1397/3/23 چهارشنبه
بازدید رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از پژوهشکده هنرهای سنتی
علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به مناسبت هفته صنایع دستی از بخش‌های مختلف پژوهشکده هنرهای سنتی بازدید کرد.

.

به‌‌گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، معاون رئیس‌‌جمهوری در بازدید خود از کارگاه های پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در جریان فعالیتهای این مجموعه نظیر تولید، حفظ و احیای آثار هنری در راستای طرحهای پژوهشی، نمونه سازی آثار هنری نظیر نمونه سازی کاشیهای دوره قاجار کاخ گلستان، آموزش و تربیت شاگردان به شیوه استاد-شاگردی و نیز برگزاری همایشها، نشست ها و نمایشگاههای تخصصی و فصلی و ... قرار گرفت.
مونسان در این بازدید که توسط عبدالکریم شادمهر، معاون اداری مالی و توسعه مدیریت پژوهشگاه، احمد محیط طباطبایی، مشاور ریاست پژوهشگاه و عبدالمجید شریف زاده، رییس پژوهشکده هنرهای سنتی همراهی می شد، با هنرمندان بخش‌های مختلف در مورد نحوه ساخت، حفظ و احیای هنرهای سنتی به گفت‌و‌گو پرداخت.
او در این بازدید از هنرمندان خواست تا با حفظ اصالت هنرهای سنتی، طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه خود را به منصه ظهور برسانند و ضمن تحسین هنرمندان این حوزه، بر حفظ و نگهداری هنرهای سنتی تاکید کرد.
احمد محیط طباطبایی، نیز مهمترین رویکرد این بازدید را توجه به تفاوت اساسی بین هنرهای سنتی و صنایع دستی، جایگاه هرکدام و نسبت آنها با هم دانست و گفت: در پژوهشکده هنرهای سنتی جنبه اقتصادی و فروش مطرح نیست بلکه هدف حفظ اصالت ها است تا به الگوهایی برای صنایع دستی تبدیل شده و نیز امکان نوآوری در زمان را برای هنرمندان و پژوهشگران فراهم کند.
او در ادامه به مطرح شدن برخی مشکلات از جمله باز شدن در میان بخش داخلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پژوهشکده هنرهای سنتی، توجه به انبارها و تجهیز و بازسازی و نوسازی ویترین ها اشاره کرد.
او با اشاره به این نکته که آموزش یکی از وظایف مهم پژوهشکده هنرهای سنتی است، گفت: در این بازدید مقرر شد راهکارهایی برای گسترش بخش آموزش به شکل استاد و شاگردی مورد توجه قرار گیرد.
کارگاه ساخت ساز سنتی، نگارگری، خاتم‌کاری، قلم‌زنی، سفال و سرامیک، پاپیه ماشه، منبت و معرق، کارگاه مینا، گچ‌بری، نقاشی پشت شیشه و تولید پارچه زربفت از جمله کارگاه هایی بودند که رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از آنها بازدید کرد.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما