1397/12/27 دوشنبه
نشست «چهارشنبه سوری ؛ پرسش از ابعاد اجتماعی و فرهنگی » برگزار شد
پژوهشگران حوزه مردم شناسی و علوم انسانی در نشستی تخصصی که به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، مرکز اسناد فرهنگی آسیا و پژوهشکده مردم شناسی برگزار شد به بررسی آیین چهارشنبه سوری پرداختند.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران و مشاور سرپرست پژوهشگاه در این نشست با اشاره به پیشینه برگزاری جشن چهارشنبه سوری قبل و بعد از ورود اسلام به ایران گفت : مردم ایران در تمامی ادوار تاریخی این روز را با برگزاری آیین های متنوع در سراسر کشور جشن می گیرند.
وی با اشاره به برگزاری جشن سور و احترامی که زرتشتیان برای آتش قائل هستند و آن را آغاز گر جشن های نوروزی می دانند تصریح کرد :یکی ازرسم های جشن چهارشنبه سوری ایرانیان در زمان عشایری به بعد جمع شدن در کنار هم بوده است ؛ سفره سور نیز مانند تمامی سفره های ایران باستان شکرانه آنچیزی است که خداوند به بندگانش عطا کرده است .
او درادامه به سنت های رایج چهارشنبه سوری نظیر پختن آش ابو دردا ، مراسم قاشق زنی ، شال اندازی ، شکستن کوزه و ... اشاره کرد .
فرزانه گشتاسب مدیر گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی، پژوهشکده زبان‌شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دیگر سخنران این نشست با اشاره به تنوع جشن های چهارشنبه سوری در مناطق مختلف ایران تصریح کرد : این تنوع آیین ها معنی دار است زیرا در جزئیات اتفاق می افتدو در همه رسوم دیده نمی شود .
او اظهار داشت : به اعتقاد من به عنوان یک پژوهشگر، سابقه آیین چهارشنبه سوری به ایران باستان و جشن فروردین گان ، پنجه آخر سال و  گاهنبار باز می گردد.
وی با بیان اینکه این جشن ها هنوز در ایران زنده هستند و زرتشتیان ساکن کرمان ، یزد ، تهران و ... آنها را برگزار می کنند به بیان برخی از شباهت های فروردین گان و چهارشنبه سوری پرداخت و گفت : چهارشنبه سوری بازمانده و ردپای این جشن است .
محمد نجاری پژوهشگر، منتقد و مدرس نیز در ادامه با اشاره به آیین های چهاشنبه سوری در سراسر ایران گفت: آیین های چهارشنبه سوری یک عنصر تأثیر گذار مانند آتش را درخود دارد که از نگاه اسطوره شناسی نیازمند تحقیق و پژوهش است .
او در ادامه به تشریح تبار شناسی جشن چهارشنبه سوری ، سنتهای آیین چهارشنبه سوری و جهان معاصر و چهارشنبه سوری پرداخت .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما