1396/8/21 يكشنبه
محیط طباطبایی : تنوع فرهنگی ایران بهترین الگوی صلح و همزیستی است
تنوع فرهنگی ایران بهترین نمونه بیانگر مفهوم صلح و همزیستی است که می تواند الگوی مناسبی برای فرهنگ ها و کشورهای دیگر باشد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران امروز این مطلب را در آیین رونمایی از پوستر همایش "فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی "یک پژوهش پایان یافته و دو کتاب مردم شناسی در محل پژوهشگاه اعلام کرد .
وی گفت : مشکلی که در آغاز قرن بیست و یکم با آن مواجه هستیم این است که دستاوردهای علمی در عین اینکه می تواند زندگی را آسان کند برای جنگ و خونریزی مورد استفاده قرا رمی گیرد .
او افزود : از این رو سازمان های فرهنگی مانند یونسکو ،ایکوم و ... به دنبال حفظ سرمایه ها و ارزش های قرن بیستم و استمرار و تطبیق آنها با دستاوردهای امروز هستند .
به گفته محیط طباطبایی ، یکی از بهترین نمونه هایی که مفهوم صلح و همزیستی را در کنار تنوع فرهنگی نشان می دهد تنوع فرهنگی در سرزمین ایران است که می تواند الگوی مناسبی برای  کشورها و فرهنگ های دیگر باشد .
                                                                                              تأکید بر گفتمان صلح و تنوع فرهنگی
علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی  نیز در سخنانی گفت : در سالهای اخیر مفهوم تنوع فرهنگی از موضوعات اصلی فعالیت های پژوهشکده مردم شناسی بوده به نحوی که نشست ها و همایش های زیادی در این رابطه شکل گرفته و فعالیت های گسترده ای نیز انجام شده است .
او با اشاره به دلایل برگزاری همایش "فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی "افزود : امروز با جهانی پر از جنگ روبرو هستیم و بر خلاف اینکه امیدواربوده ایم با پایان جنگ جهانی دوم بشریت ازجنگ دوری کند متأسفانه شروع قرن بیست و یک نیز مانند شروع قرن بیست شده و این لزوم تأکید بر گفتمان صلح و تنوع فرهنگی را که پایه های شکل گیری صلح پایدار است را جدی می کند .
وی اظهار داشت :مردم شناسی از جمله رشته هایی بوده که در طول یک قرن گذشته بر مفهوم تنوع فرهنگی تأکید داشته است .
                                                                                                          دریافت 250مقاله برای همایش
                                                                               
  

سید قاسم حسنی دبیر علمی همایش "فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی "و کوشنده کتاب مجموعه مقالات این همایش نیز گفت : با توجه به تنوع فرهنگی و تاریخ طولانی ایران امیدواریم این همایش ما را به راهی پیش ببرد که بتواهیم رابطه صلح ، همزیستی و تنوع فرهنگی را در این سرزمین به نمایش درآوریم .
وی با اشاره به اینکه 250مقاله از این همایش دریافت شده است تصریح کرد :داوری این مقالات از سوی شورای داوری ،علمی دانشگاه مازندران و پژوهشکده مردم شناسی و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی صورت گرفته است .
او با بیان اینکه همایش "فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی " چهارم دی ماه امسال برگزار می شود گفت :کتاب مجموعه مقالات این همایش در 600صفحه توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به چاپ رسیده است .

                                                                                          فرهنگ عشق به صلح مبرم ترین نیاز اجتماعی امروز جهان
حیدر جانعلیزاده معاون فرهنگی دانشکده علوم انسانی دانشگاه مازندران نیز در ادامه این مراسم به بیان موارد ی در خصوص ضرورت های اجتماعی فرهنگ صلح ، ریشه های اجتماعی کمیابی این عنصر گرانبها و راه حل های موثر در ایجاد و ترویج این فرهنگ پرداخت .
او گفت :فرهنگ صلح یا همان فرهنگ عشق به صلح که امروز بسیار کم رنگ شده ، مبرم ترین نیاز اجتماعی امروز جهان است و در سایه آن تعالی زندگی انسان میسر می شود .
وی تصریح کرد :نقش دارندگان موقعیت های اجتماعی نظیر حاکمان ، عالمان ، نخبگان و ... در این مورد زیاد است و هر اندازه این افراد به فرهنگ عشف به صلح اهمیت دهند صلح ، مودت و محبت در جامعه رونق گرفته و آن زمان می توان ادعا کرد تنوع فرهنگی نعمت است نه مزاحمت .

                                                                                          مردم شناسی روایت های زنانه از دوران دفاع مقدس

دیگر سخنران این نشست مینو سلیمی کارشناس ارشد پژوهشکده مردم شناسی و پژوهشگر طرح  " مردم شناسی روایت های زنانه از دوران دفاع مقدس " گفت :  جنگ به لحاظ گستره  تأثیراتی که بر زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی افراد دارد و همچنین حجم انبوه تغییرات اجتماعی که به دنبال می آورد، متغیر مهمی در تحول حیات اجتماعی جوامع محسوب می شود.
او با بیان اینکه جنگ همواره اثرات منفی بر زندگی زنان داشته است و زنان را به عنوان  یکی از اصلی ترین قربانیان جنگ مطرح می کند تصریح کرد : این پژوهش برگرفته از مصاحبه های عمیق با زنانی است که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم جنگ تحمیلی را تجربه کرده اند.  

                                                                                   فرهنگ دفاع ؛ احساس تعلق ملی و افتخار به آنچه داریم
سعید بکتاش رییس پایگاه دفاع مقدس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دیگر سخنران این مراسم نیز با اشاره به سخنی از رهبر انقلاب مبنی بر اینکه  :"دفاع جزئی از هویت یک ملت است" تصریح کرد :اساسا زمانیکه از دفاع سخن می گوییم باید به مفهومی فراتر از حوزه های شناخته شده آن هم نگاه کنیم  یعنی دفاع تنها دفاع نظامی و فیزیکی نیست بلکه دفاع می تواند ابعاد و عرصه های مختلف داشته باشد .
او افزود :فرهنگ دفاعی مهمترین مولفه انسجام ملی است یعنی ریسمانی که ملت را در مقابل تهدیدات مجهز و آماده مبارزه و ایستادگی می کند یا در خصوص دستاوردهایش به حس بالندگی و افتخار می رساندو آنها را در مسیر پاسداری از دستاوردهای ملی ، ارزشی و دینی قرار می دهد .

                                                                                      معرفی شهر ها با حمایت اهالی امکان پذیر است
سید عبدالله جلیلیان رییس انجمن دوستداران تیران نیز با اشاره به اینکه تیران شهری 6هزار ساله در غرب استان اصفهان است تصریح کرد :کتاب مردم نگاری تیران با حمایت پژوهشکده مردم شناسی اولین کتابی است که با کاغذ سنگ به چاپ رسیده است .
او افزود :چاپ این کتاب مردم نگارانه می تواند به عنوان الگویی برای سایر شهرها باشد زیرا که اهالی شهر ها به عنوان پشتیبان حضور و فعالیت کارشناسان میراث فرهنگی برای معرفی یک شهر محسوب می شوند .
ژیلا مشیری مدیر گروه اسطوره پژوهشکده مردم شناسی و سرپرست گروه تحقیق کتاب مردم نگاری تیران نیز با اشاره به زمان بر و زیاد بود موضوعات مورد تحقیق در پروژه های مردم نگاری گفت : زحمات گروه پژوهش با چاپ این کتاب به ثمر نشست .
او افزود :انجام کار مردم نگاری در مدت کوتاهی که در اختیار داشتیم بسیار سخت بود و اعضای گروه پژوهش با توجه به مسئولیتی که هر یک در پژوهشکده داشتند  به نوبت با حضور در  شهرستان تیران و کرون به کار بررسی و پژوهش  پرداختند .

در پایان این مراسم از پوستر همایش "فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی "، کتاب مردم نگاری تیران" ، کتاب مجموعه مقالات نخستین همایش  "فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی "و پژوهش پایان یافته" روایت های زنانه دفاع مقدس "رونمایی شد .
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما