های مختلف حیات این سرزمین نظیر دفاع مقدس ایفای نقش کرده است گفت : در  8سال دفاع مقدس این امکان پدید آمد که فرهنگ ایرانی همانطور که هست بدون دستکاری و اعمال مدیریت های فاعلانه بتواند خودش را نشان دهد به نحوی که هر یک از فرهنگ ها اعم از آذربایجانی ها ، مازندرانی ها ، تبریزی ها و ... بگونه ای طبق فرهنگ خودشان از ایران  دفاع کردند . 
بهشتی در ادامه با اشاره به مفهوم صلح واقعی تصریح کرد : صلح به معنی این است که ما زیر سایه همدیگر باشیم زیرا صلح با مودت ، مهربانی ، شناخت و فهم نسبت به همدیگر اتفاق می افتد .
او با بیان اینکه ما به اتکای سابقه طولانی زیستی دراین سرزمین و مختصات آن به درکی از مفهوم صلح رسیده ایم که می تواند برای جهان دستاورد باشد افزود :  تجربیات تاریخی را می توانیم برای جهان به ارمغان ببریم به نحوی که خیلی ها ابراز تحیر کنند زیرا با این سپهر اندیشه آشنایی نداشته اند .
وی با بیان اینکه سه واژه «آیین ، صلح و تنوع فرهنگی »که در عنوان همایش  آمده در تجانس هستند تصریح کرد :زمانیکه از آیین سخن می گوییم به مثابه مظهر فرهنگی ، از صلح به عنوان دستاورد تاریخی و در تنوع فرهنگی اختصاصی بودن جنس ایرانی آن را باید مورد توجه قرار دهیم زیرا که اینها در ایران معانی متفاوتی دارند .
گفتنی است ، همایش «آیین ،صلح و تنوع فرهنگی »در خانه اندیشمندان علوم انسانی در حال برگزاری است.


بنیانگذار هخامنشیان در صلح اندیشی کامل تمدن ایرانی را بنیان گذاشت


نویسنده ، محقق و استاد دانشگاه در همایش «آیین ، صلح و تنوع فرهنگی » مطرح کرد :
بنیانگذار هخامنشیان در صلح اندیشی کامل تمدن ایرانی را بنیان گذاشت
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: آغازی ترین نقطه تمدن ایرانی نشان می دهد بنیانگذار هخامنشیان با تدبیر فوق العاده و در صلح اندیشی کامل تمدن ایرانی را بنیان گذاشته و بدون جنگ با گفتگو قدرت را از مادها گرفته است .

.

به گزارش خبرنگار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حسینعلی قبادی رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی «امروز » در مراسم افتتاحیه همایش «آیین ، صلح و تنوع فرهنگی » با اشاره به بیت «جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه ، چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند» از دیوان حافظ شیرازی وتفسیرهایی که از سوی اندیشمندان در خصوص این بیت صورت گرفته گفت : شاید منظور حافظ از این بیت نقد پدیده جنگ و نشان دادن برتری صلح به جنگ بوده است .
این محقق افزود :یکی از درون مایه هایی که حافظ در غزل های گوناگون آن را دنبال می کند مهر ، صلح و محبت است ؛درون مایه شبکه معنایی که حافظ در آن به به صلح می پردازد.
قبادی با بیان اینکه حافظ اولین شاعری نیست که به مقوله صلح پرداخته و او میراث دار اندیشه ترجیح صلح بر جنگ ، مفاهمه بر ستیزه  و  تعامل و گفتگو بر چالش است تصریح کرد : آغازی ترین نقطه تمدن ایرانی نشان می دهد بنیانگذار هخامنشیان با تدبیر فوق العاده و در صلح اندیشی کامل تمدن ایرانی را بنیان گذاشته و بدون جنگ با گفتگو و تبیین عقلانی قدرت را از ماد ها گرفته است .
این پژوهشگر با اشاره به این نکته که این ترجیح موجب شده در طول تاریخ شاهد اقتدار امپراطوری فرهنگی بر امپراطوری سیاسی- نظامی ایرانی باشیم به نحوی که امپراطوری فرهنگی ایران در تمام دنیا زنده است و نفس می کشد تصریح کرد :کمتر تمدن قدیمی در جهان است که رنگ وبوی ایرانی نداشته باشد .
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ادامه به وجود رد پای فرهنگ ایرانی در  هند ، آسیای صغیر ، بالکان ، چین ، قفقاز ، بوسنی و ... اشاره کرد و با طرح این پرسش که چرا ایرانیان همواره پرچم دار صلح بوده اند، اظهار داشت : ایرانیان به گواه شاهنامه هیچ گاه شبیخون نمی زدند زیرا که با منطق عقل تمایل به ادامه حیات داشتند و به دنبال روش های ناجوانمردانه نبودند .
قبادی در تشریح این موضوع ، ایرانیان را صاحب تفکر اشراقی با ریشه عمیق تاریخی دانست و تصریح کرد :طبق این تفکر  عالم مرکزیت دارد و نور النوار همه موجودات را پدید آورده و به خود باز گردانیده است.
وی با بیان اینکه دلایل جغرافیایی نیز به صلح دوستی ایرانیان کمک کرده است خاطرنشان ساخت : خرده فرهنگ های بسیاری امپراطوری ایران را شکل داده و آن را با سرزمین هایی همچون هند و چین مواجه ساخته اند ، این امپراطوری فرهنگی از بیرون و تفاوت های فرهنگی از درون این عقلانیت را به ایرانیان آموخته که می توانند ایران را با گفتگو ، مفاهمه و مدارا  بزرگ نگه دارند.
رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، در پایان تصریح کرد : این همایش می تواند تداعی گر عظمت فرهنگی ایران باشد و نشان دهد که امپراطوری فرهنگ ایرانی متشکل از خرده فرهنگ های متکثر برپا و بر جا است و اگر چه مرز سیاسی و جغرافیایی امروز ایران کوچک تر باشد ولی پیام انسانی و جهانی ایرانیان بر جا و مستقر است.
گفتنی است ، همایش «آیین ،صلح و تنوع فرهنگی »در خانه اندیشمندان علوم انسانی در حال برگزاری است.

آیین ها با وجود تنوع فرهنگی ریشه یکسان دارند


محیط طباطبایی عنوان کرد :
آیین ها با وجود تنوع فرهنگی ریشه یکسان دارند
آیین ها با توجه به تنوع فرهنگی شکل های گوناگون می یابند ولی از یک ریشه یکسان برخوردارند و اگر در طول زمان مرتب تکرار می شوند انسان ها نیازمند برپایی آنها بوده اند .

.

به گزارش خبرنگار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید احمد محیط طباطبایی دبیر علمی همایش «آیین ، صلح و تنوع فرهنگی »این مطلب را «امروز » در مراسم افتتاحیه این همایش عنوان کرد .
وی با اشاره به فعالیت ها ی صورت گرفته در قالب برگزاری نشست ها ، همایش ها و انتشارات در این حوزه به همت پژوهشکده مردم شناسی تصریح کرد :تمامی این رویداد ها یک هدف را دنبال می کنند و آن این است که به یاد ما بیاورند در سرزمینی زندگی می کنیم که تنوع اقلیمی در آن منجر به ایجاد تنوع فرهنگی بزرگی شده است .
او افزود :  از دل این تنوع فرهنگی به یک هویت ملی رسیده ایم که اساس این به هم پیوستگی و وفاق  است و ایران را به عنوان یک فرهنگ تاریخی نشان می دهد .
محیط طباطبایی ، با اشاره به حوادث و تحولات یکصد سال اخیر که به سمت تمرکز مرکزیتی و یکسان سازی فرهنگی پیش رفته، این امر را سیاستی اشتباه دانست که باعث ایجاد مشکلات زیادی در زمینه امنیت و وفاق ملی شده است .
به گفته دبیر علمی همایش ، آیین برگرفته از باور و اقلیم زمانی به حیات خویش ادامه می دهند و شاهد برپایی آن هستیم که نیاز شکل گیری آن وجود داشته باشد یعنی اگر آیین ها در طول زمان مرتب تکرار شده اند انسان ها نیازمند برپایی آنها بوده اند .
محیط طباطبایی گفت : آیین ها با توجه به تنوع فرهنگی شکل های گوناگون می یابند ولی از یک ریشه یکسان برخوردارند و به همین علت است که یک آیین مانند نخ تسبیح تمام دانه ها را به هم پیوند می زند و در یک زنجیره مشترک قرار می دهد .
او با بیان اینکه ما از یک فرهنگ تاریخی و مشترک برخورداریم که بر اساس تمام ویژگی های اقلیمی کشور شاهد تنوع در آن هستیم که سرمایه اصلی ادامه حیات و استمرار ما است تصریح کرد : یکی از مواردی که به این حیات فرهنگی قوت می بخشد برگزاری آیین هاست که یک فرد از لحظه تولد تا مرگ آن را تجربه می کند .
گفتنی است ، همایش «آیین ،صلح و تنوع فرهنگی »در خانه اندیشمندان عوم انسانی در حال برگزاری است.


آیین های ایرانی؛ صلح ، دوستی ، مدارا ، عشق و وحدت می آموزند


حسن زاده در همایش «آیین ،صلح وتنوع فرهنگی » مطرح کرد :
آیین های ایرانی؛ صلح ، دوستی ، مدارا ، عشق و وحدت می آموزند
رییس پژوهشکده مردم شناسی با بیان اینکه جهانیان در جهانی آکنده از خشونت ،جدال و جنگ از آیین های ایرانی می توانند صلح، دوستی ، مدارا، عشق و وحدت در عین کثرت را بیاموزند تصریح کرد : نوروز ، یلدا و سایر آیین های ایرانی به ما درس دوستی، صلح، و با هم بودن می دهند.

.

به گزارش خبرنگار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رییس پژوهشکده مردم شناسی که «امروز» درمراسم افتتاحیه همایش «آیین ،صلح وتنوع فرهنگی » سخن می گفت با بیان این مطب به فعالیت های این پژوهشکده با تمرکز برمفهوم صلح ، تنوع فرهنگی ،مدارا و ارتباط آن با عناصر فرهنگی و تمدنی اشاره کرد و گفت :در این راستا همایش ها و نشست های متعددی برگزار وکتابهای زیادی به چاپ رسیده است.
او با بیان اینکه آیین، آیینه صلح، مدارا، تنوع فرهنگی و همبستگی در فرهنگ و تمدن ایران است تصریح کرد : در کنار ادبیات و زبان فارسی به عنوان عناصر میان قومی در میان اقوام ایرانی، باید به آیین به عنوان عنصر کلیدی دیگر اشاره کرد، نه فقط از این بابت که آیین در تعریف هویت ایرانی نقشی بسیار مهم دارد بلکه از این جهت که به ما پیوند عمیق تنوع فرهنگی و همبستگی ملی و وجود صداهای فراوان اما هم معنا را نشان می دهد.
به گفته حسن زاده این تنها حافظ، مولانا، فردوسی، عطار و خیام بزرگ نیستند که به زبان شعر به جهانیان و ایرانیان صلح، مدارا و وحدت انسانی و پرهیز ازجنگ و خشونت را در همزیستی با هم آموخته اند، بلکه آیین های ایرانی هم به ما و جهانیان صلح، وحدت، مدارا و تنوع فرهنگی را می آموزند.
او افزود:  نوروز شبانی شمال، نوروز دریایی جنوب و نوروز بهاری و فروردینی سال نو بهترین مثال از روحی واحد و جانی هم بسته و پیوند خورده اند؛بوستان و باغی از گل های رنگارنگ که همه معنای شروع زندگی و بهار را یادآور می شوند.
رییس پژوهشکده مردم شناسی افزود: آیین فراتر از هر عنصر دیگری، دوره های گوناگون تاریخی این سرزمین کهن را به هم پیوند داده و انسان ایرانی در پهنه زیست آیین خود؛ تجربه مدارا، صلح، دوستی  و همبستگی را با وجود همه دشواری ها و درشتی های تاریخ حفظ کرده است.
او تصریح کرد :  انسان ایرانی حتی در دوره های سخت تاریخی که فقر او را آزرده و سفره اش کوچک تر شده ، هرگز احساس فقر نکرده است، چون خوان و سفره ای به نام نوروز و یلدا داشته که او را به غنی ترین مردم جهان بدل ساخته و قلب های مردم ایران را چون حلقه های زنجیری ناگسستنی به هم پیونده زده است.
حسن زاده در ادامه آیین را بستر نوزایی فرهنگی و هویتی ایرانیان و همبستگی ملی و تنوع فرهنگی دانست و با طرح این پرسش که انسان ایرانی و از دیگر نقاط جهان در ابتدای قرن بیست و یک از آیین در سرزمین کهن ترین آیین های جهان، چه می تواند بیاموزند؟ تصریح کرد : آیین، صدای همه تاریخ با وجود تنوع و تکثر آن است و فرهنگ هیچ دوره ای در آن انکار نمی شود.
وی با بیان این نکته که آیین دو تجربه بزرگ شادمانی وسوگ را در کنار هم زنده نگه می دارد اظهار داشت : چه انسان در پهنه تاریخ آمیزه ای از این دو بوده ، سوگش یادآور شهادت ها و شهامت ها است و شادمانی اش فرصتی که در آیینی چون چهارشنبه سوری از راه می رسد.
به گفته رییس پژوهشکده مردم شناسی ، آیین به ما می آموزد که چگونه می توان تنوع فرهنگی را منبع غنای فرهنگی ساخت و به همبستگی معنایی شگرف، ژرف و زیبا بخشید.
او افزود : به این دلیل واقع گرایی فرهنگ مردمی یا همان فولک رئالیسم به ما خواهد آموخت که به قول مولانا و حافظ حقیقت در واژگانی مختلف معنایی واحد را زنده نگه می دارد.
حسن زاده اظهار داشت : تنوع فرهنگی و همبستگی ملی ، مدارا و دوستی تجربه ای زنده، تجربه ای زندگی شده و عنصری مهم از زیست آیین ایرانیان در طی تاریخ بوده اند.
او در پایان تصریح کرد :جهانیان در جهانی آکنده از خشونت ،جدال و جنگ از آیین های ایرانی می توانند صلح، دوستی ، مدارا، عشق و وحدت در عین کثرت را بیاموزند و نوروز ، یلدا و سایر آیین های ایرانی به ما درس دوستی، صلح، و با هم بودن می دهند.
حسن زاده ابراز امیدواری کرد نشست های علمی این همایش که در قالب 36سخنرانی ارائه خواهد شد،بتوانند به روشنایی و اهمیت آیین به مثابه آیینه تنوع فرهنگی و همبستگی ملی در ایران بپردازند.
گفتنی است ، همایش «آیین ،صلح و تنوع فرهنگی »در خانه اندیشمندان عوم انسانی در حال برگزاری است.


عمرانی در آُستانه برگزاری همایش ملی «آیین، صلح و تنوع فرهنگی» مطرح کرد


عمرانی در آُستانه برگزاری همایش ملی «آیین، صلح و تنوع فرهنگی» مطرح کرد
آیین مظهر مدارا ، تنوع فرهنگی و وحدت ملی
سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، با بیان اینکه آیین های ایرانی پنجره آشنایی و دروازه ای به سمت دوستی در سرزمین واحد اند ، آیین را مظهر مدارا، تنوع فرهنگی و وحدت ملی اعلام کرد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهروز عمرانی سرپرست پژوهشگاه این مطلب را «امروز » و در آُستانه برگزاری همایش ملی «آیین، صلح و تنوع فرهنگی» مطرح کرد .
او در تشریح جایگاه و اهمیت آیین های ایرانی با توجه به قدمت کشور ایران ایران را یکی از کهن ترین تمدن های جهان دانست که از آیین های متنوع و کهنی برخوردار است.
عمرانی افزود  :این آیین ها را می توان در نزد اقوام مختلف ایران مشاهده کرد؛ برای مثال با نگاهی به فرهنگ آذری متوجه می شویم چگونه آیین ،ضامن بقای موسیقی عاشیقی و از جلوه های مهم فرهنگ این منطقه است.
او تصریح کرد :طبیعی است که تمدن کهن خالق آیین های کهن و غنی نیز باشد.
سرپرست پژوهشگاه در تبیین نقش آیین در به وجود آوردن وحدت ملی ،تنوع فرهنگی و مدارا بیان کرد :اگر آیینی همچون نوروز را به ذهن متبادر و به خاطر آوریم می بینیم که آیین های نوروزی چون  یک آینه، چهره ای واحد از فرهنگ های مختلف را در چشم اندازهای متنوع نشان می دهند.
او گفت : به دیگر سخن آیین های ایرانی پنجره آشنایی و دروازه ای به سمت دوستی در سرزمین واحد اند که می توان در آنها نزدیکی و بالاتر از هم زبانی، هم دلی را پیدا کرد.
عمرانی تصریح کرد :از این رو آیین مظهر مدارا، تنوع فرهنگی و وحدت ملی است.
سرپرست پژوهشگاه در توضیح این مطلب که  آیین های ایرانی چگونه مفهوم صلح را بازنمایی می کنند گفت:نگاهی گذرا به آیین های ایرانی چون یلدانشان می دهد که آیین های یاد شده مبتنی بر گفتمان صلح هستند.
او افزود: اگر کسی بخواهد رابطه فرهنگ ایرانی را با صلح مورد بررسی قراردهد یکی از عناصر کلیدی که به او کمک خواهد کرد که عمق رابطه را دریابد، آیین است.

گفتنی همایش ملی «آیین، صلح و تنوع فرهنگی» توسط پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چهارشنبه 8اسفند در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود .

 


برپایی آیین های نمایشی در همایش «ملی آیین؛ صلح , تنوع فرهنگی


برپایی آیین های نمایشی در همایش ملی «آیین،صلح و تنوع فرهنگی»
رییس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، از برپائی آیین های نمایشی در مراسم افتتاحیه همایش ملی« آیین، صلح و تنوع فرهنگی » خبر داد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده «امروز» با اعلام این خبرافزود: همایش ملی« آیین، صلح  و تنوع فرهنگی » روز چهارشنبه هشتم اسفند ماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود .
او تصریح کرد : این همایش در دو بخش ؛افتتاحیه از ساعت 10 تا 13  و علمی از ساعت 14 تا 20 در تالارهای فردوسی و حافظ خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد .
 حسن زاده گفت : با توجه به اهمیت آیین های ایرانی که از یک سو بازتاب دهنده گفتمان صلح و تنوع فرهنگی بوده و از سوی دیگر یکی از منابع اصلی همبستگی و وحدت ریشه دار، تاریخی و فرهنگی اقوام ایرانی هستند، همایش ملی آیین، صلح  و تنوع فرهنگی توسط پژوهشکده مردم شناسی با همکاری مراکز دانشگاهی و پژوهشگاهی برگزار می شود.
 وی با بیان اینکه در این همایش 37 سخنرانی علمی ارائه خواهد شد تصریح کرد :  دو نمایشگاه« آیین ها در حوزه ایران فرهنگی» و «هنرهای سنتی و صلح» توسط موسسه فرهنگی اکو و پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه برگزار خواهد شد.
رییس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه تصریح کرد : دو فیلم در زمینه آیین های نوروز در حوزه ایران فرهنگی نیز در این همایش به نمایش در خواهد آمد.
حسن زاده با بیان اینکه پژوهشکده مردم شناسی در سال های گذشته همایش های دیگری همچون «فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی» و «نوروز، میراث صلح »را برگزار کرده  افزود: مجموعه مقالات همایش ملی« آیین،صلح  و تنوع فرهنگی»  بهار سال 1398 منتشر خواهد شد.


تنوع فرهنگی از گوناگونی های هم ریشه حکایت دارد


یک مردم شناس پیشکسوت مطرح کرد :
تنوع فرهنگی از گوناگونی های هم ریشه حکایت دارد
میرشکرایی تنوع فرهنگی و تکثر فرهنگی را جدای از یکدیگر دانست و تصریح کرد: تنوع فرهنگی از گوناگونی های هم ریشه و هم بن حکایت دارد که در ذات خود جانمایه وحدت را نهفته دارند چنان که کردان و بلوچان در دو سمت ایران کاملا دور از هم زندگی می کنند و زبان ، آداب ، سنت ها و رفتارهای نزدیک به هم هستند .

.

 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، محمد میرشکرایی مردم شناس ، محقق و نویسنده این مطلب را «امروز» در نشست پیش همایش ملی  «آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی » مطرح کرد و  با اشاره به مفهوم تنوع فرهنگی  و تکثر فرهنگی و تفاوت این دو گفت : تنوع فرهنگی حکایت از گوناگونی دارد اما گوناگونی های هم ریشه و هم بن که در ذات خود جانمایه وحدت را نهفته دارند .
او افزود :بن و ریشه مشترک خود سبب ساز همسویی آمال و خواسته ها و مانع ایجاد اختلاف بوده و از این رو آشتی ساز و زمینه ساز صلح است .
این محقق اظهار داشت :چنان که کردان و بلوچان در دو سمت ایران کاملا دور از هم در مرزهای غرب و شمال غربی و در سوی شرق و جنوب شرقی ایران زمین زندگی می کنند و دارای مشترکات فراوان فرهنگی مانند زبان ، آداب ،سنت ها و رفتارهای نزدیک به هم هستند .
این مردم شناس پیشکسوت با بیان اینکه در مورد بخش های دیگر سرزمین ایران حتی در میان مناطقی در آن سوی مرزها امروزی کشور نیز چنین است  تصریح کرد : اما در کشوری مانند اتحاد جماهیر شوروی سابق ، هیچ رابطه فرهنگی بطور مثال  میان تاجیکان در آسیای مرکزی با مردمان لیتوانی و یا باشندگان مناطق خاوری سیبری وجود نداشت .
به گفته این پژوهشگر ، مجموعه اقوام و ملت های ساکن آن سرزمین ها مشمول عنوان تکثر فرهنگی می شوند که در یک گوناگونی در قالب پیوند و وحدت قرار دادی کنار هم قرار گرفته بودند .
وی در پایان خاطرنشان ساخت که البته در تکثر فرهنگی ، گاهی همزیستی دراز مدت تاریخی می تواند جای خالی هم ریشگی و بن مشترک را پرکند .
                                                   فردوسی به رغم توانایی شگف انگیزش در حماسه سرایی فطرتا با جنگ مخالف است
دیگر سخنران این نشست احمد کتابی عضو پژوهشکده مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان مواردی در خصوص موضوع «صلح و مدارا از دیدگاه حکیم فردوسی» گفت : فردوسی را بزرگترین حماسه سرای ایران زمین خوانده اند که این عنوان به حق شایسته اوست .
او افزود :سراسر شاهنامه آکنده از شرح و توصیف دلاوری ها ،پایمردی ها و جانفشانی های مردم ایران به نحو اعم و گردان و پهلوانان آن به نحو اخص است اما شگفتا که این کتاب رزم نامه در عین حال کتاب نیکوکاری ، خرد ورزی ، راستی گرایی ، جوانمردی و مدارا نیز هست.
این پژوهشگر خاطر نشان ساخت که  فردوسی به رغم توانایی شگفت انگیزش در حماسه سرایی و چیره دستی کم نظیرش در توصیف جنگها و تصویر صحنه های نبرد فطرتا و اصولا با جنگ و خونریزی مخالف است و توسل به آن را در  موارد خاص در شرایطی معین جایز و مشروع نمی داند .
                                                                                               صلح رکن اساسی فرهنگ ایرانی
سید احمد محیط طباطبایی مشاور سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دبیر علمی همایش ملی «  آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی »  دیگر سخنران این نشست نیز با اشاره به شرایط منطقه ای که صلح و همزیستی را به یک اصل و نیاز مهم تبدیل کرده افزود : سازمان های بین اللملی نظیرایکوم ،اکو ، یونسکو و...دو دهه است که موضوع صلح را در راس امور خود قرار داده اند .
او با بیان اینکه صلح به معنای جنگ نکردن نیست صریح کرد :صلح از خانواده شروع و به تدریج به جامعه کشیده می شود و در قالب اقوام و قبایل و ... شکل می گیرد.
محیط طباطبایی با اشاره به مفهوم  آیین صلح که محور همایش است افزود :در فرهنگ تاریخی کشور ایران تا به امروز صلح یک رکن اساسی بوده و تمامی رفتارهای تاریخی در قالب تنوع فرهنگی که این پیکره را به هم متصل کرده مفهوم صلح است .
دبیر علمی همایش ، تنوع اقلیمی را منجر به  تنوع فرهنگی دانست و  افزود : هر یک از فرهنگهای موجود در کشور یک مزیت دارند که مجموعه آنها ایرانی بودن را شکل می دهند ، به همین دلیل موضوعاتی با عنوان صلح در راس کار هستند .
وی در ادامه با اشاره به برخی از آیین های ایرانی، نوروز را نماد همبستگی دانست و تصریح کرد  :تمامی ایرانیان از هر قومیتی سفره نوروز مشترک دارند که نشان از همبستگی و تنوع فرهنگی در ایران دارد .
محیط طباطبایی با اشاره به بحران های اجتماعی که منجر به ایجاد بحران زیست محیطی و فرهنگی در یک قرن اخیر شده  دلیل پیدایش این بحران ها را  حرکت در جهت مخالف فرهنگی ایرانی که همان تنوع فرهنگی است دانست و تصریح کرد :در صد سال اخیر به دنبال یکسان سازی فرهنگ ها بوده ایم در حالیکه فرهنگ ایرانی از همین فرهنگ های متنوع تشکیل شده است .
مجتبی مقصودی صاحب نظر در مسائل قومی و رییس هیأت مدیره انجمن علمی مطالعات صلح ایران ، دیگر سخنران این نشست با اشاره به مقوله صلح ،  به بیان مواردی در خصوص سیاست های صلح،  وحدت و تنوع فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و به  نقش مردم ، جامعه ، احزاب ، نخبگان و... در این حوزه اشاره کرد .
گفتنی است ،همایش ملی «آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی » 8اسفند ماه در خانه اندیشمندان برگزار می شود .


عمرانی در نشست پیش همایش ملی «آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی » مطرح کرد


عمرانی در نشست پیش همایش ملی «آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی » مطرح کرد
پژوهشگاه برای پاسداشت آیین ها در پهنه ایران فرهنگی آماده همکاری با اکو است
پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری به منظور شناسایی و پاسداشت آیین ها در پهنه ایران فرهنگی با عنایت به مفاد قانون برنامه ششم مبنی بر مستند سازی ، شناسایی میراث فرهنگی ملموس و ناملموس در حوزه ایران فرهنگی ، آماده همکاری برای انجام مطالعات مشترک با موسسه فرهنگی اکو است.

.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی و گردشگری، بهروز عمرانی سرپرست پژوهشگاه که «امروز » در نشست پیش همایش ملی «آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی »  سخن می گفت با بیان این مطلب ، ایران را  سرزمین پهناور با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف عنوان کرد که با وجود تنوع فرهنگی در آن ،رقابت سازنده بین نظام های فکری و شیوه های متنوع زندگی ترغیب شده است .
عمرانی با بیان اینکه مظاهر فرهنگی همچون زبان ، لباس ، معماری و کیفیت برگزاری آیین ها به این تنوع فرهنگی دلالت دارند و ایران به لحاظ این تنوع فرهنگی منحصر به فرد است تصریح کرد : تنوع فرهنگی مورد اهتمام دیگر مراکز فرهنگی همچون یونسکو بوده و صدور بیانیه جهانی تنوع فرهنگی در سال 2001از مصادیق آن است .
او آیین ملی را آیینی دانست که گروه های متنوع در جامعه را یکپارچه می سازد و به عنوان شکلی از رفتار عمومی ، معانی اجتماعی را به نسل های بعد انتقال داده و پیوند های اجتماعی را تقویت می کند .
او آیین را به دو دسته عمده آیین و خرده آیین تقسیم کرد و افزود:  آیین ها مجموعه پیچیده ای را در بردارند که اجزای مشخص آن را می توان خرده آیین تعریف کرد و تنوع فرهنگی در خرده آیین متجلی می شود .
سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، دو آیین بزرگ ، ملی و مرتبط با فرهنگ دینی در ایران را  که به تاسی از فرهنگ های بومی اقوام ایرانی ، خرده آیین ها را شکل بخشیده اند نوروز و محرم عنوان کرد و افزود :جشن جهانی نوروز به شیوه های مختلف در جغرافیای پهناور ایران فرهنگی برگزار می شود .
به گفته عمرانی ، این مراسم به عنوان مثال در منطقه آذربایجان با مراسم تکم گردانی ، خانه تکانی ، سبزه رویاندن ، شال اندازی و گستردن سفره هفت سین نوروز همراه است .
او با بیان این نکته که تنوع اقلیمی و فرهنگ بومی هر منطقه شکل های خرده آیینی خود را به وجود آورده و در نهایت معنایی واحد را انتقال می دهند تصریح کرد : بسیاری از محققین آیین را منبع و تولید کننده سرمایه اجتماعی تلقی می کنند که کارکرد اصلی آن ایجاد یکپارچگی ، وحدت و دوری از واگرایی است .
عمرانی خاطرنشان ساخت: به قولی آیین را می توان سرمایه فرهنگی موجود در یک جامعه دانست که ارزش های آن را درونی ساخته و عامل یکپارچگی و وفاق اجتماعی شده  و در نهایت نشاط اجتماعی و حفظ وحدت ملی را در پی خواهد داشت .
او در ادامه در خصوص فعالیت های پژوهشگاه در این حوزه گفت : پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری به منظور شناسایی و پاسداشت آیین ها در پهنه ایران فرهنگی با عنایت به مفاد قانون برنامه ششم مبنی بر مستند سازی ، شناسایی میراث فرهنگی ملموس و ناملموس در حوزه ایران فرهنگی ، طی نشستی با موسسه فرهنگی اکو آمادگی خود را جهت انجام مطالعات مشترک اعلام کرده است.
او در پایان با اشاره به اینکه سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با تدوین پرونده ثبت جهانی میراث ناملموس نوروز با حضور دوازده کشور و با حمایت از اجرای مراسم نوروزی در اقصا نقاط ایران ثبت این آیینها را در فهرست میراث ملی و جهانی به انجام رسانده تصریح کرد :البته ثبت به تنهایی در گسترش ، تعمیم ، شناخت و پاسداشت این آیینها کافی نیست و می توان با برگزاری همایش هایی همچون همایش ملی آیین صلح و تنوع فرهنگی به اثر بخشی این گونه اقدامات خواهد کرد .
                                                                                                کورش و زرتشت نماد گفتمان صلح پیش از اسلام در ایران
در ادامه علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه  گفت : همایش«آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی  » 8اسفند ماه در خانه اندیشمندان بطور همزمان در تالار فردوسی و حافظ از ساعت 9:30تا 17 برگزار خواهدشد .
وی با بیان اینکه مراکز متعدد دانشگاهی و پژوهشگاهی پژوهشکده مردم شناسی را در برگزاری این رویداد همراهی می کنند تصریح کرد : پیشتر در نشستی تخصصی  پوستر همایش «آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی  » در پژوهشگاه رونمایی شده است .
او در ادامه با بیان اینکه در ایران پیش از اسلام و پس از آن با گفتمان صلح روبرو هستیم افزود:فرهنگ و تمدن ایرانی همواره در طول تاریخ به زبان آیین با جهانیان سخن گفته است .
حسن زاده با اشاره به تقابل نگرش اهورایی و اهریمنی گفت :اهورا مزدا می گوید مرا بپرسید ، چه اگر مرا بپرسید مرا بشناسید و به دنبال من آیید و در مقابل آن اهریمن می گوید مرا نپرسید چه  ،اگر مرا بپرسید مرا بشناسید و دنبال من نیایید .
او تصریح کرد :ذات اهورایی وجود پرسش و گفتمان را در فرهنگ ایرانی نشان می دهد .
حسن زاده با بیان اینکه چهره های برجسته مانند کورش و زرتشت نماد گفتمان صلح پیش از اسلام در ایران هستند اظهار داشت :پس از اسلام نیز چهره های ماندگاری نظیر حافظ ، مولانا و فردوسی  نماد گفتمان اند .
او در ادامه یکی از ویژگی های فرهنگ ایرانی را در چند صدایی و تنوع فرهنگی آن دانست و گفت :آیین ها سرمایه های اجتماعی هستند و در صورت توجه نکردن به آنها رسوم بیگانه در فرهنگ نمود می یابند پس باید گفتمان علمی را در این جهت تقویت کنیم .


«شب باجلان فرخی» برگزار می شود


گرامیداشت یک پژوهشگر
«شب باجلان فرخی» برگزار می شود
نشست «شب باجلان فرخی» ، پژوهشگر ، انسان شناس و اسطوره شناس ایرانی فردا با همکاری مجله بخارا، پژوهشکده مردم شناسی و خانه وارتان برگزار می شود.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  در این نشست که به بزرگداشت محمد حسین باجلان فرخی ، یکی از چهره های اصلی مرکز مردم شناسی ایران، مردم شناسان و اسطوره شناسان ایرانی اختصاص دارد، ع. پاشائی، محمد میرشکرائی، علی دهباشی، علیرضا حسن زاده، پوپک عظیم پور و محمد اسدیان سخنرانی خواهند کرد.
حضور علاقمندان در این نشست که سی بهمن ماه از ساعت 17تا 19:30در خانه وارتان برگزار می شود آزاد است.

نشست علمی شب افسانه برگزار شد


موضوعات «شبی با قصه های سغدی»، «افسانه های پهلوانی عامه»،« سرزمین افسانه های زرین»و «قصه های پریان و خود آگاهی فرهنگی در ایران معاصر» با حضور جمعی از اندیشمندان در نشست علمی شب افسانه بررسی شد .

.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در این نشست زهره زرشناس استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مطالبی را در باره «شبی با قصه های سغدی» مطرح کرد و گفت : فرهنگ سغدی به عنوان یکی از حوزه های فرهنگ و تمدن ایرانی، قصه های بسیاری را به عنوان یک فرهنگ و زبان میانجی در خود حفظ کرده و به جهان های پیرامونی و  نسل های بعد انتقال داده است. 
او در ادامه  نمونه هایی از قصه های سغدی چون بازرگان و شبح دریا را تحلیل کرد.
دیگر سخنران این نشست، حسن ذوالفقاری استاد دانشگاه تربیت مدرس سخنانی را در باره افسانه های پهلوانی عامه ارائه و  در آن به معرفی ویژگی های افسانه های پهلوانی در میان مردم، ساختار و نمونه های آن چون حمزه نامه و ..... پرداخت.
مهرداد ملک زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در ادامه با بیان مواردی در خصوص سرزمین افسانه های زرین با ذکر تاریخی از شهرهای افسانه ای به  بررسی این موضوع در حوزه جغرافیایی تاریخی ماد پرداخت و به نمونه هایی از منابع افسانه ای چون حمزه نامه اشاره کرد.
در ادامه علیرضا حسن زاده  عضو هیئت علمی پژوهشکده مردم شناسی سخنرانی اش را با نام قصه های پریان و خود آگاهی فرهنگی در ایران معاصر ارائه و ضمن مروری بر دو پارادایم اصلی در برخورد با قصه های پریان، بازنویسی و بازتفسیر قصه های پریان انقلابی را در آثار نویسندگانی چون بهرنگی در پهلوی دوم به بحث نهاد.
گفتنی است، مجله بخارا با همکاری پژوهشکده مردم شناسی و خانه اندیشمندان علوم انسانی، نشست علمی شب افسانه را که با یادی از انجوی شیرازی به پایان رسید برگزار کرد .


نشست علمی قصه های عامیانه، تنوع فرهنگی در ایران برگزار شد


نشست علمی قصه های عامیانه و تنوع فرهنگی در ایران توسط مرکز اسناد فرهنگی آسیا با همکاری محققان و اعضا هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  مریم عاملی رییس مرکز اسناد فرهنگی آسیای پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این نشست بر اهمیت رابطه میان قصه های عامیانه و تنوع فرهنگی در ایران تاکید کرد.
محمد حسین باجلان فرخی اسطوره شناس و از اعضای پیشین مرکز مردم شناس به مرور افسانه های عامیانه پرداخته و رابطه آنها را با اسطوره های ایرانی به بحث گذاشت.
علیرضا حسن زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سخنرانی خود را با عنوان قصه، بافت و مخاطب با تاکید بر تجربه میدانی خود که به کتاب های افسانه زندگان و کودکان و جهان افسانه تبدیل شده به بحث نهاد و معانی بافتی قصه ها را در حوزه های فرهنگی گیلکی، تالشی و بوشهری، مازندرانی مورد بررسی قرار داد.
 وی با توجه به زوال تجربه روایت به معنای کلاسیک آن، از کوشش در باز بافتی کردن یا خلق بافت جدید از طریق به وجود آمدن میراث فرهنگی میان نسلی در برابرگسست میان نسلی سخن گفت که از طریق قصه گویی برای کودکان ایرانی ممکن خواهد بود.
در ادامه مهرداد ملک زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از اهمیت روایت های یونانی برای شناخت میراث روایی ایرانی سخن گفت و سخنرانی خود را با نام یکی از داستان مادی در آناباسیس،کسنفن (دفتر سوم) ارائه داد و قصه های ثبت شده در منابع یونانی را برای درک قصه های ایرانی مهم دانست.


کارگاه« علمی انسان شناسی علم و تکنولوژی» برگزار می شود


پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشکری کارگاه علمی« انسان شناسی علم و تکنولوژی» را 6بهمن ماه برگزار می کند .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، نهال نفیسی مدرس کارگاه و  استاد گروه مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی در این کارگاه ، مروری بر «مردم نگاری» به عنوان یک ژانر پژوهشی-نگارشی و تحولات آن در نیم قرن اخیر خواهد داشت.
او در ادامه به معرفی چند نمونه مردم نگاری در حوزۀ علوم و فناوری ها در دنیا خواهد پرداخت به نحوی که شرکت کنندگان در این کارگاه  درخواهند یافت که مردم نگاری در این حوزه می تواند چه طیفی از موضوعات، گروه ها، میدان ها و فعالیت ها را دربرگیرد و کدام ها بیشترین توجه را در سال های اخیر دریافت کرده اند.
با توجه به تحولات مردم نگاری، افراد مشارکت کننده در کارگاه «علمی انسان شناسی علم و تکنولوژی» با مفاهیمی همچون «فرادست پژوهی»، «مردم نگاری چندمیدانی»، «شکاف ها / مخاطرات گفتمانی» و سایر مفاهیمی که انسان شناسان در مواجهه با حوزۀ علوم و فناوری ها ابداع کرده اند و به کارِ مردم نگاری در این حوزه خواهد آمد آشنا می شوند.
این کارگاه که در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار خواهد شد با گفتگو پیرامون میدان های مناسب برای مردم نگاری در این حوزه در ایران و طرح سؤالات و دغدغه های شرکت کنندگان همراه خواهد بود .


صلح به زبان آیین و شعر سخن می گوید


رییس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه، زبان آیین و شعر را بهترین زبانی دانست که فرهنگ و تمدن ایرانی برای نمایش صلح بکار گرفته است .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی ، این مطلب را در مراسم رونمایی از پوستر همایش ملی «آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی » مطرح و تصریح کرد : مراکز متعدد دانشگاهی و پژوهشگاهی پژوهشکده مردم شناسی را در بر گزاری این رویداد همراهی می کنند .
وی با بیان اینکه نشست پیش همایش«آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی » سی ام بهمن ماه از ساعت 10تا 12 در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار می شود افزود : همایش«آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی »  8 اسفند ماه در خانه اندیشمندان بطور همزمان در تالار فردوسی و حافظ برگزار خواهدشد .
حسن زاده گفت : از جمله در ایران، صلح به زبان آیین و شعر سخن می گوید .
او تصریح کرد : بهترین زبانی که فرهنگ و تمدن ایرانی برای به نمایش گذاشتن صلح یافته زبان آیین و شعر بوده است .
وی با بیان اینکه پژوهشکده مردم شناسی مجموعه ای از تابلوهای عکاسی این حوزه را در اختیار دارد که می تواند  آنها را در نمایشگاهی تحت عنوان «میراث نیایش ، تنوع فرهنگی ،همبستگی ملی و وحدت معنوی » به نمایش گذارد ابراز امیدواری کرد چکیده مقالات این همایش در کمترین زمان آماده چاپ شود .
سید احمد محیط طباطبایی دبیر علمی همایش «آیین ؛ صلح ، وحدت و تنوع فرهنگی »  نیز در این نشست با اشاره به شرایط منطقه که صلح و همزیستی را به یک اصل و نیاز مهم تبدیل کرده تصریح کرد :سازمان های بین اللملی نظیرایکوم ،یونسکو و...یک دهه است که موضوع صلح را در راس امور خود قرار داده اند .
مشاور سرپرست پژوهشگاه تصریح کرد : در حوزه میراث فرهنگی در دو دهه اخیر نیز این شیوه دنبال شده و به نوعی در تمامی همایش ها از اشتراک صحبت می کنیم تا تمایز تا از تفرقه پرهیز کنیم .
او افزود : هر یک از فرهنگها یک مزیت دارند که مجموعه آنها ایرانی بودن را شکل می دهند ، به همین دلیل موضوعاتی با عنوان صلح در راس کار هستند و در این همایش نیز به دنبال آنها هستیم .
رییس ایکوم ایران با بیان اینکه بر اساس شاخص های ایکوم نهادی موثر است که خروجی صلح آمیز داشته باشد، تصریح کرد :آیین ها بر اساس نیاز ها به وجود آمده اند و چگونه کنار هم بودن این آیین ها و مدرا با یکدیگر نمادی از صلح هستند.
وی نوروز را نماد همبستگی دانست و گفت :تمامی ایرانیان از هر قومیتی سفره نوروز مشترک دارند  که نشان از همبستگی و تنوع فرهنگی در ایران دارد .
پرویز فیضی دبیر اجرایی همایش نیز در ادامه این نشست گفت : تا کنون 44مقاله و 20چکیده مقاله به دبیر خانه این همایش رسیده است که امید می رود این تعداد افزایش یابد .
او با بیان اینکه 33مرکز در برگزاری این همایش همکاری دارند گفت : 38سخنرانی در پنل های مختلف در نظر گرفته شده است و تا جایی که فضای نمایشگاهی اجازه دهد به نمایش آثار در این حوزه خواهیم پرداخت .
در ادامه این نشست نمایندگانی از پژوهشکده های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، موزه عروسک  ، نشریه هفت گنبد ، مرکز اکو ، فصلنامه گیلگمش ، دانشگاه خوارزمی ، موسسه تیران ، پژوهشگاه علوم انسانی ، خانه اندیشمندان و ... به بیان گوشه ای از فعالیت مراکز ، پیشنهادات ، نقطه نظرات و موضوعات مورد بحث دراین حوزه پرداختند .


نشست «قصه و یلدا » برگزار شد


در نشست «قصه و یلدا » مطرح شد :
قصه گویی راهی برای حفظ فرهنگ ایرانی
محیط طباطبایی قصه گویی را راهی برای حفظ فرهنگ ایرانی دانست که یلدا بخشی از آن است و تصریح کرد : امروزه نبود قصه گو در جامعه به یک ناهنجاری تبدیل شده است .

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید احمد محیط طباطبایی مشاور سرپرست پژوهشگاه این مطلب را در نشست «قصه و یلدا » که به همت پژوهشکده مردم شناسی با همکاری پژوهشکده مطالعات اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد مطرح کرد .
او عمومی شدن فرهنگ یلدا را نشان از نیاز جامعه دانست و تصریح کرد :مهمترین ویژگی شب یلدا مانند سایر آیین های ایرانی نظیر نوروز پیوند دادن انسان به گذشته است .
او با بیان اینکه مفهوم یلدا هر اندازه گسترده تر باشد بهره وری و پاسخگویی به نیاز های جامعه بیشتر خواهد بود گفت :تبعات این امر شادی مردم است .
وی قصه را دارای منشا واقعی دانست که در احساس ، فکر و ذهن انسان شکل می گیرد و افزود :قصه مانند هر پدیده امروزی نیاز مردم است که باید برآورده شود  .
محیط طباطبایی یکی از اقتصادی ترین پدیده های جهان را دنیای سینما دانست که بر پایه قصه شکل گرفته و دنیا خریدار آن است .
او کاربرد دیگر رویکرد قصه را در سخن پیامبران دانست که از آن به ابزاری برای تبیین ایده هایشان استفاده می کرده اند و گفت :سخن گفتن به  زبان قانون به آن اندازه که حرف زدن با زبان قصه باز خورد دارد کارایی ندارد .
مشاور سرپرست پژوهشگاه در ادامه به اهمیت قصه به جهت شناخت باورهای جامعه اشاره کرد و گفت :یلدا به فرهنگ نور و روشنایی اشاره دارد و در نهایت افرادی که طی آیینی دور سفره یلداجمع می شوند و به قصه گویی و بیان تجربیات خود می پردازند در نهایت به روشنایی صبح می رسند . به گفته وی در یلدا قصه قوی تر از آیین دیگر نظیر مهرگان و نوروز نمایان می شود و محوریت یلدا در گرد آمدن است و این نه به معنای دور هم بودن تنهاست بلکه قصه گویی پایه اصلی آن است .
محیط طباطبایی با بیان اینکه انتقال میان نسلی با گفتن قصه صورت می گیرد تصریح کرد :قصه گویی راهی برای حفظ فرهنگ ایرانی است که یلدا بخشی از آن است و امروز متأسفانه قصه نگفتن پدر و مادر برای کودکان و نبود قصه گو در جامعه به یک ناهنجاری تبدیل شده است .
                                                                           رونمایی یلدا و نوروز اطلس مردم نگاری سرزمین
علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی یکی از برنامه های سال آینده این پژوهشکده را مطالعات مردم شناسی در مورد فرهنگ نشاط و شادمانی اعلام کرد و گفت : اسفند ماه امسال بخش دوم یلدا و نوروز از اطلس مردم نگاری سرزمین رونمایی خواهد شد .
او با اشاره به عمومی شدن فرهنگ شب یلدا و پیوند آن با فرهنگ رسانه (شبکه های اجتماعی ) ، یلدا را یکی از نشانه ثبات فرهنگ ایرانیان در چشم انداز میراث فرهنگی و آیینی دانست .
                                                                                ردپای ایزد گیاهان در خوراکی های شب یلدا
دیگر سخنران این نشست آمنه جاوید ، محقق با اشاره به خوردن میوه ها و تنقلات مختلف در مراسم شب یلدا به تشریح نشانه ها و کارآیی هر یک پرداخت و گفت :ردپای ایزد گیاهان در خوراکی های شب یلدا موجود است .
او در ادامه با اشاره به اینکه جامعه روستایی بیشتر از شهر نشینان نگاهبان آیین ها و اسطوره ها هستند ، تاریکی و سرما را بزرگترین ترس گذشتگان دانست و گفت :آیین شب یلدا وداع با خوراکی های خوشمزه و فصل گرما است .
                                                                         قصه گویی ؛ پرورش ذهن ، مرور خاطرات و تقویت هویت ملی
در ادامه این نشست سلیم سلیمی موید مدیر گروه اجتماعی پژوهشکده مردم شناسی سخنانی را در مورد ریخت شناسی قصه های شب چله مطرح کرد و با اشاره به مبحث آفرینش و کیهان به تقسیم بندی قصه ها به زمینی و آسمانی و به تشریح هر یک پرداخت .
او در ادامه به برخی موضوعات قصه های شب یلدا نظیر «جهان پس از مرگ» ، «توجیه عدم دانش بشری »، «موجودات غیر واقعی» ، «قهرمان ها »، «جانوران» و «وصل و هجران» اشاره کرد و قصه را موجب پرورش ذهن ، مرور خاطرات و تقویت هویت ملی دانست .
بهروز وجدانی مولف و مترجم آثار موسیقایی در ادامه با اشاره به برخی از آیین های موسیقیایی استان های مختلف در شب یلدا با اشاره به اینکه در این شب با توجه به سردی هوا معمولا مردم در جمع های خانوادگی در منازل دور هم جمع می شوند تصریح کرد :در این شرایط نمی توان انتظار اجرای موسیقی پرحجم مانند دهل و سرنا را داشت و نهایت افراد به حافظ خوانی و قصه گویی می پردازند .
گفتنی است ، این نشست با اجرای موسیقی آشیقی آذربایجان توسط هنرمندان ؛ صالح خلفی و یساب زارعی همراه بود .


نشست علمی شب افسانه برگزار شد


پژوهشگران و صاحبنظران حوزه علوم انسانی و مردم شناسی در «نشست علمی شب افسانه» موضوعات مرتبط با شب یلدا را به بحث نهادند .

به گزارش «امروز » روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در این نشست نخست سیداحمد محیط طباطبائی مشاور سرپرست پژوهشگاه در خصوص فلسفه امید در آیین یلدا سخن گفت و تقدم شب به روز را نشانه نگاه مثبت ایرانیان به پیروزی خیر و روشنایی دانست.
زهره زرشناس استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز در ادامه به مرور ریشه شناختی و زبان شناختی واژه یلدا پرداخته و آن را ریشه سریانی دانسته و از اهمیت این آیین در ایران باستان سخن گفت و از جمله به اشکال آن در دوره اشکانیان پرداخت.
علیرضا حسن زاده رئیس پژوهشکده مردم شناسی نیز  یلدا را یکی از نمونه های موفق میراث میان نسلی دانست و این موضوع را در سه بخش آیین قصه گوئی، جایگاه سفره یلدا و فالگیری در یلدا به بحث نهاد.
فرزانه گشتاسب عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دیگر سخنران این نشست با مرور زبان شناختی بر ریشه های یلدا به مقایسه این آیین با آیین های مشابه در فرهنگ و دین زرتشتی پرداخت و جایگاه سفره در یلدا در مقایسه با گهنبارها را به بحث نهاد.
سپس مهرداد ملک زاده مدیر پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با توجه به اهمیت قصه در شب یلدا در مورد ریشه های تاریخی قصه های پریان در ایران سخن گفت  و تعاملات فرهنگی و تاریخی اقوام ایرانی را در پهنه شکل گیری قصه های پریان مورد بحث قرار داد.
 محمد نجاری کارشناس مرکز اسناد آسیا نیز آیین چله زری در همدان را موضوع سخنرانی خویش قرار داد و گزارش مردم نگاری از آیین یاد شده ارائه داد.
در پایان عبدالمهدی مستکین دبیر نشست به بیان حکمت های شب یلدا پرداخت و با مروری بر اشعار شاعران بزرگ ایران چون حافظ، عطار، فردوسی، مولانا از اهمیت یلدا و مفهوم امید و خودشناسی در آن سخن گفت.
گفتنی است ، این نشست که به مناسبت آیین یلدا از طرف پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با همکاری پژوهشکده مردم شناسی برگزار شد با موسیقی و  قرائت اشعار حافظ همراه بود.

نشست علمی «قصه و یلدا » برگزار می شود


رییس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، از برگزاری « نشست علمی «قصه و یلدا » خبر داد. 
 به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده «امروز » با اعلام این خبر گفت : نشست علمی «قصه و یلدا » دوم دیماه از ساعت 14 تا 16 در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود.
وی با بیان اینکه این نشست با سخنرانی بهروز وجدانی، افشین نادری و سلیم سلیمی موید همراه خواهد بود تصریح کرد : شرکت در این نشست برای علاقمندان آزاد است .

12>>>
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما