1396/9/13 دوشنبه
نخستین نشست هم اندیشی خشت و معماری گلی برگزار شد
نخستین نشست هم اندیشی خشت و معماری گلی به همت پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد .

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، افشین ابراهیمی عضو هیات علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی - فرهنگی و مدیر پایگاه میراث جهانی بم گفت :نخستین نشست هم اندیشی با موضوع خشت و معماری گلی با حضور کارشناسانی از پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی - فرهنگی، پژوهشکده بافت و ابنیه تاریخی، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه بین المللی قزوین، مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی، سازمان استاندارد و پایگاههای میراث جهانی برگزار شد .
او افزود : اعضاء پس از معرفی تجربیات و سوابق علمی خود، به بیان نقطه نظراتشان در مورد ظرفیت ها و چالش های پیش روی آثار تاریخی خشتی و گلی و موانع توسعه پرداختند و بر ضرورت برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تاکید کردند.
وی خاطرنشان ساخت نگاه میکرو به مصالح، نگاه توسعه ای به ساخت و سازهای خشتی و نگاه حفاظتی به میراث تاریخی گلین، محورهای اصلی مورد بحث در این نشست بودند.
ابراهیمی با اشاره به این نکته که پیشنهادات متعددی از جانب کارشناسان حاضر در جلسه مطرح افزود:تاکید بر تداوم نشست ها بطور منظم، معرفی سایر کارشناسان فعال در این حوزه و دعوت از آنها برای نشست های آتی، گردآوری تحقیقات و اقدامات انجام گرفته در این حوزه و ساماندهی و سازماندهی آنها و استفاده از ظرفیت های موجود در آن دسته از پایگاههای میراث جهانی که موضوعیت آنها خشت و آثار گلین است از پیشنهاداتی است که در این نشست ارایه شد .
 وی اظهار داشت :همچنین کارشناسان حاضر، ضرورت توجه به حفاظت حین کاوش و پس از کاوش در محوطه های باستان شناسی، ضرورت تشکیل مرکزی برای مطالعات خشت و آثار معماری گلین، تشکیل کارگروه های تخصصی، منسجم کردن مطالعات، سوق دادن رساله های تحصیلی به حوزه پژوهش های میراث گلین، توجه جدی به مقوله انتشارات و امکان ایجاد نشریه تخصصی، ضرورت نقد اقدامات حفاظتی و مرمتی انجام شده، استانداردسازی و تدوین مقررات و آئین نامه ها از طریق اصلاح موانع موجود در سازمان نظام مهندسی، توجه به مقوله فرهنگ سازی، برگزاری دوره ها و سمینارهای آموزشی، انجام طرح های پژوهشی مشترک و بهره گیری از تجارب سایر کشورهارا به عنوان پیشنهاد مطرح کردند .

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما