1398/11/21 دوشنبه
کتاب«آشنایی با محصولات عکاسی پایه شیشه ای تاریخی » منتشر شد
کتاب«آشنایی با محصولات عکاسی پایه شیشه ای تاریخی (آسیب شناسی و فناوری ساخت )» به قلم سحر نوحی و با همکاری زهرا اسدیان و ویراستاری علمی منیژه هادیان دهکردی توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.

.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کتاب «آشنایی با محصولات عکاسی پایه شیشه ای تاریخی (آسیب شناسی و فناوری ساخت )» در 4 بخش به گردآوری اطلاعات پایه و تکمیلی در خصوص انواع محصولات عکاسی پایه شیشه ای، با بررسی و ارایه نمونه هایی از آثار متعلق به آلبوم خانه کاخ گلستان و صرفا مطالعه مواد بکار رفته در عکس ها، انواع آسیب ها، روش های شناسایی و شرایط بهینه نگهداری آن ها پرداخته است.
در پیش گفتار این کتاب آمده است:با گذشت بیش از یک قرن و نیم از اختراع عکاسی همچنان عکس، یکی از اسناد مهم در زمینه بازیابی و دستیابی به تصویری از فرهنگ و تمدن گذشته است.محصولات این هنر، که در بستر نگاه عینی به جهان شکل گرفته است به دلیل همبستگی بی بدیلش به واقعیت، جز گویاترین و روشن ترین میراث فرهنگی هر کشور و قومی بشمار می رود.
در این کتاب در خصوص شروع هنر عکاسی و ورود آن به ایران چنین گفته شده است: هنر عکاسی که در اروپا پا به عرصه ظهور گذاشت، در اندک زمانی مرزهای جغرافیایی را درنوردید و به اقصی نقاط جهان از جمله ایران راه یافت. این فن و هنر یکی از نشانه های دوران تجدد بود که در دوره قاجار، با اختلاف تاریخی ناچیزی از اروپا، در ایران ظهور و در معرفی این دوره نقش بسیار مهمی ایفا کرد. عکاسی در ایران از دهه 1250 هجری قمری آغاز شدو این هنر در دوران ناصری به اوج شکوفایی خود رسید.
موضوع مورد بحث این کتاب بیشتر شناخت مواد بکار رفته، تکنیک ساخت، آسیب شناسی و فن شناسی این دسته از آثار است ونویسنده در آن سعی کرده تا با تکیه بر تخصص خود به بررسی علمی این محصولات هنری بپردازد.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما