1397/11/17 چهارشنبهدر نشست تخصصی «میراث یهودی –مسیحی در کیش مانوی» مطرح شد :
تأثیر بسزای مسیحیت در آیین مانی
عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم در نشستی تخصصی که به همت پژوهشکده زبان شناسی ، کتیبه ها و متون پژوهشگاه برگزار شد به بررسی موضوع میراث یهودی –مسیحی در کیش مانوی پرداخت .

.

به گزارش خبرنگار پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، محمد شکری فومشی عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم با بیان مختصری از کیش مانی به تبیین اصول این آیین پرداخت و با برشمردن عناصر یهودی موجود در کیش مانویت تصریح کرد :با وجود اینکه مانی با دین یهود و پیامبران آیین یهودی مخالف بود اما از متون یهودی مکشوف از کناره دریاچه بحر المیت بسیار بهره برده است  .
او در ادامه از  عناصر فرقه های گنوسی و تأثیر آنها در کیش مانویت سخن گفت و با تشریح دین مسیحیت و وجود عناصر این دین درمانویت با ذکر مصداقها و نمونه هایی از نام ایزدان مانوی که مشخصا از آیین مسیحی برگرفته شده اند به تأثیر قابل توجه مسیحیت بر مانویت اشاره کرد .
وی در بخش پایانی سخنانش به مهر معروف مانی که در کتابخانه ملی فرانسه در پاریس نگهداری می شود اشاره و خاطرنشان کرد که در مهر «شخص مانی» نیز وی فرستاده عیسی مسیح دانسته شده که این امر خود نشان دهنده تأثیر بسزای مسیحیت در آیین مانی دارد.
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما