1397/6/20 سه شنبهمدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس :
آتش سوزی موزه ملی برزیل یک زنگ هشدار بود
آتش سوزی موزه ملی برزیل برای همه ما زنگ هشداری بود که اگر آمادگی و تجهیزات لازم را در موزه ها نداشته باشیم، ما هم در معرض خطر قرار داریم.

.

به گزارش خبرنگارپژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علی اصغر جعفری، مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس این مطلب را امروز سه شنبه در افتتاحیه دوره آموزشی مدیریت بحران در موزه ها که در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، مطرح کرد.
او با اشاره به این که حوادث با انسان آمیخته است، گفت: باید به گونه ای عمل شود که حوادث تبدیل به فرصت شده یا خسارات حاصل از بحران ها (حوادث طبیعی) را به حداقل برسانیم.
او با تاکید بر مدیریت و کنترل حوادث طبیعی گفت: باید از قبل به استقبال احتمالی این حوادث برویم تا خسارت ها را به حداقل برسانیم.
وی با تاکید بر لزوم آموزش و آمادگی و توجیه مسولان، کارشناسان و متولیان و عوامل موثر در موزه ها گفت: هر چقدر بتوان آموزش داد، در واقع به نوعی ثروت اندوزی و سرمایه گذاری کرده ایم.  
جعفری گفت: در بحث مدیریت بحران در موزه ها به سه نکته مهم «آمادگی و پیشگیری از وقوع بحران»، «تمهیداتی برای دوران بحران» و «پیش بینی هایی برای بعد از بحران و بازگشت به شرایط قبلی» توجه می شود.
او با اشاره به تعاریف مختلف از بحران گفت: بحران حوادث غیرمترقبه ای است که شرایط را از تعادل خارج کرده و بازگشت به تعادل با سختی و مشقت همراه است.
وی در ادامه ایران را کشوری با شرایط ویژه معرفی کرد و گفت: از 43 بحران، تقریبا 33 بحران در ایران تجربه شده و می شود و زلزله و سیل و غیره نشان می دهد، ایران کشور حادثه خیزی است که باید برای پاسداری از ثروت هایش تمهیدات درستی اندیشید چرا که  موزه ها میراث دار بزرگ تمدنی کشور هستند. 
جعفری موزه ها را آینه تجلی تمدن و داشته های یک ملت دانست و بر لزوم آموزش کارشناس های مربوطه تاکید کرد تا فعالان این حوزه در مواقع اضطرار دچار واماندگی نشده و بدانند در لحظه باید چه کاری انجام دهند.
او در ادامه به آتش سوزی موزه ملی برزیل اشاره کرد و گفت: این آتش سوزی برای همه ما زنگ هشداری بود که اگر آمادگی و تجهیزات لازم فراهم نشود ممکن است ما هم در معرض تهدید و وقوع چنین حوادثی باشیم.

                                                                                                وجود 105 موزه در تهران
در ادامه حسن خلیل آبادی، رییس کمیته میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران گفت: من با میراث زیسته ام و شاید در ناخودآگاه آرزو داشتم روزی بتوانم در این حوزه تاریخی و تمدنی قدمی بردارم که این امر جز به مدد و راهنمایی شما امکان ندارد.
او با اشاره به وجود 105 موزه مختلف در تهران گفت: آنچه در این حوزه به پارلمان شهری مربوط است شامل همکاری و تعامل با اداره های مربوطه و سازمان های مردم نهادی است که علاقه دارند این آثار حفظ شده و موزه ها توسعه پیدا کند.
وی به توجه شورای شهر در برنامه هایش به موزه ها اشاره کرد و افزود: موزه ها هم از جانب مردم و هم از جانب مدیران مورد بی توجهی قرار گرفته اند و به همین دلیل تعداد بازدیدکننده ها و شرایطی که برای بازدیدکننده ها وجود دارد شایسته کشور و تمدن ایران نیست.
خلیل آبادی اظهار داشت: ساختمان های موزه ها در اغلب موارد قدمت زیادی دارند و به استحکام بنا و نگهداری انها کمتر توجه شده و گاه شاهد هستیم وسایل موجود در موزه ها هم دچار آسیب شده اند که این امر زیبنده ملت بافرهنگ ایران نیست.
وی عدم آمادگی را یکی از مشکلات موجود در مدیریت بحران دانست و گفت: حتی در شهر تهران هم برای یک بارندگی عادی آماده نیستیم و دچار مشکلاتی از جمله ترافیک و آب گرفتگی می شویم.
او با اشاره به وجود برخی از موزه ها در مناطق ناپایدار شهری، بر لزوم برنامه ریزی برای پایدار کردن این ساختمان ها و ابنیه تاکید کرد.

                                                                                        لزوم پیشگیری و کاهش خسارت ها در بحران
کارلوس سورانو، نماینده ایکوم جهانی سخنران دیگر این مراسم با اشاره به اتفاق دردناک آتش موزه برزیل و از بین رفتن میلیون ها شی و تحقیق گفت: در این حادثه خاطرات و میراث فرهنگی بسیاری از مردمان برزیل از بین رفت و خسارت دید و همین امر اهمیت این نشست را بیش از پیش نشان می دهد.
وی افزود: نه تنها ما باید خود را برای مواجهه با چنین بحران هایی آماده کنیم بلکه باید از وقوع آنها پیشگیری کرده و اثرات این خسارت ها را کاهش دهیم.
او در ادامه پیشگیری و کاهش خسارت ها را از مهمترین واژه هایی دانست که باید در راه هدف حفاظت از میراث فرهنگی همیشه به خاطر داشته باشیم.
سورانو افزود: پیشگیری و کاهش خسارت ها به معنای شناسایی این خطرات و راهبردهایی برای کاهش آنها است.
او در ادامه ابراز امیدواری کرد که می توان خطرات را کاهش داد و میراث گذشته را برای آیندگان حفظ کرد.
او با اشاره به مشکلات موزه ها گفت: برخی از موزه ها با مشکلات مالی مواجه هستند و برخی به دلیل حوادثی از جمله زلزله و سیل دچار بحران می شوند و برخی از نابرابری و تبعیض رنج می برند.
او با اشاره به وجود «کمیته های مدیریت بحران ایکوم» گفت: در ایکوم کمیته های اخلاق نیز وجود دارد که هدف از این کمیته ها رعایت استانداردهای اصول اخلاقی مورد نیاز در موزه ها است.
او هدف از برگزاری این دوره آموزشی تحت عنوان مدیریت بحران در موزه ها را افزایش میزان آگاهی ها و حوزه دانش افرادی دانست که در حوزه حفاظت از میراث فرهنگی فعال هستند.

                                                                                           یونسکو و ایکوم برادرهای دوقلو هستند
در ادامه مراسم حجت الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: یونسکو و ایکوم تقریبا برادرهای دوقلو با 70 سال سن هستند که در این حوزه ماموریت ها و مسولیت های مشابهی دارند.
او با ابراز خرسندی از تصویب کنوانسیون حفظ میراث فرهنگی در زمان بحران و جنگ در دنیا گفت: حفظ آثار و آشنایی دیگران با این آثار به جامعه پرتنش امروز کمک می کند تا انسان ها بتوانند با صلح و گفتگو با هم و در کنار یکدیگر زندگی کنند.
وی علاوه بر حفظ فیزیکی بر لزوم کار روی ساختارهای ذهنی مردم تاکید کرد و گفت: بهترین راه برای حفظ میراث فرهنگی یک کشور این است که مردم آن سرزمین قدر میراث خود را دانسته و آن را بفهمند.
ایوبی افزود: اگر در ذهن مردم یک سرزمین این باور ایجاد شود که میراث فرهنگی، دارایی و ثروت آنها است حتما برای حفظ آن حتی در شرایط بحرانی تلاش خواهند کرد.
او برای ایجاد این باور بر لزوم آشنایی بچه ها با موزه ها تاکید کرد و گفت: در بسیاری از کشورها بخشی از درس های آنها بازدید از موزه ها است و حتی موزه ها برای بچه ها مجانی است و معلم ها هم به جای تکیه بر حفظیاتی که در آینده به درد بچه ها نخواهد خورد، دانش اموزان را به موزه ها می برند تا این کودکان در آینده به حافظان میراث فرهنگی کشور خود تبدیل شوند.
وی گفت: امیدوارم پیوند بین آموزش و موزه ها و میراث فرهنگی در ایران هم به وجود بیاید که تحقق این مهم نیاز به تحول در نظام آموزشی کشور دارد.

                                                                                         ایران در معرض کدام بحران ها است؟
سید احمد محیط طباطبایی، رییس ایکوم ایران در ادامه مراسم گفت: در سال 2016 میلادی در اجلاسی در شهر میلان رایزنی هایی با شورای بین المللی موزه ها برای برگزاری دوره های آموزشی توسط اساتید کمیته جهانی ایکوم در تهران انجام شد که در نهایت پس از تلاش های بسیار زیاد این دوره ملی در ایران برگزار شد.
او در ادامه ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد برگزاری دوره های منطقه ای و بین المللی با مرکزیت ایران در غرب آسیا باشیم.
وی در توضیح علت نامگذاری این دوره به نام «مدیریت بحران در موزه ها» گفت: سرزمین ما براساس ویژگی های طبیعی در نقطه ای بسیار خاص قرار دارد که شاهد رویدادهای مختلف و اتفاق هایی است که محدودیت زیادی را برای ادامه حیات موزه ها و زندگی به دنبال دارد، از سوی دیگر قرارگیری ایران در خاورمیانه که مرکزی از بحران های سیاسی و اجتماعی است موزه های این سرزمین را در معرض بحران های مختلفی قرار می دهد.
محیط طباطبایی در پایان با تاکید بر اهمیت مدیریت بحران در موزه ها گفت: موزه ها فضاهای حفظ میراث ایران و میراث بشری بوده و مهمترین جایی هستند که پایداری و گذشته را حفظ می کنند.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما