1396/8/23 سه شنبه
تعیین عرصه قلعه مرتبط با اقتصاد خرما در دوران ساسانی
پس از کاوش های باستان شناسی در تل قلعه سیف آباد و ثابت شدن ارتباط آن با مدیریت اقتصادی محصول خرما در دوره ساسانی ، تعیین عرصه و پیشنهاد حریم این محوطه با هدف حفظ آثار به جا مانده در دستور کار قرار گرفت .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، رضا نوروزی سرپرست هیأت کاوش امروز «سه شنبه » با اعلام این خبر ، تکمیل اطلاعات حاصل شده از فصل اول، شناخت جایگاه منطقه‌ای این مکان در مدیریت اقتصادی محصولات کشاورزی خاص در زمان ساسانی  ، نجات بخشی آثار بجای مانده و تعیین عرصه و حریم این اثر و آثار دیگر شناسایی شده مرتبط با اثر یاد شده را اهداف اصلی این طرح اعلام کرد .
او گفت :تل قلعه در استان فارس شهرستان کازرون شمال جاده کازرون به فراشبند، بر روی پوزه جنوبی کوه کوچکی  موسوم  به تل پهن واقع شده است.
این باستان شناس با اشاره به اینکه  عبور خط لوله  اصلی انتقال گاز از کازرون به شیراز در گذشته بخش عمده ای از مرکز  این تپه را تخریب و حفاری های قاچاق منجر به ایجاد گودالهای متعدد در آن شده است ، تصریح کرد : از این رو این طرح در اولویت انجام قرار گرفت .
به گفته وی ، در صورت نبود مطالعات علمی و انجام نشدن طرح تعیین عرصه و حریم بیم آن می‌رود که اطلاعات ارزشمندی که از این محوطه با ارزش به جای مانده است از بین برود.
او با اشاره به انجام  فصل اول مطالعات باستان‌شناسی تل قلعه در آبان ماه 93 افزود :  در این فصل بخشی از فضاهای معماری مربوط به دوره ساسانی کاوش شد.
نوروزی افزود : نوع معماری، مصالح مورد استفاده، تقسیمات فضایی ، اشیاء و سفالهای بدست‌آمده نشانگر نوعی فعالیت مرتبط با مدیریت اقتصادی محصولات کشاورزی با محوریت محصول خرما بوده است.
این باستان شناس با اشاره به مطالعه اشیاء و گل مهرهای بدست‌آمده از فصل اول و نتایج قابل توجه آنها گفت : این مطالعات کماکان در حال انجام و تکمیل شدن است.
فصل دوم مطالعات باستان شناسی تل قلعه سیف آباد با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری  و به سرپرستی رضا نوروزی و پارسا قاسمی  انجام می شود .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما