1395/10/19 يكشنبهطالبیان در نخستین کارگاه آموزشی بین المللی محیط موزه و حفاظت پیشگیرانه – گامی به سوی موزه سبز تأکید کرد:
ضرورت آموزش مجموعه داران آثار فرهنگی
معاون میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری با اشاره به وجود300مجموعه دار آثار فرهنگی درایران و عضویت وشناسنامه دار شدن آنها در بانک های اطلاعاتی برضرورت آموزش حفاظت پیشگیرانه تاکید کرد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، محمد حسن طالبیان ، این مطلب را امروز "یکشنبه"در مراسم افتتاحیه نخستین کارگاه آموزشی بین المللی" محیط موزه و حفاظت پیشگیرانه – گامی به سوی موزه سبز " مطرح کرد .
او گفت : برگزاری کارگاه های آموزشی برای سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و معاونت میراث فرهنگی امری مهم تلقی می شود زیرا که موضوع آموزش در سطوح مختلف جزو اهداف و وظایفی است که باید برای بهتر نگهداری کردن از آثار تاریخی ملموس و غیر ملموس مورد توجه قرار گیرد .
او تأکیدکرد:البته کارگاه های آموزشی منطقه ای مهمتر است زیرا تبادل تجربیات با کشورهای منطقه بهره بیشتری به همراه دارد که بااستفاده از ارزش های کشورهای دیگر نتیجه بهتری خواهیم یافت  .
طالبیان با اشاره به سابقه برگزاری آموزش های منطقه ای در چغازنبیل ، تخت جمشید ، بم و  پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  تصریح کرد : برگزاری این کارگاه پس از سالها وقفه می تواند زمینه ساز فعالیت های دیگر باشد .
او با اشاره به وجود 530موزه در کشور از جمله  250 موزه خصوصی و وابسته به نهاد های مختلف  افزود :300مجموعه دار آثار فرهنگی تاریخی در ایران داریم که به سرعت در حال عضویت در بانک ها ی اطلاعی و شناسنامه دار شدن هستند که این امر نیاز به آموزش حفاظت پیشگیرانه را دوچندان می کند .
                                                                     حفاظت پیشگیرانه مهمترین راه نگهداری آثار فرهنگی
به گفته طالبیان ،با توجه به سرعت رو به افزایشی که در مورد فرسایش و محو میراث فرهنگی چه ملموس و چه ناملموس مشاهده می شود اتخاذ شیوه های درست حفاظت پیشگیرانه مهمترین راه برای نگهداری دراز مدت از آثار فرهنگی است .
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گفت : اتخاذ چنین شیوه ای ما را به فرهنگ پایداری در موزه ها نزدیک می کند موضوعی که موزه های سبز به دنبال آن هستند .
وی افزود : حفاظت پیشگیرانه شامل تمام ملاحظات مربوط به نگهداری و حفاظت از یک اثر تاریخی بدون مداخله در شکل و ساختار فیزیکی اثر است تا با احترام به اصالت آن ، امکان درک درست را از یک اثر به مخاطب بدهد .
او با اشاره به نقش آموزش در سطوح مختلف و فرهنگ سازی در این حوزه گفت :حضور نماینده های موزه های مهم کشور از استان های سیستان و بلوچستان ، یزد ، اصفهان ، تهران و ... در این کارگاه می تواند به ارتقای سطح همکاران نیز کمک کند .
طالبیان ،  با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ای میان  سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور با عراق در زمینه نگهداری از آثار موزه ای این کشور تصریح کرد :برگزاری این قبیل کارگاه ها می تواند در ارتباطات منطقه ای در این حوزه موثر باشد .
طالبیان افزود :باید تلاش کنیم ایران به مرکزی برای آموزش در منطقه تبدیل شود . 
                                                                                              ارتقای همکاری با کشورهای عضو اکو

کامران احمدی رییس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی دیگر سخنران این مراسم موزه سبز را نهادی دانست که به ابتکار منیژه هادیان چند سالی است در ایران پا گرفته و اظهار داشت : حفظ آثار موزه ای و نگهداری از آنها در شرایط بهینه با استفاده از روش هایی بر پایه علوم و فناوری جدید و متناسب با شرایط محیطی هر اقلیم از اهم فعالیت های آن به شمار می رود .
او افزود : در سرزمین هایی که بستر گاه تمدن های باستانی به شمار می روند اهمیت حفظ آثار تاریخی -فرهنگی صد چندان می شود و این مهم انجام پذیر نیست مگر با همبستگی و تلاش گروهی همه کشورها .
احمدی ابراز امیدواری کرد این نشست باعث همکاری هر چه بیشتر کشورهای دوست وهمسایه عضو اکو در زمینه حفاظت از آثار فرهنگی تاریخی شود .
وی افزود :پژوهشکده حفاظت و مرمت با داشتن کادری مجرب وبا کارگاه های مرمتی فلز ، بافته ، نقاشی، کاغذ ، سفال ، شیشه ، چوب ، عاج ، استخوان ،  مستند نگاری و آزمایشگاه های سالیابی ، xrd، xrf،ftir،پترو گرافی ، الکترو شیمی ، میکروبیولوژی ، رادیو گرافی ، میکروسکوپی ، مواد و مصالح و ... آمادگی خود را برای همکاری و انجام طرح های پژوهشی اعلام می کند  .
                                                                        میراث فرهنگی هویت هر قوم و ملتی است
محمد مهدی مظاهری رییس موسسه فرهنگی اکو نیز در پیامی به کارگاه آموزشی بین المللی "شرایط محیطی و روش های حفاظت پیشگیرانه مجموعه های موزه ای " گفت :در زمانه ای که با جهانی شدن و یکسان سازی فرهنگی مواجه ایم ، شناسایی ویژگی ها و شاخص فرهنگی ملت ها امری حیاتی به نظر می رسد .
او افزود :در این راستا و در چند دهه اخیر ، میراث فرهنگی ملل اهمیت ویژه ای یافته زیرا که این ها سرمایه های جاودان و یادگار نیاکان ما است که بیانگر تاریخ ، فرهنگی و تمدن اصیل هر ملتی است .
وی اظها رداشت :میراث فرهنگی هویت هر قوم و ملتی است و نیاز به حفظ و صیانتی شایسته دارد و به دلیل احساس این نیاز در ذات بشر امروزی ، موزه ها به مثابه مکانی امن و مطمئن برای تأمین این نیاز بنا نهاده شدند .
مظاهری گفت :منطقه تمدنی اکو دارای بیشترین اشتراکات در حوزه میراث فرهنگی است و موسسه فرهنگی اکو با وجود این ظرفیت های بزرگ در منطقه خود را مسئول می داند و می کوشد با تنظیم فعالیت های خود خدمات حائز اهمیتی در قبال تاریخ و فرهنگ منطقه اکو ارایه کند .
                                                                    حفاظت پیشگیرانه موضوع اصلی اموال فرهنگی
استفانو دی کارو دبیر کل ایکروم  نیز در پیامی به کارگاه آموزشی بین المللی "شرایط محیطی و روش های حفاظت پیشگیرانه مجموعه های موزه ای " گفت :حفاظت پیشگیرانه به یک موضوع اصلی در تمام زمینه های اموال فرهنگی تبدیل شده است .
او افزود :در این ارتباط استفاده از تخصص های مرتبط با موزه با روش های معتبر برای شناسایی تمام خطرات احتمالی ، برای تعیین اولویت ها و طراحی برنامه های حفاظت پیشگیرانه موثر و الزامی است .
وی اظها رداشت : مرکز بین المللی ایکروم افتخار پیوستن به پروژه پژوهشی و آموزشی موزه سبز ، ابتکار پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی با همکاری ایکوم ایران و همچنین مشارک در برگزاری اولین کارگاه بین المللی در این زمینه را دارد .
دبیر کل ایکروم  گفت :معتقدیم ترغیب به همکاری و به اشتراک گذاشتن دانش ، تخصص و راهبردها در زمینه حفاظت پیشگیرانه در میان موزه های کشور های عضو اکو برای ایجاد یک شبکه حرفه ای جامد و محکم کمک زیادی خواهد کرد .
گفتنی است کارگاه آموزشی بین المللی با عنوان "آشنایی با شرایط محیطی و حفاظت های پیشگیرانه مجموعه های موزه ای " به همت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی-تاریخی  با همکاری معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری ، سازمان میراث فرهنگی انگلیس ، موسسه ایکروم بین الملل ، موسسه فرهنگی اکو، کمیته  ملی موزه های ایران ، برای کشورهای عضو اکو شامل ازبکستان ، افغانستان ، ایران ، پاکستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان ، ترکیه ، جمهوری آذربایجان ، قزاقستان و قرقیزستان به مدت 5روزبرگزار می شود .
طرح موزه سبز طرحی پژوهشی و آموزشی در زمینه ارزیابی شرایط محیطی موزه های کشور، تهیه نقشه خطرات تهدید کننده آنها و نهایتا ارایه راهکارهای حفاظت پیشگیرانه است که با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و کمیته ی ملی موزه های ایران در حال اجراست.
این طرح به منظور بهبود و استاندارد کردن شرایط حفاظت و نگهداری آثار در موزه ها است و در همین ارتباط برنامه های آموزشی نیز برای متخصصان مرتبط از جمله موزه داران، امنای اموال و کارشناسان حفاظت و مرمت درموزه ها پیش بینی شده است.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما