1399/5/8 چهارشنبه
نشست مجازی ابعاد اجتماعی-فرهنگی کرونا
نشست مجازی ابعاد اجتماعی-فرهنگی کرونا توسط پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  میترا اسفاری عضو هیئت علمی پژوهشکده مردم شناسی مطالبش را در این نشست با عنوان «کروناویروس به مثابه یک تهدید» بیان کرد و مفهوم تهدید را به عنوان یک پدیده‌  انسان‌شناختی  دانست که می‌تواند ابزارهای نظری و روش‌شناختی برای بررسی ابعاد اجتماعی-فرهنگی شیوع کووید 19 در اختیار ما قرار دهد.
 او با بیان اینکه تهدید دو بعد تجربی و نمادین دارد و از خلل فضاها و اجسام و کردارها و بازنمایی‌ها رویت‌پذیر می شودتصریح کرد:  بعد تجربی آن به ما کمک می‌کند تا به مطالعه‌  پیامدهای کنونی همه‌گیری بپردازیم و بعد نمادین آن تاثیر همه‌گیری‌های گذشته را در حافظه جمعی روشن می‌سازد.
به گفته این پژوهشگر چنین رویکردی می‌تواند بررسی ابعاد اجتماعی و فرهنگی کرونا ویروس را به شکل هم‌زمان (synchronic) و در‌زمان (diachronic) در آن واحد پیش ببرد.
در ادامه فریده مجیدی خامنه، استادیار پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سخنانش را  با عنوان سبک زندگی گذشته و فاصله گذاری اجتماعی با نگاهی به معماری خانه های سنتی آغازکرد و با اشاره به اینکه ورودی خانه های سنتی نسبت به سایر فضاها و اجزای هر واحد معماری- واحدهایی که دارای طراحی معمارانه و شایسته ای هستند- از ویژگی ها و امتیازات خاصی برخوردار است اظهار داشت : زیرا علاوه بر کارکرد اصلی آن، به عنوان یک فضای ارتباطی؛ از لحاظ بصری و ادراکی نیز فضایی رابط بین یک بنا با فضاهای شهری است.
او افزود:نکته مهم اینکه تعبیه هر کدام از اجزاء ورود به خانه های سنتی در پس خود کارکرد بسیار مهمی از جنبه تامین بهداشت روانی و جسمانی اعضا خانواده داشته اند؛ از جمله 1- از ورود ناگهانی افراد به خانه جلوگیری می کردند و فضای عبور از فضای دسترسی تفکیک می شود ،  2- بهداشت روانی اعضای خانواده به دلیل حفظ ایشان از دید بیگانگان و تامین عنصر حریم و فضای خصوصی، تامین و به عبارتی میان عرصه های عمومی، نیمه عمومی و خصوصی تفاوت ایجاد می شد و 3 – فاصله گذاری اجتماعی جهت رعایت بهداشت و جلوگیری از ورود افراد غیر به بهترین وجهی رعایت می شد.
در پایان  این نشست زیلا مشیری رییس گروه اسطوره و آیین تاثیر کرونا در برگزاری آیین ها را مورد بررسی قرار داد و گفت: شیوع کرونا تمام ابعاد زندگی اجتماعی بشر را تحت تاثیر قرار دا؛ تاثیراتی که بعضی از اون ها قابل مشاهده است همانند تاثیرات اقتصادی و روانی و بعضی قابل پیش بینی هستند چون تاثیرات فرهنگی که بر زندگی اجتماعی بشر داشته و خواهد داشت.
این پژوهشگر با بیان اینکه کرونا برگزاری آیین ها را متوقف کرد خاطرنشان کرد: جامعه ایران جامعه ای بر پایه  خانواده و استوار بر انجام آیین های متفاوت است.
به گفته وی ،  بحران کرونا در صورتی که تدوام یابد ممکن است پیامد‌های گسترده‌ای در شکل و برگزاری آیین‌ها و مناسک داشته باشد.
مشیری اظهار داشت : جامعه کنونی با وجود کرونا در حالت تعلیق آیینی رها شده ، با این همه سعی کرده با تغییر شکل در برگزاری بعضی از آیین ها از تعلیق آن در زمانی که وجود این آیین ها به شدت حس می شود، جلوگیری کندو مراسم ترحیم مجازی یکی از این موارد است.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما