1398/8/29 چهارشنبهاستاد ایتالیایی‌الاصل دانشگاه گوتینکن آلمان:
شهر سوخته یکی از شکل دهنگان نظام های شهرنشینی در تاریخ بشر است
استاد ایتالیایی‌الاصل دانشگاه گوتینکن آلمان گفت: ارزش و جایگاه شهر سوخته از این جهت اهمیت دارد که این شهر یکی از شکل دهنگان نظام های شهرنشینی در تاریخ بشر است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه مراث فرهنگی و گردشگری ایران، انریکو اسکالونه  که در همایش «هنر و تمدن جنوب‌شرق ایران، با محوریت شهر سوخته» سخن می گفت تصریح کرد: ایران به‌مثابه وطن دوم و مادر دوم من، جایی است که در آن مجالی یافته ‌ام تا تحقیقات خود را توسعه دهم و پیش از هر موضوع دیگری باورهایم را درخصوص مفاهیم خوشبختی، دوستی، برادری و تعامل و همکاری با مردم، وسعت بخشم.
وی ادامه داد: همه این ویژگی ‌ها را در شهر سوخته می ‌توان یافت؛ امروز و اینک در پروژه‌ های محوطه‌ های حفاری و دیروز در دوره عصر برنز، در واقع اهمیت و ارزش شهر سوخته در هزاره سوم پیش از میلاد، در نقش آن به‌مثابه محل تلاقی فرهنگ ‌ها و تجارب به ‌دست ‌آمده در جنوب ایران و تمدن جیحون و دره سند، در قالب یک نظام تبادل فرهنگی است.
این استاد بین المللی اظهار کرد: نقطه تلاقی  که در آن، اختلافات و اشتراکات فرهنگی نقشی مهم در تحولات بنیادین تاریخی در فاصله زمانی اواخر هزاره چهارم تا اوایل هزاره دوم پیش از میلاد ایفا کردند.
وی درباره شهر سوخته گفت: این شهر به‌عنوان پایگاهی ثبت‌شده در یونسکو، به همراه دیگر محوطه‌های مهم عصر برنز نظیر جیرفت، تل مالیان و شوش، مهم ترین چالش باستان‌ شناسی ایران را فرا رویِ محققان تاریخ و باستان‌ شناسی می‌ نهد.
اسکالونه افزود: حفاظت ویژه و فوق‌العاده ‌ای که به دلیل ترکیب خاص و شوره زار بودن بیابان، از بقایای شهر سوخته صورت می-‌پذیرد باعث شده ما در ایتالیا از آن با عنوان "پومپئی شرق" یاد کنیم واز این منظر، همه محققانِ شهر سوخته به دلیل ارزش و جایگاهش در تشکیل نظام‌های شهرنشینی در تاریخ بشر، آن را یکی از محوطه‌های باستا‌ن ‌شناسی جذاب و درخور توجه دانسته ‌اند.
وی بیان کرد: شهر سوخته به سبب موقعیت جغرافیایی، گستردگی و ابعاد وسیع و اهمیت تاریخی اش یکی از مهم ترین پایگاه های باستان شناسی در خاور دور و نزدیک است.
او افزود:این پایگاه الگوهای توسعه اقتصادی-اجتماعی بعصر برنز را به چالش بزرگی می کشاند وبه عبارت دقیق تر سیستان ایران به عنوان آزمایشگاهی تاریخی در نظر گرفته شده  که در آن شناسایی فرآیندهای مختلف توسعه شهری در مقابل نظام شهرنشینی متداول در بین النهرین جنوبی، سند و مصر امکان پذیر است.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما