1398/8/29 چهارشنبهدر نشست تخصصی همایش «هنر و تمدن جنوب‌شرق ایران، با محوریت شهر سوخته» عنوان شد
شهر سوخته ؛ از مهم ترین مراکز دوره شهر نشینی در شرق فلات ایران
مسئول کاوش در بخش مسکونی شهر سوخته ، این محوطه را یکی از مهم ترین مراکز دوره شهر نشینی در شرق فلات ایران و حوزه فرهنگی جنوب شرق اعلام کرد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در همایش «هنر و تمدن جنوب‌شرق ایران، با محوریت شهر سوخته» دو نشست تخصصی با حضور پژوهشگران و صاحب نظران حوزه باستان شناسی سیستان و بلوچستان برگزار شد.
در نشست اول که با حضور حسین مرادی، انریکو اسکالونه، بهمن نامور مطلق، سیلویافستوچا و حبیب درخشانی و به مدیریت سید منصور سید ساجدی برگزار شد آخرین دست آوردهای این محققان در حوزه معماری و شهرنشینی در شهر سوخته، معنای تاریخی شهر سوخته در دوران مفرغ، نشانه شناسی حرکت در نقوش شهر سوخته، ظروف مرمری و درآمدی بر ماهیت و حقیقت نمونه های هنری بازیافته شهر سوخته نقد و بررسی شد.
حسین مرادی دکترای باستان شناسی و مسئول کاوش در بخش مسکونی شهر سوخته در این نشست گفت: شهر سوخته یکی از مهم ترین مراکز دوره شهر نشینی در شرق فلات ایران و حوزه فرهنگی جنوب شرق است.
به گفته او ، این محوطه در هزاره سوم پیش از میلاد یکی از اصلی ترین کانون های کشاورزی و مبادلاتی در نیمه شرقی فلات ایران بوده که مساخت شهری خود را به بیش از هشتاد هکتار گسترش داده، در حالی که کل این محوطه باستانی بیش از  هکتار بوده است.
وی ادامه داد: در این زمان در شهر سوخته شاهد تخصص فضایی مکانی، هم در ساختار معماری و هم در بافت شهری هستیم مطالعات نشان می دهد که این شهر به صورت کلی از سه بافت اصلی مسکونی، گورستان و صنعتی تشکیل شده است.
مرادی تصریح کرد: آثار معماری بخش مسکونی نشان دهنده نظم و ترتیب در تقسیم بندی واحدهای مسکونی است و پلان بناهای مسکونی از یک نقشه استاندارد پیروی می کند و جهت دیوارهای اصلی شمالی جنوبی بوده و ب ا اندکی انحراف به سمت غرب این جهت گیری در بیشتر بناها حفظ شده است.
حبیب درخشان نقاش و پژوهشگر در این نشست گفت: بنده تلاش کرده ام در سه مهم (سپهر و افق تفکر، رویکرد و روش کار) در پژوهشهای خود اشاره کنم.
ا وبا بیان اینکه  تجربه و آزمون های گوناگونی در بازخوانی نگاره ها و نقاشی های دیگر محوطه های ایران  مانند جیرفت، سیلک و دیگر تمدن های نجد ایران داشته ام تصریح کرد :کار بررسی و تامل در نمونه های هنری شهر سوخته از حیث کم شمار بودن و در مقیاس با دیگر کارهای هنری به دست آمده از دیگر مکان های نجد ایران که دارای تنوع و گوناگونی شیوه های هنری هستند بسیار دشوار است.
                                                                                   شهر سوخته منحصر به فرد ترین فرصت های موجود در زمنیه مطالعات آسیب شناسی ایران را دارد 
نشست تخصصی دوم نیز  با حضور پیر فرانچسکو فابری، سرنا سینا، جورجا وینچنتی، غلامرضا مولوی، کلاودیا مینیتی، جیرولامو فیورنتینو، ایگناتسیو مینروینی، رسول موسوی حاجی با دبیری روح الله شیرازی به موضوعات مطالعات انسان شناسی در شهر سوخته، بهداشت در جامعه شهر سوخته، باستان شناسی زیستی، تلاش هنرمندانه معماران و شهرسازان سیستان در طراحی و ساخت شهر تاریخی زاهدان کهنه  و بررسی باستان شناسی در جنوب مکران و سواحل آن پرداخت.
در این نشست غلامرضا مولوی دانشیار دانشکده علوم پزشکی شهر سوخته را یکی از غنی ترین و شاید منحصر به فرد ترین فرصت های موجود در ایران در زمنیه مطالعات آسیب شناسی دانست و گفت: در مقایسه با نتایج مطالعات پالئوپارازیتولوژی در تعدای از محوطه های باستانی ایران شیوع ظاهری بیماری های انگلی در شهر سوخته بسیار  پایین بوده است.
وی ادامه داد: توجه به یک آلودگی انسانی در میان تنها  مورد به دست آمده در یک محوطه دیگر باستانی با  نمونه انسانی شهر سوخته که فقط یک آلودگی انگلی را نشان می هد موضوع بسیار  قابل بحثی است.
همچنین رسول موسوی حاجی استاد باستان شناسی دانشگاه مازندران گفت: نتایج مطالعذت میدانی در زاهدان  تا کهنه که در طول سال های  1381-1386 خورشیدی انجام شده آشکارا ثابت می کند که طراحان، شهرسازان و معماران شهر تاریخی زاهدان کهنه قبل از آنکه اقدام به ساهت شهر و بناهای موجود در آن کنند با انجام مطالعات کارشناسانه و علمی ، نخست بر حغرافیای طبیعی منطقه تسلط یافته و سپس با در نظر گرفتن تمامی جوانب اقدام به ساخت شهر کردند.
پیر فرانچسکوفاربی و تیم ایشان نیز در این نشست مطالعات انسان شناختی خود را در شهر سوخته به حضار ارائه دادند که از میان صحبت های آن ها می توان گفت که تیم انسان شناختی جنسیت، سن، قد، ساییدگی دندان را مشخص و آن ها را برآورد کرده اند و شاخص های اترس استئولوژی را در یکم نمونه اسکلت به ثبت رسانده اند که این تحقیقات نشان داد که شاخص مذکور در زنان بیشتر از مردان یافت شده و شویع بیماری آرتوروز به طور معنا داری در زنان بیشتر مردان بوده است.
علاوه بر این سیلویا فستوچا در نشست اول به بررسی مقدماتی ظروف مرمری کارگاه 33 شهر سوخته پرداخت و گفت طی کاوش های انجام شده در این کارگاه قطعات بسیاری از ظروف مرمری به دست آمده و مطالعات اولیه بر روی این ظروف جهت تحلیل سنگ ها برای بررسی وضع ظاهری و ساهتار و بافت سنگ ها آغاز شده است.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما