1397/1/26 يكشنبهبهشتی در دیدار نوروزی کارکنان پژوهشگاه :
پژوهشگاه بخش تولید سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری است
با وجود همه مشکلاتی که در سال های پیش برای پژوهشگاه پیش آورده بودند حرکات خوبی صورت گرفته و می توان تولید علم و دانش کرد .

.

سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری این مطلب را در دیدار نوروزی با کارکنان پژوهشگاه مطرح کرد .
او با اشاره به تلخی های سال گذشته اظهار امیدواری کرد امسال سال بهتری برای همه باشد .
بهشتی ،سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، را در میان تمامی دستگاه های فعال ، دستگاهی دانست که موجودیت اش تولید داخلی است و تصریح کرد: بخش تولید سازمان میراث فرهنگی با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است .
وی با اشاره به وضعیتی که در گذشته برای پژوهشگاه پیش آورده بودند به نحوی که قادر به تولید نباشد تصریح کرد :  با وجود تمامی مشکلات در سالهای اخیر شاهد این بوده ایم که حرکاتی صورت گرفته و می توانیم به خاطر بیاوریم که می توان تولید علم و دانش کرد و در شاخه های مختلف فعال بود و قدم هایی به سمت مسئولیت هایمان بر داریم .
او با اشاره به این نکته که فاصله ما با اندازه هایی که در روزگار نه چندان دور داشته ایم زیاد است  تصریح کرد : ولی حرکات ، تلاش ها و کوشش ها در سالهای اخیر نشان می دهد که اینطور هم نیست که هیچکاری نتوان کرد ، از این رو ناامید نیستیم زیرا که بالاخره فعالیت هایی را مانند سال های گذشته  باید انجام دهیم .
بهشتی در ادامه اظهار امیدواری کرد : امسال بتوانیم قدم های بلندتری از سال گذشته بر داریم و فعالیت های عمیق تر و گسترده تری را انجام دهیم .
او گفت : پژوهشگاه مانند خودرویی است که مشکلات فنی و اولیه اش مرتفع شده و  آمادگی حرکت کردن و انجام مأموریت هایش را دارد و تنها کافی است که در آن بنزین بریزند تا بتواند حرکت جدی انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه در زمستان گذشته و از اوایل دیماه متوجه شدیم که دچار زمستان بودجه ای نیز شده ایم تصریح کرد :شاید برای اولین بار در عمر پژوهشگاه میزان تخصیصی که داده شد با سالهای گذشته قابل مقایسه نبود و این به این معنی بود که خیلی از فعالیت ها طبق برنامه ریزی های ما نمی تواند عملی شود به نحوی که تا پایان سال با سیلی صورتمان را سرخ نگه داشتیم .
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی  گردشگری گفت : طبیعی است که نمی توانیم تسلیم این شریط شویم و اینطور هم نیست که بگذاریم سازمان برنامه و بودجه هم به این شرایط عادت کند که به ما نه بگوید و ما راضی شویم .
بهشتی با بأکید بر این نکته که باید کوشش کنیم تا شرایط بحرانی نشود افزود :به همین منظور با یک تلاش مضاعف در بهار فعالیت هایمان را بطور جدی آغاز و وقفه ایجاد شده که در پایان سال باعث به تعویق افتادن طرح ها و برنامه ها شد را جبران می کنیم .
او افزود :به دلیل کاستی بودجه بهانه هایی برای انجام نشدن برخی از کارها تراشیدیم که حال باید در بهار آنها را انجام دهیم تا نه خودمان به نه شنیدن عادت کنیم و نه سازمان برنامه بودجه را به نه گفتن به خودمان عادت دهیم .


                                                                                اجرای کاوش در محوطه های مهم تاریخی کشور

عبدالکریم شادمهر معاون اداری مالی و توسعه مدیریت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در سخنانی گفت :سال گذشته اعلام کردیم که پژوهشگاه چارت تشکیلاتی را ارتقا داده و در حال اجرایی کردن آن است که عملی هم شد چارتی که ظرفیت نیروی انسانی را از 348به 594افزایش داد .
او با اشاره به راه اندازی  معاونت فناوری و کاربری سازی تصریح کرد که معاونت فناوری و کاربردی نتایج پژوهش پژوهشگران را به عنوان کاربست در جامعه به عنوان تولید داخلی ارایه می دهد.
شادمهر با بیان اینکه از سال 92 اعتبارات جاری پژوهشگاه ارتقای چشمگیر داشته است به بیان اهم اقدامات معاونت اداری مالی و توسعه مدیریت شامل  برگزاری دو جلسه هیات امنا، اجرای ساختار تشکیلاتی جدید پژوهشگاه، اجرای آیین نامه حق التحقیق، مدیریت منابع به ویژه با توجه به کمبود های شش ماهه دوم، پیگیری خرید ساختمان سرهنگ سخایی، احصا و مستند سازی فرآیندها، تکمیل فاز اول مرمت ساختمان سرهنگ ایرج و کسب تندیس نقره بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در سال 1396 پرداخت .
وی با اشاره به اجرای برنامه های مشترک پژوهشی با معاونت های سازمان در راستای اهم برنامه های سال 97 پژوهشگاه افزود : پژوهشگاه در سالهای گذشته نیز با همکاری معاونت میراث فرهنگی ، معاونت صنایع دستی ، معاونت گردشگری ، معاونت سرمایه گذاری برنامه ها و همایش های مشترکی را برگزار کرده است .
او در ادامه ، گسترش مراکز نوآوری میراث فرهنگی و گردشگری، گسترش اطلس میراث فرهنگی و بانک های اطلاعاتی، امضا تفاهم نامه های بین المللی، برگزاری همایش ها و رویدادهای فرهنگی، انتشار کتاب و مجلات، اجرای کاوش در محوطه های مهم تاریخی کشور و پیاده سازی سیستم قیمت تمام شده را از فعالیت های پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در سال 1396اعلام کرد .

                                                                                             ایجاد پایگاه های پژوهشی در استان ها

در ادامه بهروز عمرانی معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگی با اشاره به دورنمای فعالیت های پژوهشی پژوهشگاه گفت : در حوزه نیروی انسانی ارتقا ، جذب و ... در شرایطی خوبی به سر می بریم که البته مطلوب نیست.
وی با اشاره اولویت های پژوهشی افزود : طرح های پژوهشی هم اکنون توسط کمیته های تخصصی بررسی می شوند که این امر در سال 97 نیز بصورت جدی پیگیری خواهد شد .
او اظهار داشت :در حوزه کتابخانه و اسناد موفقیت هایی کسب شده و این واحد با وجود دوری فیزیکی از محل پژوهشگاه به خوبی در حال فعالیت است .
عمرانی با اشاره به اولویت های پژوهشی که بنا به گفته ریاست پژوهشگاه محدودیت منابع باید با مدیریت جبران شود تصریح کرد :این امر را با همکاری پژوهشکده ها دراولویت سال 97 قرار می دهیم .
او با اشاره به ارایه گزارش معاونت پژوهشی در هفته پژوهش و تأکید ریاست سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به ارتقای حوزه گردشگری گفت :در تلاش هستیم فعالیت های خوبی دراین حوزه شکل گیرد .
عمرانی گفت : شیوه نامه های 8تا 9استان برای ایجاد پایگاه های پژوهشی مورد بررسی قرار گرفته و ظرفیت ها ، مکان ، نیروی انسانی و... مورد بررسی قرار گرفته اند و آمادگی داریم که در این استان ها پایگاه پژوهشی ایجاد کنیم و در حال مکاتبه و رایزنی و فراهم کردن شرایط هستیم .

                                                                                راه اندازی معاونت فناوری وکاربردی سازی در خانه سرهنگ ایرج

علیرضا قلی نژاد عضو هیأت علمی و معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه با اشاره به اهداف تعیین شده براساس سند راهبردی پژوهشگاه و ایجاد معاونت فناوری وکاربردی سازی بر اساس چارت جدید تشکیلاتی گفت :  مرکز نوآوری میراث فرهنگی و گردشگری در ساختمان تاریخی سرهنگ ایرج باهمکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  ایجاد شده است.
او با اشاره به سه رکن اصلی این معاونت شامل مدیریت مراکز رشد ، امور فناوری و واحد های فنا ور تصریح کرد :جریانی که طی سالهای اخیر به ویژه بعد از تشکیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته تلاش می کند فعالیت های خلاقانه را در سطح ملی ساماندهی کند و آنها را وارد چرخه کسب و کار جامعه کند .
وی گفت : در این راستا260مرکزی که در این زمینه فعالیت می کنند در تلاشند در زمینه رویه های انفورماتیک کسب و کار را رونق دهند و جوانها را وارد این چرخه کنند .
قلی نژاد با اشاره به ورود میراث فرهنگی و گردشگری با تمامی موضوعات در این جریان فعالیتی که امر جدیدی در حوزه ملی و فرا ملی است تصریح کرد : آنچه که تحت عنوان صنایع خلاق فرهنگی از آن یاد می شود و تلاش می شود درآن زمینه فعالیت شود سابقه طولانی و نمونه های موفق زیادی ندارد .
او افزود : طبق دستور ریاست پژوهشگاه یک نمونه را به جریان فعالیت انداخته ایم و سعی کرده ایم بقیه واحد هایی را هم که در این حوزه فعالیت می کنند را وارد مقوله میراث فرهنگی کنیم .
وی اظهار داشت : طبیعتا به این ترتیب ضمن اینکه مراکزی را در تهران و شهرستان ها راه اندازی می کنیم تلاش می کنیم مراکز فعال را نیز با موضوع میراث فرهنگی آشنا کنیم.
قلی نژاد با اشاره به اینکه قرار است این فعالیت ها در خانه سرهنگ ایرج انجام گیرد تصریح کرد :
سه استارتاپی که در برنامه پاتوق انتخاب شدند آنجا مستقر شده اند و با 260مرکز دیگر نیز در تماس هستیم تا به مقوله میراث فرهنگی نیز توجه داشته باشند.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما