1396/5/17 سه شنبه
کتاب «مطالعه ای در حفاظت معماری جمعه مسجد اردبیل» منتشر شد
کتاب «مطالعه ای در حفاظت معماری جمعه مسجد اردبیل» یک از آثار برجسته معماری دوره سلجوقی و ایلخانی در ایران به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به چاپ رسید .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا انیسی نویسنده کتاب در مقدمه آن آورده است حفاظت از میراث معماری اقدامی دشوار و پیچیده است که تحقق آن نیازمند عوامل مختلفی از جمله انجام مطالعه ای دقیق و همه جانبه در این زمینه است .
او می افزاید یکی از شیوه های دستیابی به این هدف ارایه تجربیات گوناگون در این زمینه است تا بتواند بستر لازم را برای تجربه اندوزی و بحث و تبادل نظر در این مورد فراهم کند .
کتاب حاضر تلاشی در بیان یکی از این مطالعات است که به "طرح حفاظت و مرمت جمعه مسجد اردبیل "اختصاص دارد ، این مطالعه در قالب طرحی پژوهشی با همین عنوان توسط نگارنده و گروهی از کارشناسان ، به سفارش معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، در اسفند ماه 1389آغاز و پس از 12ماه در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به اتمام رسید .
انیسی در ادامه هدف اصلی این مطالعه را تهیه طرحی کاربردی به منظور حفاظت و احیاءارزش های این مسجد تاریخی با در نظر گرفتن محدودیت ها و امکانات موجود اعلام  کرد .
شناخت شهر اردبیل ، بررسی معاری بنا ، بررسی سازه و استحکام بخشی بنا ، بررسی تزئینات بنا ، بررسی مواد و مصالح ، طرح پیشنهادی حفاظت و مرمت و طرح پیشنهادی برای پوشش گنبد خانه سرفصل های کتاب «مطالعه ای در حفاظت معماری جمعه مسجد اردبیل» را شامل می شوند .
در پیشگفتار این کتاب به قلم محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آمده است :شهر اردبیل از جمله شهرهای تاریخی است که آثار شاخصی از میراث معماری ایران را از جمله جمعه مسجد در خود جای داده است .این بنای مهم علاوه بر برخورداری از ارزش های ماندرگار و خصوصیات مثال زدنی اش سند هویت شهر اردبیل است . جمعه مسجد اردبیل متأسفانه به دلایل گوناگون ، ناملایمات فراوانی در طول تاریخ به خود دیده و دچار آسیب های کالبدی فراوانی شده است .
از این رو امروزه وظیفه ما است تا با عزم و اراده جدی به پاسداری از این میراث  گرانقدر معماری بپردازیم و جایگاه بلند مرتبه گذشته اش را به آن باز گردانیم .
این مطالعه می تواند مسیر پاسداری از این یادگار گرانقدر فرهنگی را به درستی ترسیم نماید و به عنوان الگویی برای انجام مطالعه مشابه در سایر بناهای تاریخی کشور نیز مورد استفاده متخصصین ، دانشجویان و علاقمندان قرار گیرد .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما