1399/12/6 چهارشنبهرئیس همایش ملی کاروانسراهای ایرانی تشریح کرد
بازتولید روح مهمان نوازی کاروانسراها در هتل‌های امروزی ایران
رئیس همایش ملی کاروانسراهای ایرانی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه بازتولید روح مهمان نوازی کاروانسراها در هتل‌های امروزی ایران قابل پیگیری است تاکید کرد: تنها موضوعی که از آن اعصار به عنوان یک عنصر فرهنگی در دل مهمانسراها و هتل های کنونی ایران باقی مانده روح مهمان نوازی است که در دوره مدرنتیه نیز این روح بازتولید شده است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، احمد نادری امروز در آیین افتتاحیه همایش ملی کاروانسراهای ایرانی(گذشته،حال،آینده) با اشاره به تاریخچه تاسیس مرکز تحقیقات علوم اجتماعی دانشگاه تهران به عنوان یکی از برگزار کنندگان این همایش گفت: هدف اصلی برگزاری همایش مذکور ایجاد تعامل بین صاحبنظران و دست اندرکاران موضوع کاروانسراها در ایران است تا این صاحبنظران بتوانند تجربیات خود را در این حوزه در اختیار کشور قرار دهند.
وی ادامه داد: تجربیات ارزشمند پژوهشگران حوزه کاروانسراها می توانند در بعد قانون گذاری به نمایندگان مجلس و در بعد اجرایی به وزارت میراث فرهنگی کمک شایانی کند.
نادری با تاکید بر اینکه ایران در طی اعصار حلقه اتصال شرق و غرب عالم بوده است تصریح کرد: به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران پدیده های گوناگونی در کشور شکل گرفته است که معروف ترین آن ها راه شاهی و راه ابریشم است و در کنار این دو راه موضوع اقامتگاه و اسکان موقت نیز اهمیت یافته و به این ترتیب کاروانسراها پدید آمده اند.
رئیس همایش ملی کاروانسراهای ایرانی ادامه داد: در دوره هخامنشیان تا دوره صفوی به خاطر رونق تجارت و تبادلات فرهنگی و بحث زیارت ساخت کاروانسراها در راه های مواصلاتی ادامه پیدا کرده و در همین اعصار تا عصر قاجار کاروانسراها سامان یافته و گسترش می‌یابند.
وی با بیان اینکه پس از عصر پهلوی اول کاروانسرا کم کم به مهمانسرا و سپس هتل تبدیل کاربری می‌دهند و موضوعیت خود را در راه ها با ورود مدرنتیه از دست داده‌اند یادآور شد:  تنها موضوعی که از آن اعصار به عنوان یک عنصر فرهنگی در دل مهمانسراها و هتل های کنونی ایران باقی مانده روح مهمان نوازی است که در دوره مدرنتیه نیز این روح بازتولید شده است.
نادری در پایان اظهار کرد: کاروانسراها به عنوان یک پدیده‌ای که در دوره مدرن و پسا مدرن می توان از آن الهام گرفت قابلیت این را دارند که به عنوان سرمشقی سرشار ازسنت های فرهنگی باقی مانده از روح کالبدی گذشتگان برای هتل های امروزی باشند.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما