1395/10/22 چهارشنبهیک باستان شناس:
فعالیت های پژوهشی در حوضه شرقی رود اترک جوابگوی نیاز علمی منطقه نیست
رئیس هیات بررسی و تحلیل باستان شناختی محوطه های دوره اشکانی در حوضه شرقی رود اترک گفت: باتوجه به وسعت و پراکنش آثار در منطقه شرقی رود اترک، فعالیت های پژوهشی انجام شده در این منطقه مقبول و جوابگوی نیازهای علمی منطقه نبوده و نیست.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، آزیتا میرزایی با اعلام این مطلب تصریح کرد: بنابراین لقب منطقۀ سفید باستان شناسی ایران به این منطقه بی دلیل نیست.
این باستان شناس گفت: منطقه شمال شرق ایران پیوسته دروازۀ ورودی اقوام مختلف در دوران های پیش از تاریخ تا اسلامی بوده است؛ اما پژوهش های ناچیز، پراکنده و موردی باعث شده گاه نگاری دقیق منطقه هنوز مدون نشده باشد.
او با اشاره به فراهم شدن فرصت بررسی و شناسایی باستان شناسی منطقه در پاییز امسال، افزود: گرچه به دلیل وسعت منطقه، کثرت آثار و محدودیت منابع مالی تنها 80درصد کار انجام و مابقی آن به فصل بعدی موکول شد اما دستاورد این پژوهش در شناسایی آثار بسیار ارزشمند بود.

                                                                                                          "پل میان آسیای میانه ، البرز شرقی و فلات مرکزی"
به گفته آزیتا میرزایی، شهرستان قوچان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود پلی میان آسیای میانه، البرز شرقی و فلات مرکزی ایران است و به همین دلیل مطالعه آن یکی از اهداف پژوهشکدۀ باستان شناسی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری است.
رئیس هیات بررسی و تحلیل باستان شناختی محوطه های دوره اشکانی در حوضه شرقی رود اترک خاطر نشان کرد: این آثار از لحاظ گاه نگاری بازۀ زمانی بین مس و سنگ تا روزگار معاصر را در بر می گیرند و به طور حتم ارائه اطلاعات علمی و دقیق این آثار، نیازمند پژوهش های جامعی است که نتایج آن به زودی ارائه خواهد شد.
گفتنی است این منطقه دارای 93 تپه، 11 محوطه، 3 معماری صخره ای و دستکند، 12 برج دیده بانی و قلعه، 6 کاروانسرا شامل دو کاروانسرای شهری و چهار کاروانسرای بین راهی، 19 حمام خزینه ای، 2 یخچال، یک آب انبار، یک خانه اربابی روستایی، یک سردر امامزاده و 15 قبرستان است.
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مجوز بررسی و تحلیل باستان شناختی محوطه های اشکانی در حوزه شرقی رود اترک را صادر کرده است.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما