1395/12/25 چهارشنبهیک باستان شناس اعلام کرد :
سد های خاکی امروزی به شیوه هخامنشیان ساخته می شوند
سامانه های مدیریت منابع آب دشت مرغاب و پاسارگاد از مهمترین و گسترده ترین آثار برجای مانده از دوران هخامنشی بوده و روش هایی که امروزه در ساخت بسیاری از سدهای خاکی به کار گرفته می شود همانند سدسازی هخامنشیان است.

.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، حمید رضا کرمی سرپرست هیأت بررسی شناسایی بخش مشهد مرغاب امروز "  چهارشنبه  " با اعلام این مطلب گفت : شناسایی آثار و محوطه های باستانی و تاریخی بخش مشهد مرغاب به عنوان بخشی از چشم انداز فرهنگی منطقه پاسارگاد که از آذرماه سال جاری آغاز شده به دلیل گستردگی منطقه، فراوانی و تراکم آثار و پدیده های باستانی و همچنین کوهستانی بودن منطقه تا پایان اسفند ماه ادامه خواهد یافت.
او با بیان اینکه دشت مرغاب از نگاه تاریخی و جغرافیایی در پیوند با دشت پاسارگاد بوده و به گونه ای در فرادست آن قرار دارد افزود : جریان رود پلوار و شکل گیری آن در بلندی های منتهی به دشت مرغاب یکی از عوامل بنیادی ایجاد شرایط مناسب زیست محیطی و رشد و توسعه جوامع انسانی در این منطقه است.
به گفته این باستان شناس ، بر پایه منابع تاریخی رود پلوار چنان این منطقه را سیراب و سرسبز می کرده که این ناحیه را «مَرغزار» یعنی دشت خرم می خواندند و  ابن بلخی نزدیک به هزار سال پیش در کتاب فارسنامه، دشت مرغاب را «مرغزار کالان» نامیده است.
او گفت :همین توانمندی های طبیعی و زیست محیطی شرایط زندگی را برای جوامع انسانی از دوران پارینه سنگی، فراپارینه سنگی، نوسنگی و سراسر دوران تاریخی فراهم آورده است. 
                                                                                
                                                                                  شناسایی محوطه هایی از  دوران های گوناگون
سرپرست هیأت بررسی باستان شناسی اظهار داشت : در بررسی باستان شناسی که در این منطقه در جریان است آثار و محوطه های بسیاری از همه دوران های یاد شده شناسایی شده است.
او افزود : محوطه های باز و غارهای پیش از تاریخی، مجموعه گسترده ای از ساختارها، راه ها، سامانه های آبی، محوطه های مسکونی ، تپه های مربوط به دوران هخامنشی تا ساسانی، کوره های تولید فلز آهن، صدها گور توده سنگی مربوط به دوران فراهخامنشی (اشکانی)، ساسانی و آغازین اسلامی، چهارتاقی، کاروانسرا، پل، کانسنگهای آهن و سنگ بنا، گورستانهای اسلامی و استقرارگاه های عشایری در این بررسی شناسایی شده اند.
به گفته کرمی ، بررسی ها و پژوهش هایی که در گستره دشت مرغاب و پاسارگاد و پهنه رود پلوار در حال انجام است نشان از آن دارد که آثار هخامنشی منطقه تنها محدود به بناهای شناسایی شده در محوطه پاسارگاد نیست.
او تصریح کرد که یافته های جدید روشن کرده که در سرتاسر دشت مرغاب مجموعه ای از ساختارها و محوطه ها با ماهیت بهره بردای از منابع آب منطقه و انتقال آن به دشت های پایین دست در دشت پاسارگاد و دشت کمین (سعادت شهر) ساخته شده که بی گمان تاثیر شگرفی بر رشد و پیشرفت منطقه پاسارگاد داشته است.
این باستان شناس گفت : به بیان دیگر دشت مرغاب و پاسارگاد و محوطه شاهانه آن در دوران هخامنشی دارای یک نقشه و طرح جامع بوده است که بر پایه توانمندیها و ویژگیهای زیست محیطی این ناحیه به اجرا درآمده است. 
                                                                                
                                                                         مجموعه سدها و شبکه های آبرسانی دوران هخامنشی
کرمی اظهار داشت: همانگونه که تأکید شد بخش بزرگی از کارها و سازه های عمرانی در دوران هخامنشی که در گستره دشت مرغاب انجام شده شامل مجموعه ای از سدها و شبکه های آبرسانی است که در بخش های گوناگون این ناحیه ایجاد شده اند.
سرپرست هیأت بررسی باستان شناسی افزود :  هدف از ساخت سدها با توجه به خیزآبهای رود پلوار؛ مهار سیلاب های فصلی در سرشاخه های رود و همچنین ذخیره سازی آب برای استفاده در ماه های گرم و خشک سال در بخش های گوناگون از جمله کشاورزی و باغداری، محوطه های مسکونی و تولیدی و به ویژه محوطه شاهانه پاسارگاد بوده است.

او با بااشاره  به دستاوردهای بررسی ها و کاوش های انجام شده و مقایسه آن با شواهد بدست آمده از دیگر بخش های مرزهای کنونی ایران در دوران دویست ساله هخامنشی نتیجه گیری کرد که بیشترین و گسترده ترین برنامه های وابسته به مدیریت و استفاده بهینه از آب و منابع مربوط به آن در منطقه ای که از آن به نام چشم انداز یا منظر فرهنگی پاسارگاد نام برده می شود به اجرا درآمده است. 
                                                                                     شناسایی هفت سد و بند هخامنشی
کرمی وجود هفت سد و بند هخامنشی و شناسایی نزدیک به 70 کیلومتر جوی و آب راه در این ناحیه را  نشان از اهمیت فراهم کردن آب مورد نیاز و استفاده بهینه از منابع آب موجود در منطقه دانست .
به گفته این باستان شناس، تکنیک ها و روش هایی که برای ساخت سدها، بندها و آبراهه ها به کار گرفته شده هوشمندانه و در چهارچوب یک برنامه ریزی علمی و با مهندسی دقیق بوده است.
او افزود :بکارگیری روش هایی همانند آنچه در ساخت بناهای پاسارگاد استفاده شده در برخی از این سدها نیز می توان مشاهده کرد که با استفاده از بلوک های سنگی تراش خورده چهار گوش بدون استفاده از هرگونه ملات و با بکارگیری بست ها و گیره های فلزی دم-چلچله ای ساخته شده اند.
این باستان شناس، با اشاره به اینکه پیکره اصلی سدها یکپارچه و با هسته خاک رس ایجاد شده و برای  استواری و پایداری آنها از لاشه سنگ های طبیعی برای پوشش دیواره استفاده شده است تصریح کرد :روش هایی نیز که امروزه در ساخت بسیاری از سدهای خاکی به کار گرفته می شود همانند سدسازی دوران هخامنشی است.
                                                                                         انتقال آب به دورافتاده ترین بخش ها
او افزود : آب راه ها و شبکه های انتقال آب بخش دیگری از مهندسی مدیریت آب در منطقه به شمار می آیند و به گونه ای طراحی و اجرا شده اند که بتوانند آب را به دور افتاده ترین بخش های دشت مرغاب، پاسارگاد، تنگ بلاغی و دشت کمین برسانند.
کرمی گفت :در این راه بخش بسیار بزرگی از تپه ها و صخره های واقع در مسیر آب راه برش خورده و در زمین های هموار نیز میزان زیادی خاک برداری شده است که از جمله آن می توان به آبراهه ای که از چشمه بناب در 10 کیلومتری شمال پاسارگاد تا محل سازه های شاهانه امتداد می یافته اشاره کرد.
این باستان شناس در پایان گفت :سامانه های مدیریت منابع آب دشت مرغاب و پاسارگاد از مهمترین و گسترده ترین آثار برجای مانده از دوران هخامنشی است که برنامه  جامعی برای  مستند نگاری، تهیه نقشه و حفاظت بهتر آنها از سوی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد برای سال های آینده تدوین شده است.
بررسی شناسایی بخش مشهد مرغاب شهرستان خرم بید استان فارس با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .
عكس هاي مرتبط :

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
All right reserved for the Research Institute and Cultural Heritage and Tourism © 2015

مجری سایت : شرکت سیگما