1396/9/13 دوشنبه
نخستین کاوش در محوطه دارای قدیمی ترین فرهنگ یکجانشینی در زاگرس
نخستین کاوش های باستان شناسی تپه بی بی زلیخایی که احتمالاً دارای قدیمی-ترین فرهنگ یکجانشینی این بخش از زاگرس است آغاز شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، احمد آزادی امروز «یکشنبه»با اعلام این خبر گفت : کاوش باستان شناسیِ تپه  بی بی زلیخایی مرتبط با دیگر فعالیت های انجام شده   دوره   نوسنگی در ایران به ویژه در منطقه  جنوب غرب ایران است.
او هدف اصلی کاوش در تپه  بی بی زلیخایی را  پی بردن به جوانب گوناگون زندگی در این محوطه اعلام کرد .
وی گفت : در این رابطه، به دست آوردن بقایای گیاهی و جانوری برای بازسازی معیشت اقتصادی مردمان دوره  نوسنگی ، به دست آوردن نمونه هایی برای تاریخ گذاری مطلق برای تعیین قدمت محوطه و ارتباط آن با جوامع نوسنگی مناطق دیگر مانند فارس، خوزستان و زاگرس مرکزی از دیگر اهداف کاوش در این محوطه به شمار می آید.
به گفته این باستان شناس ، محوطه  بی بی زلیخایی مربوط به دوره  نوسنگی بوده است که با توجه به اهمیت دوره  نوسنگی در روند تحولات جوامع بشری ، از آن به عنوان انقلاب نوسنگی نیز یاد می شود.
این باستان شناس گفت : ضرورت انجام کاوش در محوطه   پیش گفته پی بردن به جنبه های گوناگون احتمالاً قدیمی-ترین فرهنگ یکجانشینی این بخش از زاگرس است.
آزادی افزود : با کاوش این محوطه همچنین می توان پی برد که سرنوشت تحولی این بخش از زاگرس چقدر مرتبط با بخش های دیگر آن است.
وی اظهار داشت : تپه بی بی زلیخایی با ارتفاع 674 متری از سطح آب های آزاد، در بخش های تقریباً جنوب غربی منطقه  کُهگیلویه قرار گرفته است.
او گفت : این تپه در چشم اندازی کوهستانی شبیه به یک دره  باز قرار گرفته و به فاصله  کمی از آن، تپه ماهورها و برونزدهای سنگی که ارتفاعات این منطقه را شامل می شود، قابل مشاهده است.
به گفته آزادی ، افزون  بر چشمه   دوراهی و رودخانه توف خیمه که در فاصله نزدیکی از محوطه قرار دارند، رودخانه  مارون نیز در فاصله  تقریباً 2 کیلومتری شمال آن جاری است.
فصل اول  کاوش های باستان شناسی  تپه  بی بی زلیخایی کهگیلویه با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما