1395/12/24 سه شنبه
تنب پرگان هرمزگان، رصدخانه ای علمی و نیایشگاهی آیینی
ساختمان ساسانی تنب پرگان در بستک هرمزگان، نه تنها کاربری علمی- رصدخانه ای داشته بلکه نیایشگاهی آیینی نیز بوده است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علی اسدی، سرپرست هیات کاوش و تعیین عرصه و حریم تنب پرگان امروز با اعلام این خبر گفت: بنای تنب پرگان با توجه به نقشه منحصر به فرد و جذابش دارای ارزش معماری قابل ملاحظه ای است و نمونه ای همانند آن تاکنون شناسایی نشده است.
این باستان شناس با اشاره به پایان فصل دوم کاوش باستان شناختی تپه "تنب پرگان"، هدف از این فصل کاوش را شناخت بهتر وضعیت معماری کشف شده در این محوطه اعلام کرد.

به گفته این باستان شناس، نتایج بدست آمده از کاوش فصل دوم تنب پرگان بیانگر سازه ای با شکل کاملا مدور است که دارای نمونه مشابه و شناخته شده ای در معماری ساسانی نیست.
اسدی افزود: بنابر شواهد بدست آمده از کاوش بنا، به نظر می رسد بر روی فضای مرکزی بنا، گنبدی مدور و رواقی سرتاسری نیز  در اطراف آن قرار داشته است.
او همچنین از وجود یک حصار خشتی مدور در  اطراف بنای مرکزی خبر داد که دارای چهار نیم برج در جهات اصلی بوده و در نهایت تمامی مجموعه با یک خندق در اطراف مورد حفاظت قرار می گرفت.

او افزود: بنای "تنب پرگان" شامل یک سازه مدور ساخته شده با 20 عدد جرز سنگی است.  قطر این سازه مدور 16.80 متر از حاشیه بیرونی جرز ها  و مساحت کل فضای داخلی آن 221 متر مربع است.
او با اشاره به این که هر کدام از جرزهای شکل دهنده به دایره بنا  1.8 متر درازا و  در حدود 1 متر پهنا دارند، گفت: جرزها به سبک معماری ساسانی با غوطه ور کردن سنگ در ملات گچ ساخته شده و سطح بیرونی جرزها نیز با ملات گچ اندود شده است.
او تصریح کرد: در مرکز فضای مدور یک ستون گرد به قطر160  و ارتفاع بازمانده 50 سانتیمتر وجود دارد که سطح بیرونی آن با ملات گچ اندود شده است.
کاوش و تعیین عرصه و حریم تمپ پرگان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت.

عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما