1399/12/29 جمعهدر قالب کارگاه آموزشی توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد
آشنایی با افسانه ها و عروسک های بومی
دفتر کودک و نوجوان مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به دعوت موسسه سیوان شهر ماندگار و به میزبانی سرای محله امام زاده عبدالله تهران کارگاه آموزشی در سه جلسه با موضع آشنایی بانوان با افسانه های ایرانی و عروسک های بومی در زمستان سال 1399 برگزار کرد.

.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مدرس این دوره لیلا کفاش زاده ، مسئول کارگروه کودک و عضو شورای کتاب کودک در این کارگاه ایران را جزو کشورهای کهن و تمدن های دیرینه دانست که افسانه های بیشماری در پهنه تنوع فرهنگی خود دارد و تصریح کرد: این افسانه ها به صورت میراث شفاهی از نسل های پیشین و بنا بر احساسات و روابط متقابل انسان ها و طبیعت و هر آنچه پیرامون زندگی او نقش داشته ، ساخته و پرداخته شده است.
او با بیان اینکه خواندن و بررسی افسانه های قدیمی مارا به باور ها و خرده فرهنگ های رایج در سراسر ایران راهنمایی و هدایت می کند افزود:از سویی ساخت عروسک توسط زنان ومادران در فرهنگ قومی این کشور از دیر باز رایج بوده و قبل از صنعتی شدن تولید عروسک و اسباب بازی، به صورت دست ساز برای کودکان ساخته می شد.
به گفته کفاش زاده، این کار خود یک شاخه زیبایی شناسانه دارد که با بها دادن به این دانش بومی که به صورت سینه به سینه توسط دختران و زنان این سرزمین و در حافظه تاریخی آنان ثبت شده و به ما به  ارث رسیده است، باعث زنده نگهداشتن آن می شویم.
این کارشناس حوزه کودک و نوجوان در ادامه چند عنوان از شناخته شده ترین شخصیت های داستان های ایرانی مانند شاهماران، دختر دال، ماه پیشونی و سنگ صبور را معرفی و به بیان روایت هایی از آنان پرداخت.
او نمونه هایی از عروسک های بومی که احیا و باز آفرینی شده اند را از نواحی مختلف ایران به شرکت کنندگان معرفی کردو هدف از این کار را بیدار کردن هنر پنهان شده در حافظه زنان  ومادران عنوان کرد وگفت: با ایجاد انگیزه و روایت داستان می توانیم این افراد  را تشویق به ساخت عروسک دست ساز به شیوه های بومی کنیم.
مدرس کارگاه در ادامهفنون قصه گویی و روش های بلند خوانی را به شرکت کنندگان آموزش داد و ابراز امیدواری کرد با تکرار این فرصت ها آنچه فرهنگی اصیل ایرانی در سینه و حافظه تاریخی ما به جا گذاشته است بیدار و به نسل های بعدی منتقل شود.
در جلسه پایانی این کارگاه مقرر شد تا یک نمونه قصه گویی توسط مادر بزرگ هایی که با نوه خود به کار گاه آمدند انجام شود. همچنین  نمایشگاهی از عروسک های ساخته شده توسط مادران و فرزندان به نمایش در آمد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما