1396/5/17 سه شنبه
بررسی باستان شناسی مسیر خط انتقال آب خلیج فارس به سیرجان و رفسنجان آغاز شد
بررسی باستان شناسی با هدف شناسایی و نجات، آثار باستانی و تاریخی-فرهنگی قرار گرفته در محدوده طرح های عمرانی از شهرستان سیرجان و از مرز هرمزگان – کرمان آغاز شد.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محبوبه ناصری طهرانی،  سرپرست برنامه بررسی و شناسایی باستان شناسی مسیر خط انتقال آب خلیج فارس به شرکت صنعتی گل گهر سیرجان و سرچشمه رفسنجان امروز "سه شنبه" این خبر را اعلام کرد.
این باستان شناس گفت: در این بررسی همه آثار سطحی موجود در محور خط لوله انتقال آب خلیج فارس از محدوده شهر مرز استانی سیرجان با استان هرمزگان تا مرز استانی کرمان با استان یزد شناسایی و برای جلوگیری از تخریب آثار تاریخی – فرهنگی چاره اندیشی لازم صورت خواهد گرفت.
این باستان شناس اظهار داشت: از آنجایی که متاسفانه بخش قابل توجهی از مسیر مورد اشاره توسط مجری طرح اجرا شده است، آثار آسیب دیده احتمالی شناسایی خواهد شد.
او افزود: این بررسی به صورت پیمایشی و با احتساب یک کیلومتر از دو سمت مسیر خط انتقال صورت می گیرد.                                                           
                                                                         مسیر خط لوله انتقال آب خلیج فارس
  این باستان شناس عمران و توسعه در سطح کشور را امری اجتناب ناپذیر و بدیهی دانست و گفت: این در حالی است که در جریان توسعه و عمران در صورت بی توجهی به آثار تاریخی فرهنگی، این یادمان های ارزشمند از دست خواهد رفت . طهرانی افزود: حفاظت و حراست از آثاری که در قالب تپه، محوطه یا ابنیه تاریخی در مناطق مختلف این سرزمین قرار دارند و چاره اندیشی برای بقای آنها نیازمند شناسایی و آگاهی کامل از موقعیت و محدوده این آثار است تا  در مواجهه با طرح های عمرانی چاره اندیشی مثبتی برای حفاظت از آنها صورت گیرد.
به گفته وی،فاز نخست این طرح، خط انتقال آب به طول 292 کیلومتر از بندرعباس تا گل گهر سیرجان، فاز دوم از گل گهر تا مس سرچشمه رفسنجان به طول 136 کیلومتر و فاز سوم از مس سرچشمه تا معدن سنگ آهن چادرملوی یزد به طول 307 کیلومتر است( محدوده مورد بررسی این برنامه در حوزه استان کرمان است).
مجوز بررسی و شناسای باستان شناسی مسیر خط انتقال آب خلیج فارس به شرکت صنعتی گل گهر سیرجان و سرچشمه رفسنجان توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.


عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما