1399/5/8 چهارشنبه
« انسان شناسی خوراک منطقه الموت » مورد مطالعه قرار گرفت
«مطالعه انسان شناسی خوراک منطقه الموت » از طرح های پژوهشی پژوهشکده مردم شناسی ، توسط گیتی دشتکی پژوهشگر حوزه مردم شناسی در حال انجام است .

.

‏‎به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی امروز «چهارشنبه » با اعلام این خبر یکی از حوزه های مهم پژوهش های پژوهشکده مردم شناسی را فرهنگ غذا در ایران عنوان کرد .
 وی با بیان اینکه در این راستا همایش «خوراک و فرهنگ» در سال ۱۳۸۴ توسط این پژوهشکده برگزار و چند کتاب همچون« غذا در آیینه فرهنگ» و «خوراک و فرهنگ» تا کنون در این زمینه منتشر شده تصریح کرد: یکی از خروجی های مطالعات مردم شناسی غذا در ایران اطلس مردم نگاری سرزمین است.
به اعتقاد وی ، مسئله تغدیه و الگوهای متنوع آن در سطح جهان اهمیت فراوانی دارد.
حسن زاده افزود: یکی از چشم انداز های غنی تنوع فرهنگی در ایران فرهنگ غذا و خوراک است که با توجه به تنوع موجود در فرهنگ اقوام ایرانی و زبیست بوم آنان روش ها و تکنیک های مختلف و فرهنگ کهن و غنی مربوط به آنها را نشان می دهد.
وی اظهار داشت : پژوهشکده مردم شناسی با توجه به اهمیت موضوع میراث غذایی یا همان food heritage بخشی مهم از مطالعات خود را به این حوزه معطوف کرده  و مطالعه یاد شده نیز در همین چارچوب قرار دارد.
به گفته رییس پژوهشکده مردم شناسی ، این مطالعات به حوزه هایی چون گردشگری غذا ،تهیه تالیف و تدوین اطلس و دانشنامه غذاهای ایران و رابطه مهم هویت تنوع فرهنگی و همبستگی ملی یاری می رسانند.
در ادامه گیتی دشتکی مجری این طرح گفت: خوراک یا طعام یکی از مهمترین عوامل انسجام دهندگی و هویت بخشی به جوامع انسانیست  از این رو توجه به خوراک مردم در مردم شناسی یک منطقه از اهمیت به سزایی برخوردار است.
او با بیان اینکه  در منطقه الموت  غذا و طعام ویژه منطقه وجود دارد و آشنایی با آن  به مردم شناسی  اهالی الموت بزرگ کمک شایانی می کند تصریح کرد:در راستای انجام این مهم پژوهش میدانی علاوه بر مطالعات کتابخانهای انجام شده است. 
‎این پژوهشگر با اشاره به کوهستانی بودن منطقه الموت و سختی دسترسی به اهالی در فصل زمستان افزود: برای انجام این پژوهش با این خطر روبرو بودیم که به لطف خدا بر آن فائق شده ایم.
وی خاطرنشان کرد: از اطلاعات حاصل از پژوهش میدانی « انسان شناسی خوراک منطقه الموت بزرگ» در بارگذاری اطلس مردم شناسی بهره برده شده است.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما