1396/10/20 چهارشنبهدر نشست تخصصی پژوهشکده ابنیه و بافت های فرهنگی –تاریخی مطرح شد
کاربرد فناوری های نوین در مستند نگاری میراث فرهنگی
کاربرد اسکنر لیزری و پهباد در نقشه برداری از آثار تاریخی و فرهنگی در نشست تخصصی «فناوری های نوین در مستند نگاری و نقشه برداری »بررسی شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در این نشست که به همت پژوهشکده ابنیه و بافت های فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه برگزار شد مهدی برومند اسکنر لیزری را انقلابی جدید در نقشه برداری نوین دانست و گفت :با این دستگاه بی نیاز به توقف و استقرار ، با پیاده روی و بدون نیاز به GPS و دید به آسمان می توان نقشه برداری کرد .
او استفاده از اسکنر لیزری را اولین راه حل سریع نقشه برداری برای فضاهای بسته و سرپوشیده مانند داخل ساختمان ، تونل و معادن زیر زمین اعلام کرد و گفت :43هزار نقطه در ثانیه با دقت کمتر از 2سانتیمتر با این روش ثبت می شوند .
این کارشناس افزود :نقشه برداری معادن و احجام ، مدلسازی BIMازبیلت تأسیسات و ساختمان ، تکمیلی زمین نقشه برداری هوایی ، میراث فرهنگی ، صنعتی ، شهری ، مستند نگاری بیمه و تصادفات ، گازرسانی ، برق ، آب ، راهسازی ، راه آهن ، جنگل و ... از کاربرد های این دستگاه هستند .
او در ادامه با اشاره به مزیت های استفاده از پهباد نقشه برداری گفت :با این روش صرفه جویی در زمان و هزینه با حذف عملیات نقشه برداری زمینی میسر می شود .
وی بی نیازی از تجربه و مهارت خلبانی با هدایت خودکار ، بدون پرتابگر با پرتاب دستی ، حدود یک ساعت مداومت پرواز با یک باطری و دقت 3سانتیمتر مسطحاتی و 5سانتیمتر ارتفاعی بدون نقطه کنترل ، قابلیت نصب سنجیده چند طیفی سکویا برای سنجش از دور گیاهی و ... را از ویژگی های این دستگاه اعلام کرد .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما