1395/12/28 شنبه
شناسایی 174محوطه باستانی و اماکن تاریخی در اراک
بررسی باستان شناسی دشت اراک به شناسایی 174 محوطه باستانی و اماکن تاریخی شامل تپه های باستانی، نگاره های صخره ای و ابنیه تاریخی از دوران مس سنگی تا دوران قاجار منجر شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، جواد علایی مقدم سرپرست هیأت بررسی باستان شناختی دشت اراک (جنوب دشت فراهان) و حوزه آبریز دریاچه میقان امروز " شنبه " با اعلام این خبر گفت :این طرح با هدف شناسایی آثار تاریخی و بازنگری مطالعات باستان شناسی این منطقه در حال انجام است .
او افزود : در این بررسی تا کنون 50 درصد منطقه که وسعت بیش از پنج هزار کیلومتر مربع را شامل می شود مورد پیمایش قرار گرفته است.

این باستان شناس، با بیان اینکه 174 محوطه باستانی و اماکن تاریخی تا کنون دراین منطقه  شناسایی شده است تصریح کرد که برخی از این آثار در نوع خود از مهمترین و شاخص ترین آثار استان مرکزی محسوب میشوند.
سرپرست هیأت باستان شناسی اظهار داشت : این آثار شامل تپه های باستانی، نگاره های صخره ای و ابنیه تاریخی از جمله قلعه ها، برج ها، کوشک ها، آسیاب ها، کاروانسرا ها، کلیسا و ... هستند.
وی خاطر نشان ساخت که با توجه به مطالعات صورت گرفته این آثار  در محدوده زمانی از دوران مس سنگی تا دوران قاجار را در بر می گیرد.
علایی مقدم گفت : این بررسی  که همچنان در حال انجام است در بهار سال 1396 و تا بررسی کامل و جامع کل محدوده و همچنین بازنگری در گاهنگاری محوطه های باستانی منطقه ادامه دارد.

بررسی باستان شناختی دشت اراک (جنوب دشت فراهان) و حوزه آبریز دریاچه میقان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما